Vychází výjimečná kniha, která vás vezme za srdce: Ilustrovaný průvodce českou divočinou

Vychází výjimečná kniha, která vás vezme za srdce: Ilustrovaný průvodce českou divočinou

Tisk

v-remizku-je-divocina200Koncem května vychází nová, bohatě ilustrovaná kniha s názvem V remízku je divočina, která slouží zároveň i jako originální průvodce českou přírodou nejen pro děti. S unikátním konceptem knihy přišel její autor Jiří Beneš, populární ochránce přírody a dvojnásobný laureát Ceny Olomouckého kraje, který pro spolupráci oslovil ilustrátorku Stanislavu Pajonkovou. Jiří Beneš bohužel v druhé polovině roku 2023 náhle zemřel, dokončení knihy se tak spolu s ilustrátorkou ujaly Ester Dobiášová a Jana Kloučková Kudrnová.

Slavnostní křest a výstava autorských ilustrací knihy V remízku je divočina se uskuteční v pátek 30. května od 17:00 hodin v Botanické zahradě Univerzity Palackého v Olomouci. Kmotrem knihy bude Daniel Pitek, soukromý zemědělec, lesník a popularizátor přírodě blízkého hospodaření v krajině známý jako „sedlák pod Milešovkou“.

Kniha V remízku je divočina vyniká detailními ručně malovanými akvarelovými ilustracemi Stanislavy Pajonkové a seznamuje čtenáře s vzácnými a ohroženými živočišnými druhy, které lze stále ještě spatřit v české krajině – od majestátních zubrů a rysů přes pestrobarevné vlhy až po tajemné lišaje a smaragdové ještěrky. Na každé dvojstraně představuje jeden ohrožený druh s praktickými informacemi o tom, kde ho lze v České republice pozorovat nebo jak vytvořit vhodný biotop pro jeho přežití.

„Nečekaný odchod našeho kolegy a kamaráda nás hluboce zasáhl. Jirka byl naprosto výjimečný a talentovaný člověk s obrovským srdcem, dokázal nadchnout stovky lidí ve prospěch ochrany přírody a za svůj krátký život měl za sebou nespočet úspěšných projektů po celé zemi i za jejími hranicemi. Tuto svou v pořadí již druhou autorskou knihu psal mimo jiné i pro své dvě malé děti, Jiříka a Magali, kteří jsou zároveň průvodci na každé z nádherně ilustrovaných stránek. O tom, že Jirkovu knihu musíme dokončit a vydat, jsme neváhaly ani minutu, je to pro nás srdeční záležitost," říkají Viktorie Tenzerová a Stanislava Tomková za tým organizace Na mysli, která se dlouhodobě věnuje environmentálnímu vzdělávání a tématům souvisejícím s klimatickou změnou.

„Příroda a svoboda jsou základními hodnotami našeho žití, potřebují ochranu a neustálou péči. Jirka Beneš si tento fakt uvědomoval a podle toho se celý život choval. Tyto principy se odráží i v této překrásné knize, a i když tu s námi už bohužel není, jeho poselství je stále živé,“ dodává Daniel Pitek, předseda hodnotící komise programu Pestrá krajina Asociace soukromého zemědělství, který knihu v pátek 30. května v Botanické zahradě Univerzity Palackého v Olomouci slavnostně pokřtí.

v-remizku-je-divocina-lednacek

„I když jsme se s Jiřím Benešem osobně nepotkali, jeho smrt mě zasáhla jako každého, kdo se v České republice věnuje ochraně přírody. Až nedávno jsem se dozvěděl, že po něm zůstala nedokončená kniha pro děti o přírodě. V ní věnoval místo i velkým kopytníkům z milovické rezervace, kterou opakovaně navštívil, stejně jako polskou Bělověž, kam pravidelně jezdil pozorovat a fotografovat zubry. To, že se knihu podařilo nakonec vydat, je nejen pocta Jirkovi Benešovi, ale především krásám a tajemstvím přírody, kterou zachycují poutavé texty, ale i nádherné ilustrace. I když je na pultech spousta publikací domácí i zahraniční produkce, tahle kniha si určitě najde cestu k srdci každého dětského čtenáře se zájmem o život v lesích, tůních, loukách a pastvinách,“ říká Dalibor Dostál, ochránce přírody a ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která se zaměřuje na návrat velkých kopytníků do české přírody. Právě přírodní rezervace Milovice je ztvárněná i na obálce knihy a je také jedním z míst v České republice, kam kniha své čtenáře odkazuje s cílem spatřit vzácné biotopy a ohrožené druhy zvířat.

Kniha V remízku je divočina bude k prodeji ve vybraných knihkupectvích, dále v distribuci Walden Press na www.biobooks.cz, na e-shopu https://obchod.selmy.cz a v předprodeji také na festivalu Rock for People. Část nákladu organizace Na mysli věnuje zdarma školám a vzdělávacím institucím. Zájemci z řad škol a volnočasových kroužků mohou o bezplatný výtisk požádat na e-mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Anotace: V remízku je divočina

Průvodce divočinou pro všechny malé i větší zvídavce.

Seznamte se s neobyčejnými zvířaty české přírody. Smaragdové ještěrky. Pestrobarevné vlhy. Majestátní zubři. Vznešení jeřábi. Tajemní lišajové s lebkou na křídlech. Bohatě ilustrovaná kniha V remízku je divočina se stane vaším společníkem na dobrodružných výpravách po České republice – od hlubokých lesů a horských luk až po městské parky. Ukáže vám, jak se stát opravdovými pozorovateli: kde a kdy zvířata hledat, v čem jsou jedinečná a jak je můžeme chránit. Skutečné dobrodružství začíná ve chvíli, kdy se naučíme dívat. Stačí zpomalit, ztišit krok, nastražit uši a mít oči dokořán. Stránkami knihy procházejí vlk, rys a další vzácní tvorové – najdete je?

v remizku-je-divocina obalka

Autoři knihy: Jiří Beneš a Ester Dobiášová
Ilustrátorka: Stanislava Pajonková
grafická úprava a sazba: Jana Kloučková Kudrnová
V roce 2025 vydalo Na mysli, z.ú., Malotice 106, 281 63 Malotice

Více informací:

Jiří Beneš
Ester Dobiášová
https://janakudrnova.com
https://namysli.com


 

Přihlášení



Antarktida. Nejlepší povídky z pera Claire Keeganové

Oceňovaná autorka a královna povídek Claire Keeganová si drží i u našich čtenářů čestné místo a velký zájem, bývá velmi čtená a oblíbená. Její povídky v různých souborech vydává nakladatelství Prostor. Tentokrát nabízí obsáhlejší publikaci nazvanou Antarktida, v níž najdete hned patnáct povídek Claire Keeganové a já si myslím, že by tato knížka rozhodně neměla chybět ve vaší knihovně.

Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamenů. Ale co doba ropná?

Už více než 150 let používá lidstvo ropu. Už více než 150 let určuje ropa hodnotu půdy a definuje mezinárodní vztahy. A stejnou dobu trvá život May (Marie Anna Myšičková). May je žena, která žije na chudé farmě v Anglii. S rodinou svého manžela moc nevychází a touží po jiném, lepším životě nejen pro sebe, ale i pro dítě, které čeká.

Banner

Hledat

Je mi skvěle

Chceš vědět, jak se cítit skvěle? Tahle knížka plná zábavy, básniček, otázek k zamyšlení, pokusů, her, vychytávek a vtipných obrázků ti ukáže, co dělat, když ti není úplně hej. Odpoví na otázky, jak vést zdravé vztahy, mít silné tělo, kterému budeš rozumět, a dobré návyky, jak pěstovat silnou vůli, odolnost, cílevědomost. Pomůže ti hledat smysl života. Zjisti, co všechno se v tobě odehrává.


Divadlo

Příběh Anny Kareniny je všeobecně známý. Jak jej pojalo pražské Švandovo divadlo?

Anna Karenina perexAnna Karenina (Hana Briešťanská) je počestnou manželkou a matkou. To se změní, když potká důstojníka Vronského (Mark Kristián Hochman), do kterého se bláznivě zamiluje. Její city jsou tak silné, že je odhodlaná opustit rodinu, ...

Film

Tip na film Dům "Slovo". Nedopsaný román

dum slovo 200Na Ukrajině film "Dům "Slovo". Nedopsaný román" měl premiéru v tomto roce a má velký ohlas u diváku, je jedním z nevíce navštěvovaných filmů i teď.

...