Po dvou letech od vydání posledního bestselleru jedné z nejprodávanějších českých autorek současnosti Aleny Mornštajnové vychází její v pořadí sedmý román nazvaný Čas vos. Jde o nejočekávanější knihu letošního jara, kterou tisknou ve víc než stotisícovém nákladu.
Příběh o moci minulosti a síle květin stojí na dvou vypravěčských linkách. Bára a Ptáčník. Ona se vrací do Brodu do starého domu, on bydlí v sousedství. Ona žije s dávnou křivdou, on je nepochopený podivín. Ona miluje květiny a zahradu, on les a pozorování ptáků.
„Čím jsem starší, tím jsem k vnímání přírody citlivější a všechno, co se v přírodě děje, je pro mě důležité. Jaro a léto jsou pro mě sezónou květin, ráda zahradničím, i když jsem dost špatná zahradnice a učím se hlavně chybami. Ale práce na zahradě mě baví, a i proto Bára v knize zakládá zahradu a zjišťuje, jak je péče o ni naplňující. Moc ráda pozoruju, jak se příroda proměňuje s ročními obdobími, kteří ptáci u nás na zahradě bydlí, kteří přilétají jen na krmítko a kteří nás v létě připravují o úrodu. Křehkost a zároveň síla a odolnost ptáků je fascinující, a proto mám v knize i tu postavu Ptáčníka – muže, který pozoruje ptáky. Les a zahrada v knize představují místa, kde se hrdinové cítí v bezpečí. Je to pro ně únik od světa, který je zatěžuje nebo – v případě Ptáčníka – mu tak docela nerozumí a vlastně se o to ani nesnaží,“ říká Alena Mornštajnová.
Její nový román má vše, co její knihy činí tolik oblíbenými: hluboký příběh a uvěřitelné hrdiny, kteří si navzdory osudu krok za krokem vyšlapávají pěšinku ke šťastnějšímu životu. A také překvapení, tajemství, bod zlomu, k němuž se kniha nezadržitelně blíží, přestože její věty plynou stále skoro obyčejně, všedně. Právě proto mají romány Aleny Mornštajnové takovou sílu: nějaký bod zlomu máme ve svém životě skoro všichni, ne nutně tak zlý či traumatický, přesto s ním mnoho z nás žije. A ne vždycky to jde snadno.
„Čas vos je román o cestě k obyčejnému lidskému štěstí. Protože život nedá nikomu nic zadarmo a být šťastný nebo spíš spokojený, což je pro mě synonymum, dá prostě velkou práci. Je to i kniha o tom, že život na malém městě má taky svoje nástrahy a někdy je pěkně zrádný. Kniha o tom, že ne všichni lidé jsou dobří. S tím se prostě nedá nic dělat. Kniha o tom, jak vzniká nenávist a zášť mezi lidmi a jak těžké je odpustit, protože nenávist se zaryje pod kůži. Kniha o tom, že každý by si měl najít něco, nejen někoho, co mu bude naplňovat život. Co se pro něj stane vášní a ve chvíli krize i záchranou,“ říká autorka.
Alena Mornštajnová debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, následoval Hotýlek a v roce 2017 přelomová Hana, která z Aleny Mornštajnové udělala jednu z nejprodávanějších autorek. Následovaly romány Tiché roky, Listopád a Les v domě. Kromě knih pro dospělé napsala autorka i několik knih pro děti. Dosud její nejprodávanější knihou je Hana s víc než čtvrtmilionem prodaných výtisků.
Čas vos vychází v nákladu přes sto tisíc výtisků.
Souběžně s knihou vychází ve vydavatelství OneHotBook i audioverze příběhu, načetli ji Helena Dvořáková a Jan Vlasák, režie se ujala Markéta Jahodová.
Knihu i audioknihu pokřtí na Světě knihy v sobotu 17. května v 16.00 v Sále Franze Kafky, poté ji bude autorka podepisovat na stánku nakladatelství Host.
Zdroj foto: Věra Marčíková
Více informací: www.hostbrno.cz
< Předchozí | Další > |
---|