Titul Dívka v orlích spárech je dalším dílem bestsellerové série, kterou započal Stieg Larsson. Poprvé však byla vybrána žena, aby prodloužila Larssonovu linku – oceňovaná švédská spisovatelka Karin Smirnoff. Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín v překladu Lucie Olešové.
Sedmý díl literárního fenoménu Milénium pochází tentokrát z pera nové autorky, která přichází po Davidu Lagercrantzovi. Ten napsal po smrti Stiega Larssona tři díly (čtvrtý až šestý).
Stieg Larsson, původní autor Milénia, měl v plánu napsat strhující thriller o deseti dílech. Poté co v roce 2004 zemřel na infarkt, vzplál dosud trvající spor o autorská práva mezi Larssonovou celoživotní partnerkou Evou Gabrielssonovou a Larssonovou rodinou. Stieg Larsson po sobě totiž nezanechal formální závěť, autorská práva tudíž podle zákona připadla právě jeho otci a bratrovi.
Dívka v orlích spárech jistě osloví jak věrné fanoušky série Milénium, tak i čtenáře, kteří se s romány Stiega Larssona i Davida Lagercrantze dosud nesetkali. Pro porozumění a „prožití“ příběhu není nutná znalost předchozích dílů.
Přestože se série Milénium pohybuje v žánru detektivka/krimi, stále více nabývá charakteru sociálního románu, v němž jsou reflektovány sociální, společenské i politické problémy současného Švédska.
Text je velmi čtivý, úderný a působivý.
Autorkou je Karin Smirnoff, která se do povědomí čtenářů i literárních kritiků ve Švédsku dostala díky své trilogii s Janou Kippovou (první dva díly Můj bratr a Naše matka již v Kniha Zlín vyšly, třetí díl Návrat domů vyjde v dubnu 2025), za kterou byla nominována na prestižní Augustovu cenu. Přestože není autorkou většího množství knih, držitelé práv k Miléniu se rozhodli oslovit s nabídkou na pokračování právě ji. Ona bez dlouhého váhání nabídku přijala.
Děj knihy se odehrává na severu Švédska, v oblasti, kam míří velké švédské a evropské energetické firmy, aby zde investovaly do výstavby větrných elektráren. Výstavba by však zdevastovala přirozené prostředí, poškodila by tradiční chov sobů. Ekologičnost takovéto výroby elektřiny je pouhou chimérou. S takto rozsáhlými investicemi se také pojí politické zákulisní hry, korupce, odstraňování nepohodlných lidí apod. A právě zde žije malá dívka Svala, které se ztratí matka a zemře babička. Její opatrovnicí se stává její teta: Lisbeth Salanderová. Prostřednictvím Svalina příběhu jsou nastíněna sociální témata, péče o děti, zásah státu a sociálních pracovníků. V sociálních tématech je Karin Smirnoff obdobně silná jako původní autor Milénia Stieg Larsson, což prokázala právě ve své sérii s Janou Kippovou.
Na stejné místo, na svatbu své dcery, dorazí i Mikael Blomkvist, který právě čelí dopadům dynamických změn v investigativní žurnalistice. Vedle osobních a soukromých dramat se pak pouští do rozkrývání temného pozadí investic do větrné energie.
Kniha přináší především umně napsaný, zajímavý a mnohovrstevnatý příběh s přesahem. Zároveň je více než patrné, že takto rozehraná linie bude pokračovat v navazujících dílech, které Karin Smirnoff píše. Osmý díl vyšel v září ve Švédsku, v tuto chvíli se začíná pracovat na překladu do češtiny, plánované vydání je v září 2025.
O autorce:
Karin Sminoff je švédská spisovatelka, původně novinářka. Za studií na literární akademii při Univerzitě v Lundu, kam nastoupila až ve středním věku, začala psát trilogii s hlavní hrdinkou Janou Kippo, jejíž děj se odehrává nedaleko autorčina rodiště na severošvédském venkově. Hned první díl Můj bratr se stal ve Švédsku senzací a byl nominován na prestižní Augustovu cenu za rok 2018. Celá trilogie je ceněna jak čtenáři, tak kritiky za svou literární kvalitu. Rodinné drama vypráví o skrytých traumatech, boji se závislostmi a touze někam patřit. Pokračuje romány Naše matka a Návrat domů.
Kniha vyšla 14.10. v nakladatelství Kniha Zlín, o překlad se postarala Lucie Olešová. Kniha vychází i jako e-book a audiokniha.
Více informací: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/90904445/divka-v-orlich-sparech/
< Předchozí | Další > |
---|