Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Tisk

fok recital200Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. V sobotu 4. května zahraje program sestavený z humoresek a fantazií. Posluchači se mohou těšit na proslulou Humoresku Antonína Dvořáka, které bude kontrastem Humoreska od Roberta Schumanna. První polovinu večera naplní 7 fantazií Johannesa Brahmse a Fantazie Alexandra Skrjabina.

 


„Na hudbu a umění lze nahlížet různými úhly pohledu. Buď jako zrcadlo našich životů a našeho lidství, nebo jako únik do světa kouzel, duchovna, fantazie… V každém případě je fantazie a představivost nezbytností pro každého umělce. Těším se na společné objevování fantazijních světů Skrjabina a Brahmse. A co by to bylo za život bez humoru? Dvořákovu miniaturu netřeba představovat, mnohem rozsáhlejší Humoreska Schumannova je mému srdci velmi blízká. Je to kaleidoskop melancholických obrazů a fragmentů, pravděpodobně Schumannovo nejobtížněji uchopitelné a v mnoha detailech nejromantičtější klavírní dílo,“ představuje Lukáš Vondráček svůj program.

Lukáš Vondráček se na koncertech FOK objevuje pravidelně a spolupráce je velice úspěšná. V cyklu Světová klavírní tvorba to bude od roku 2017 již jeho třetí recitál. Jako sólista na koncertě Pražských symfoniků ve Smetanově síni vystoupil pětkrát. Společnou notu našel s šéfdirigentem FOK Tomášem Braunerem a dramaturgem Martinem Rudovským. Z toho vznikla nahrávka kompletní tvorby pro klavír a orchestr Sergeje Rachmaninova pro Supraphon. Album sklidilo mezinárodní pozitivní ohlasy a bylo nominováno na cenu Anděl. V 90. sezóně FOK Lukáše Vondráčka s Pražskými symfoniky čeká provedení obou Brahmsových klavírních koncertů a už teď je jasné, že při té příležitostí se taktéž musí tento komplet nahrát.

Recitál Lukáše Vondráčka je posledním z cyklu Světová klavírní tvorba v 89. sezóně FOK. Úspěšný cyklus šesti klavírních recitálů bude samozřejmě pokračovat i v jubilejní 90. sezóně, kdy se v Rudolfinu představí hvězdy, jako je Boris Giltburg, Francesco Piemontesi, Martin Helmchen, Igor Ardašev či Gabriela Montero. Zvláštní pozornost zasluhuje prosincový večer nazvaný České mládí – klavírní gala, v němž se představí čtyři mladí čeští talenti: Nora Lubbadová, Jan Schulmeister, Jan Čmejla a Matyáš Novák.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Skrjabin je vděčný nejenom technikou, ale také všemi kontrasty, nedozírnou škálou dynamiky… ‚Co více si můžeš jako člověk, který je pohlcen barevností zvuku, přát? Čistá krása!‘, říká Lukáš Vondráček, cenný protagonista květnového recitálu. Proto samozřejmě zařazuje na svůj recitálový program i Jeho hudbu, ale i dalšího svého oblíbence – Roberta Schumanna, v jehož hudbě, jak říká hrdý opavský rodák, probleskují pasáže až magické. Zazní samozřejmě i hudba česká. A řekněme v humorné kombinaci, neboť ke Dvořákově světoznámé Humoresce přidá právě Schumannovu: rozsáhlou a poťouchle ironickou.“

fok recital

Program

LUKÁŠ VONDRÁČEK – KLAVÍRNÍ RECITÁL
4. května 2024 od 19:30, Rudolfinum, Dvořákova síň

JOHANNES BRAHMS
7 fantazií op. 116
ALEXANDR SKRJABIN
Fantazie h moll op. 28
ANTONÍN DVOŘÁK
Humoreska č. 7 Ges dur op. 101
ROBERT SCHUMANN
Humoreska B dur op. 20

Lukáš VONDRÁČEK | klavír

Zdroj foto: Petr Dyrc

Více informací:

Vstupenky a anglická anotace
https://www.fok.cz/en/lukas-vondracek-piano-recital-0

www.fok.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Co se stalo Shelly Schroederové?

Dobri sousede perexMaple Street je ulice, na níž je každý bohatý, vzdělaný a ambiciózní. To se však změní, když se do jednoho z domů přistěhují Arlo a Gertie Wildeovi se svými dětmi Julií a Larrym. Tato svérázná rodina mezi ostatní vůbec nezapadá...

Divadlo

Převychová farář neonacistu, nebo neonacista faráře?

adamova jablka perexFarář Ivan (Jacob Erftemeijer) je prototyp vzorného křesťana. Ve všem vidí jen to dobré a vůbec nepochybuje o tom, že Bůh při něm stojí a pomáhá mu. Proto na faře poskytuje útočiště osobám ve výkonu alternativního trestu ...

Film

Gambler, kterého nezajímá výhra, ale prohra

gambler 200Film The Gambler (2014) je velmi zajímavé a přitom vtipné drama o hazardérovi (hraje Mark Wahlberg), který pořád hraje i když mu to očividně moc nejde. Hraje každý den, za velké peníze, nedá si přitom pokoj i když dluží spousty peněz a začíná mu j...