Inspirace na čtení od Euromedia Group

Inspirace na čtení od Euromedia Group

Tisk

euromedia 200zbloudilciPodívejte se, jaké nové knihy vycházejí na konci dubna v nakladatelství Euromedia Group.Román ze života mileniálů oceněný italskou Cenou Strega

Claudia vstoupí do Francescova života jednoho slunečného dopoledne během velké přestávky: je to jako blesk z čistého nebe, zrození nového druhu touhy.

Claudia je sebevědomá a extravagantní; Francesco je introvert, školní outsider, hoří však erotickou zvědavostí. Spojuje je zvláštní tajemství – dívka mu svěří, že její otec a jeho matka spolu mají poměr.

Jejich cesty se později rozdělí, přesto zůstávají stále v kontaktu. Francesco tak musí dlouhá léta útrpně sledovat, jak Claudia střídá všemožné muže, ale přes různé životní peripetie a vlastní erotická dobrodružství se nakonec dočká toho, o čem snil celý život. Dojde k tomu ovšem jinak, než by si sám přál...

Hrdinové této knihy patří k vykořeněné generaci mileniálů a svým životem spíše bloudí. Mario Desiati vypráví o nesčetných podobách, které na sebe může brát touha a vášeň. Místy je jeho vyprávění až romantické, jindy zkoumá detaily sexuálního soužití nejen muže a ženy, ale i párů stejného pohlaví.

Autor za román obdržel italskou prestižní literární Cenu Strega.

Mario Desiati (1977) se narodil v obci Locorotondo v Apulii, vyrostl ve městě Martina Franca a později se přestěhoval do Říma. Vystudoval práva a řadu let se věnoval žurnalistice. Debutoval roku 2003, píše převážně prózu, ale vydal i dvě sbírky poezie. Roku 2011 se stal finalistou Ceny Strega; v roce 2022 tuto cenu získal právě za román Zbloudilci. Českým čtenářům se představuje vůbec poprvé.

Mario Desiati: Zbloudilci, přeložila a doslov napsala Monika Štefková, vydává Odeon v edici Světová knihovna (Svazek 280), 328 stran

euromedia zbloudilci

Tým skautských kuchařů a kuchařek: SKAUTSKÁ KUCHAŘKA – VAŘÍME NA CESTÁCH

Chybí vám inspirace při vaření v přírodě? Nebaví vás jíst pořád to samé dokola? Skautská kuchařka je tu pro všechny, kdo chtějí dobře vařit a jíst s kamarády, družinou, oddílem či rodinou kdekoliv při outdoorových dobrodružstvích.

Ať už jste vedoucí plánující oddílovou výpravu, skupina chystající se na oblíbený festival, nebo rodiče připravující rodinný výlet do divočiny – tato kniha dobře poslouží jak začínajícím kuchařům, tak i těm, kdo hledají po letech vaření osvěžující inspiraci pro zpestření jídelníčku.

S láskou a péčí sestavená na základě rad zkušených skautských šéfkuchařů, tato kuchařka přináší nejen recepty, ale i důležité rady pro vaření v polních podmínkách, efektivní nákup a zpracování surovin, a to vše s důrazem na zapojení dětí do vaření. Připravte se na dobrodružství plné chuti – kuchařka Vás vybaví na přípravu chutných, zdravých a výživných jídel za každých podmínek. Kulinářské dobrodružství právě začíná!

Autoři textů: Anežka Jakubcová, Barbora Lukačevič Troják, Marketa Kristlová – Bagy, Jaroslav Petřík – Australan, Alžběta Rychnovská – Bětka, Vojtěch Václavík – Krtek, Kateřina Volková, Petr Zaremba, Jana Zavřelová

Tým skautských kuchařů a kuchařek: Skautská kuchařka, vydává nakladatelství Esence ve spolupráci s organizací Junák – český skaut, 96 stran

euromedia skautska kucharka

Nová sbírka povídek oblíbeného autora se špetkou lásky i erotiky

Jen málokteré dílo je obestřeno pověstí natolik dráždivé a pikantní četby jako Boccacciův Dekameron, přestože v něm v žádném případě nejde jen o erotiku, jakkoli i ta v této knize hraje značnou úlohu.

Rozkročení námětů Dekameronu je široké, mnoho příhod existovalo už před samotným Boccacciem, zatímco Petr Vydra sepsal příběhy zcela původní a vypůjčil si „jenom“ název knihy. Ten ovšem dále posunul, aby dal najevo, že jeho dílo má jak hmotnostně, tak svým významem menší váhu než Mistrovo opus magnum.

Autorovy povídky se tedy netočí jen okolo milostných dobrodružství, ačkoli i na ta dojde, ale jejich tématem jsou třeba i různé rozmíšky s až kriminálním nádechem nebo nadpřirozeno. Vydrovi hrdinové zpravidla nejsou středověcí rekové ani žádní filutové (tedy aspoň ne srovnatelní s těmi Boccacciovými...), ale při humorných situacích, jaké zažívají, si můžeme s úsměvem říct: „To by se mohlo stát i mně!“

PETR VYDRA (*1972) vystudoval dramaturgii na pražské DAMU. Jako stand-up komik vystupuje v internetových a klubových pořadech Na stojáka a v televizním Comedy Clubu. Jeho divadelní hry a adaptace uváděly Městské divadlo Kladno a Švandovo divadlo. V Dejvickém divadle dramaturgicky tmelil Trapné večery, ve kterých také vystupoval. Své texty publikoval v časopisech (Svět a divadlo, Ego! Hospodářských novin, Nový prostor, Vlasta) a v různých sbornících.

V roce 2020 vyšla jeho kniha Hlas a jiné povídky, která obsahuje humorně laděné příběhy zachycující leckdy absurdní a místy mysteriózní, zároveň však veskrze lidské životní situace, jaké zažívá ve své práci či v osobních vztazích každý z nás. Za tento titul obdržel Cenu Miloslava Švandrlíka – čestné uznání. V roce 2021 následovala kniha Muž v karanténě, o rok později Moje koronakronika a knižní rozhovor s Michalem Hrůzou Nebudu ti lhát.

Petr Vydra: Deset deka Dekameronu, vydává nakladatelství Ikar, 176 stran

euromedia deset deka dekameronu

Historicko-faktologický akční román s doslovem spisovatele a historika Jaroslava Čvančary

Příběh známého odbojáře Václava Morávka, úhlavního nepřítele pražského Gestapa a jednoho z vůbec nehledanějších mužů Němci obsazené Evropy, zachycený ve strhujícím vyprávění.

Celá slavná story zde ovšem nekončí, jak by někdo čekal, smrtí hlavního hrdiny, ale pokračuje až do konce padesátých let. I když jde o značně čtivé a napínavé románové ztvárnění, děj se striktně drží exaktních historických pramenů a je doplněn rozsáhlým poznámkovým aparátem. Nemálo z informací, poznatků a nálezů zde zaznívá vůbec poprvé.

Na knize spolupracoval historik a spisovatel Jaroslav Čvančara a také největší současný odborník na Morávka Jiří Košař.

Tuto opravdu neobyčejnou knihu dotváří rozsáhlá fotogalerie obsahující četná exkluzivní, dosud neuveřejněná fota.

Románová část je doplněna ojedinělými ilustracemi Milana Fibingera, který svou technikou černobílého kvaše navazuje na odkaz Zdeňka Buriana.

Mgr. Pavel Černý, pplk. v.v. (*1967), je bývalý policista a dlouholetý mezinárodní instruktor výcviku speciálních policejních jednotek po celém světě, prezident lidsko-právní platformy Liga Libe, která hájí právo legálně vlastnit zbraň. Je autorem více než 500 odborných článků a řady knih zabývajících se zejména problematikou zbraní, sebeobrany a střelecko-taktického výcviku. Morávkova zpověď je jeho románovým debutem.

Pavel Černý: Morávkova zpověď aneb Věřím v Boha a ve své pistole, vydává nakladatelství Kalibr, 416 stran

euromedia moravkova zpoved

Grafický román o životě tvůrce Ferdy mravence a brouka Pytlíka *gamebook*

Kdo byl Ondřej Sekora kromě toho, že byl tvůrcem Ferdy mravence, autorem řady dětských knih a karikaturistou? Čím se živil ve svých začátcích a proč je s ním spojena hra rugby? Jak to, že se účastnil Tour de France a co pro něj udělal Josef Hokr? Odkud se Sekora znal s miláčkem národa Oldřichem Novým? Jak reagoval na vzestup Adolfa Hitlera a co pro něj znamenala druhá světová válka...?

To vše a mnohem víc vysvětluje komiksový gamebook román, který můžete přečíst od A do Z, ale stejně tak se v něm můžete vydat vlastní cestou, přeskakovat z tématu na téma, z kapitoly do kapitoly a poznávat primárně ty etapy Sekorova života, jež vás nejvíce zaujmou či zajímají.

Slovy autorky: Komiks samotný je velmi nosné médium pro životopisy, které hlavně děti, či mladí lidé neradi čtou. Pro začátek je tato verze stravitelnější, a vše, co čtenáře o zmiňované osobě zajímá nad tento rámec, si může najít v dalších, klasických knihách. Tato pojednává o životě Ondřeje Sekory a je záměrně koncipována formou hry - gamebooku – který dává čtenáři možnost přeskakovat v pasážích knihy podle vlastní volby. Dovolí vám do určité míry řídit si své putování životem autora Ferdy Mravence po svém. Můžete části vynechat a vrátit se k nim jindy, anebo je nechat zcela být. Je to jen na vás. Lze však příběhem projít i zcela klasicky - od začátku do konce.

Barbara Šalamounová (*1964) M.A.

Vyrostla v česko-německé umělecké rodině. Vystudovala pražskou Umprum, v v ateliéru Filmové a televizní grafiky u prof. M. Jágra. Absolvovala postgraduál v témže ateliéru u prof. J. Bárty, a později ještě dvouletou nástavbu na německé VŠ umění a designu Burg Giebichestein v oboru 3D počítače. Pracuje ve vícero výtvarných oborech: ilustraci, komiksu, animovaném filmu, navrhuje filmové loutky - hlavně pro hranou tvorbu. Je autorkou postavy Ropáka ze stejnojmenného filmu Jana Svěráka, a první českou výtvarnicí, jež použila v roce 2006 ve svém animovaném filmu „Copak není moucha mojí sestrou?“ 3D počítačovou animaci. Kromě vysokoškolské pedagogické činnosti se věnuje taktéž workshopům pro děti i dospělé, a to jak v Čechách, tak i v Německu. Zatím poslední knihou, kterou ilustrovala pro děti, je „Kařut a Řabach“ autorky Olgy Stehlíkové z nakladatelství Běžíliška. Jejím doposud posledním komiksem jsou „Obrázky z československých dějin“ z nakladatelství Albatros.

V roce 2011 založila na plzeňské Fakultě desingu a umění Ladislava Sutnara ateliér Komiks a ilustrace pro děti, jehož vedoucí byla až do roku 2019. V roce 2014 obdržela B. Šalamounová docenturu a od konce roku 2019 je opět na volné noze. Zároveň se stará o pozůstalost svých rodičů, výtvarníků Jiřího a Evy Natus-Šalamounových a pro tento účel založila v roce 2024 Nadační fond Šalamounovi.

Ondřej Sekora (1899-1967)

Autor slavné postavičky Ferdy mravence a brouka Pytlíka byl sportovním redaktorem Lidových novin v Brně a Praze, karikaturistou, ilustrátorem a později i spisovatelem. Zapsal se výrazně mezi české tvůrce obrázkových příběhů, či stripů, jak se v té době nazývaly komiksy. Patří, byť často opomíjen, do české elity tohoto mezinárodního výtvarného směru, který byl roku 1972 do francouzského slovníku Larousse vepsán jako 9. umění. Sekora je často titulován jako „český Walt Disney“. Od poloviny 50. let 20. století začala Sekorova spolupráce s režiséry animovaných filmů a taktéž pravidelně účinkoval v České televizi v pořadech pro děti.

Barbara Šalamounová: Trampoty člověka Sekory, vydává nakladatelství Universum, 272 stran

euromedia Trampoty cloveka Sekory

Provokativně drzá zpověď mladé dívky o komplikovaném čase dospívání

Zapovězená láska, vymezování se vůči učitelům i rodičům, sny a naděje, které nevyhnutelně naráží na realitu.

Jak dospět a najít vlastní cestu, když k vám ti, od nichž čekáte odpověď, nejsou upřímní?

V energickém a jazykově suverénním vyprávění deníkového rázu autorka dává nahlédnout do vnitřní proměny výtvarně nadané Hany v turbulentním období mezi patnáctým a devatenáctým rokem života, tedy v době velkých proměn a hledání sebe sama, a zpřítomňuje věčně aktuální lolitovský motiv vztahu mezi zralým mužem a dívkou na kraji dospělosti.

Dorota Ambrožová (*1994) pochází z Olomouce. Vystudovala Rozhlasovou a televizní dramatur¬gii a scenáristiku na JAMU v Brně. Kromě autorské tvorby se věnuje také kulturní publicistice. Poslední léto je jejím literárním debutem.

Dorota Ambrožová: Poslední léto, vydává nakladatelství Listen, 216 stran

euromedia posledni leto

Více informací: www.euromedia.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Kuchařka velmi osamělého muže

200litPo knížce Kuchařka osamělého muže autora Felixe Booma jsem sáhla s chutí. Mám ráda kuchařky všeho druhu a jsou-li navíc doprovázeny různými postřehy, povídáním, úvahami atd., recepty získávají další rozměr. Po jejím přečtení mám pocity rozporuplné. Autor, F...

Divadlo

Splašené nůžky – tak trochu jiná hra

200divSplašené nůžky Paula Pörtnera lákají větou „detektivní komedie, ve které, o tom, kdo je vrah, rozhodujete Vy“! Právě tento styl, jenž zapojuje do příběhu diváky, dělá z této hry druhý nejdéle uváděný titul na světě. Ostatně, není divu. Ve Slušovicích je v N...

Film

Pražský výběr - Symphony Bizarre: Koncert na stříbrném plátně

prazsky vyber200Velkolepý koncert Pražského výběru na stříbrném plátně s názvem Symphony Bizarre ukáže vystoupení kapely v O2 aréně v prosinci roce 2016. Pražský výběr tehdy převedl divákům více, než jen rockový koncert. Ke svému výročí připravil bombast...