Mat213 a Zdena odkrývají Uraženeja, song o melancholii i nadšení

Mat213 a Zdena odkrývají Uraženeja, song o melancholii i nadšení

Tisk

mat213 200Držitel cen Apollo a Vinyla Mat213 a jeho dlouholetý parťák Zdena vydávají nový singl Uraženeja. Song doprovází DIY klip osvěžený o pár maskulinních klišé. Už zítra můžete vidět oba dva na podiu Paláce Akropolis, kde vystoupí v rámci klubové noci Pulz.


"Je deset večer, chystám se jít hrát na stage a najednou zahlídnu v publiku člověka, který mi ten zážitek přišel zkazit. Přišel zpívat písničky s jedovatým textem přímo na můj koncert, aby mi ublížil." Tak definuje Mat213 svůj feeling z psaní songu Uraženeja.

Singl Uraženeja je taneční a melancholický song, ve kterém se Zdena a Mat213 přiznávají ke svým osobnostním nedokonalostem a snaží se s nimi smířit. Lehce zoufalé, ublíženecké fráze střídá otrávená introspekce a znuděnost ze šířených pomluv. Uraženeja - možná nic neříkající slovo, je vlastně pouhým výkřikem. Stejně jako postava Hodora ze seriálu Hra o Trůny i Mat213 v refrénu hlásí jen zběsilé Uraženeja. Stejně jako u Hodora je divákovi, nebo posluchačovi, vznik tohoto výkřiku postupně vysvětlen.

Videoklip k songu vznikal hodně DIY postupem. Jeho výsledkem má být jen bezstarostné “felení”, letargické trávení času dvou Dandyů s drahým autem. Tím je Mercedes Benz G, auto symbolizující křehké mužské ego a znuděné tanečky.

Zdroj foto: Pavla Hartmanová

Více informací:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100094910750084


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Co nám Nový zákon nepoví

Mariina zavet 200Klasický biblický příběh o narození Ježíše Krista, jeho životní cestě a zázračných skutcích, které vykonal, nás doprovází od raného dětství. Velký boom způsobil Dan Brown, když ve svých knihách zpochybnil více jak tisíc let vžité dogm...

Divadlo

Casting na popravu – události léta 1945 ve Švandově divadle

pankrac 200Válečné a poválečné období i po sedmdesáti letech stále láká ke zpracování mnoho umělců různých žánrů. Přece jenom tato doba s sebou přinesla naprosto neuvěřitelné situace a osudy. Jak by to vypadalo, kdyby se v jedné pankrácké cele potkaly Adi...

Film

JAK FUNGOVALA TOVÁRNA BARRANDOV

Tovarna Barrandov perexZáhy po nastolení komunistického režimu se vynořily představy, že ani filmové studio Barrandov se nijak neodlišuje od běžných továren, vždyť i v něm se přece vyrábí zboží. Vzápětí převážila víra, že je zbytečné natáčet...