„Nebudu mlčet, lidé by měli vědět pravdu“

„Nebudu mlčet, lidé by měli vědět pravdu“

Tisk

Bojoval jsem v radach Wagnerovcu200Sotvakdo si umí představit, co znamená život profesionálního vojáka, a zvláště pak v armádě, která tolika lidem leží v dnešní době v žaludku...v ruské. Člověk, který v roce 2019 ruskou armádu opustil a stal se velitelem známé Wagnerovy armády, se nebojí otevřeně hovořit o svých zkušenostech, vzestupech i pádech a nabízí zcela osobní upřímnou zpověď.

 

 

V současnosti se v souvislosti s konfliktem na Ukrajině zmiňuje často i činnost Wagnerovy skupiny, Putinovy stínové armády. Kniha „Bojoval jsem v řadách wagnerovců“, která právě vychází v nakladatelství Alpress přináší osobní zkušenost Marata Gabidulina, který působil jako velitel ve Wagnerově armádě. Nápad vydat knihu o tomto již tak citlivém tématu vznikl ještě před válkou na Ukrajině a nabyl tak, v důsledku událostí posledních dvou let, zcela jiných rozměrů.

Wagnerova skupina je složena převážně z bývalých řadových vojáků a stojí vždy stranou oficiálních armád. Marat otevřeně odsuzuje hanebnost ruských jednotek, jejich zkorumpovanost a stálou chuť ukájet své nízké pudy a právě tato hořkost i pocit beznaděje ho přiměla i za cenu vysokého rizika otevřeně promluvit a bez obalu obvinit ruskou vládu a veřejně projevit hořkost nad naprostou neúctou ruské moci k nim, coby stínovým vojákům, kteří oproti oficiální armádě bojují více než ve spartánských podmínkách, nemluvě o jejich umaštěných kombinézách a vybledlých maskáčích.

Ve svém svědectví barvitě a drsně líčí, jak byli wagnerovci v první linii posláni do boje proti IS se zastaralými a vadnými zbraněmi, a s hořkostí v hlase mluví i o vítězstvích, ke kterým se Rusko hlásilo, přestože pak Kreml odmítl projevit jim jakoukoliv vděčnost. Špinavá válka na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko, pak jen potvrzuje barbarství, o němž se myslelo, že již patří do jiné doby.

Marat Gabidulin není člověkem, který se kaje nebo kterého tíží svědomí. Ne, je obyčejným člověkem, vojákem, který je hrdý, že sloužil své zemi, ale umí i pojmenovat věci, které pokládá za špatné. Přesto cítí rozpaky, když pomyslí na svou činnost ve wagnerově armádě, jež se nachází v hledáčku médií, obviněná z nejhoršího násilí, znásilňování, mučení a vraždění civilního obyvatelstva všude, kde se ukázala.

Nyní žije bývalý žoldák ve Francii, která mu poskytla azyl, a s odvahou sobě vlastní vystupuje v médiích, aby vynesl na světlo existenci nestátní formace, jakou Wagnerova armáda bezpochyby je, a hovoří o jejím využití ve špinavých záležitostech. Marat nezastírá ruské zneužití vojenské síly a pravdivě pojmenovává mocenskou horečku a zvěrstva, která dnes Rusko páchá na Ukrajině a která byla plánována již roky před samotným zahajovacím aktem. Tato kniha je vyznáním Marata Gabidulina, bývalého vojáka, jenž byl součástí jak ruské armády, tak později i skupiny wagnerovců.

Bojoval jsem v radach Wagnerovcu

Bojoval jsem v řadách wagnerovců
Autor: Gabidullin Marat

vazba:pevná s přebalem
výška:205mm
šířka:135mm
hloubka:27mm
počet stran:240
jazyk:český
překladatel:Hana Polívková
kód zboží:9788076339675
Více informací: https://www.alpress.cz/bojoval-jsem-v-radach-wagnerovcu/

 


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Pinocchio - Jak zvládnout nebezpečný svět

PinocchioKřest na 140. narozeniny může znít jako paradox. Nakladatelství LEDA pokřtilo 3. května právě vydanou klasickou knihu Pin...

Divadlo

Komedie Poslední ze žhavých milenců se Simonou Stašovou má za sebou skoro 12 sezón

posledni ze zhavych milencu 200Komedie Poslední ze žhavých milenců, patří mezi nejúspěšnější díla známého amerického autora Neila Simona. Řadu sezón se těšila velké divácké přízni na Broadwayi. Skvělá je již svým námětem a přímo dokonalá dí...

Film

Dvě televizní zastavení s GODARDEM
ImageRozbořil veškeré konvence, které filmová vyprávění ovládala až do konce 50. let. Původem švýcarský režisér JEAN-LUC GODARD (narozen 1930), nejprve pracující jako filmový kritik, se zapsal do dějin ...