Pražští symfonikové zpestří dětem první školní den hudbou z večerníčků a pohádek

Pražští symfonikové zpestří dětem první školní den hudbou z večerníčků a pohádek

Tisk

vecernicek fok 200Známé znělky z večerníčků Bob a Bobek, Krkonošské pohádky a Maxipes Fík. Oblíbené pohádky Arabela, S čerty nejsou žerty či seriál Návštěvníci. Koncertem Hudba z večerníčků a pohádek popřeje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK dětem i rodičům úspěšný vstup do nového školního roku. Koncert se koná v pondělí 4. září od 14 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Na programu se podílejí tři dětské sbory, dirigent Jan Kučera, sólistka Michaela Gemrotová a populární herec Zdeněk Piškula.

 

Dirigent Jan Kučera o programu koncertu říká: „Na skvělé skladatele měl štěstí nejen český film, ale i pohádky, seriály a večerníčky, je až neuvěřitelné, jaké množství originální a nápadité hudby pro dětské diváky vzniklo. Skladatelé Skoumal, Uhlíř, Fišer, Svoboda a mnoho dalších vytvořilo hudbu, která každého vždy potěší.“

Na pódiu se sejdou tři sbory: Carmina Bohemica, Dětská opera Praha a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, který se na tento koncert bude připravovat na letním soustředění. „Myslím, že děti bude bavit připomínat si oblíbené pohádky. Vždyť všichni si jen podle hudebního motivu dokážeme vybavit příběh nebo pohádkovou postavu. Pohádkové melodie patří ke klenotům české tvorby,“ řekla sbormistryně Věra Hrdinová.

Na tento mimořádný dětský koncert navazuje FOK cyklem rodinných koncertů Orchestr na dotek, který začíná v sobotu 21. října od 11 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Tématem letošního Orchestru na dotek bude putování křížem krážem po celém světě. V každém z koncertů se vydáme z našeho domova na jinou světovou stranu. Pro děti, které chtějí do hudby proniknout hlouběji, vytvořil FOK Hudební klub Fík, který se aktivně zapojuje do představení Orchestr na dotek. Pro rodiny s dětmi je vhodný také koncert Karneval zvířat v kostele sv. Šimona a Judy a ve vánočním období vhodná Kouzelná Rybovka Matěje Formana, kterou FOK nabízí v několika termínech, a to i v odpoledním či podvečerním čase. Vedle toho FOK připravuje pro děti celou řadu edukativních pořadů, které jsou určené pro dětské kolektivy od mateřských školek až po střední školy.

Slovo dramaturga Martina Rudovského: „Oslavou a dárkem k prvnímu školnímu dni bude znovu mimořádný koncert v nádherné Smetanově síni Obecního domu. Tentokrát malým i velkým posluchačům představí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Jana Kučery hudbu z večerníčků a pohádek. Navážeme tedy na minulý rok, kdy si ve Smetanově síni hrál Krtek v rytmu hudby Vadima Petrova. Tentokrát si poslechneme jeho laskavou hudbu ke Krkonošským pohádkám, ale i hudbu jiných skladatelů, kteří to nejlepší ze sebe vydali dětem: Luboš Fišer a Arabela, Petr Skoumal a Maxipes Fík či Bob a Bobek... prostě samé hity v kouzelném plášti symfonického orchestru.“

vecernicek fok

Program

HUDBA Z VEČERNÍČKŮ A POHÁDEK 4. září 2023 od 14:00, Obecní dům

Krkonošské pohádky
Maxipes Fík
Bob a Bobek
S čerty nejsou žerty
Arabela
Návštěvníci
Cirkus Humberto
Pan Tau

Michaela GEMROTOVÁ, Zdeněk PIŠKULA | zpěv
DĚTSKÝ PĚVECKÝ SBOR ČESKÉHO ROZHLASU
Věra HRDINKOVÁ | sbormistryně
CARMINA BOHEMICA
Věra HRDINKOVÁ | sbormistryně
DĚTSKÁ OPERA PRAHA
Jiřina MARKOVÁ-KRYSTLÍKOVÁ | umělecká vedoucí
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Jan KUČERA | dirigent, mluvené slovo

Více informací:

Vstupenky
https://www.fok.cz/cs/hudba-z-vecernicku
Rodinné koncerty cyklu Orchestr na dotek
https://www.fok.cz/events?place=All&;artist=&cyklus=16
Hudební klub Fík
https://www.fok.cz/cs/hudebni-klub-fik
Brožura edukativních pořadů pro školy
https://www.fok.cz/sites/default/files/galerie/edu_brozura_fok.pdf


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Kniha, ktorá chytí za nejedno srdce

basnirka 200Charakteristické pro velikány je, že na druhé kladou mnohem menší požadavky než na sebe.  Tak znie jeden z aforizmov, ktorý sa dočítame v novej publikácii vydavateľstva Barrister&Principal.

...

Divadlo

Festival Setkání Stretnutie nabídne dramaturgické novinky z českých a slovenských divadel

setkani stretnutie200Poslední květnový týden ožije Městské divadlo Zlín česko-slovenským divadelním svátkem - mezinárodním divadelním festivalem Setkání Stretnutie. Program 27. ročníku bude nabitý jak v hlavním, tak doprovodném programu. Představí s...

Film

Dvakrát Národní filmový archiv

NFA perexNárodní filmový archiv (NFA) zřejmě nemá čas, chuť ani kapacity na to, aby přichystal a vydal přehledné dějiny české (československé) kinematografie, takže raději upřednostňuje zpracování dílčích témat. Přitom první, ještě interní nárys dějin se...