Zajímá vás, jak svět funguje a co nás v budoucnu čeká? Přečtěte si Vaclava Smila

Zajímá vás, jak svět funguje a co nás v budoucnu čeká? Přečtěte si Vaclava Smila

Tisk

jak-svet-doopravdy-funguje 200Nejnovější knihu Jak svět doopravdy funguje? od Vaclava Smila, kterou vydává Kniha Zlín, lze právem považovat za Opus Magnum autora. Kniha tohoto světově uznávaného, dnes již osmdesátiletého odborníka českého původu, který žije víc jak 50 let v USA a Kanadě, navazuje na jeho předešlé tituly. Zabývá se sedmi základními principy moderní společnosti – energiemi, produkcí potravin, klíčovými materiály – ocelí, plynem, plasty a betonem, globalizací, rizikovými faktory civilizace, od virů po sluneční erupce, životním prostředím a predikcí budoucnosti. Vaclav Smil se osobně stýká s Billem Gatesem i Markem Zuckerbergem.

 

Bill Gates: „Na novou knihu od Smila čekám asi jako někteří fanoušci na pokračování Star Wars.“

 

Autor vychází z premisy, že obrovské množství obyvatel naší planety má v 21. století najednou snadný přístup k nebývalému množství informací. Málokdo se v nich ale dokáže orientovat. Cílem knihy je osvětlit princip fungování současného světa a interpretovat základní fakta a data v souvislostech. A to se autorovi daří – složité procesy popisuje a objasňuje s neuvěřitelnou lehkostí a jejich pochopení je proto pro čtenáře snadné. Podle Vaclava Smila je důležité nejdříve pochopit základní fakta, abychom mohli začít řešit problémy. Pochopit, jak svět doopravdy funguje, není možné bez alespoň špetky zběhlosti v energetické gramotnosti.

Vaclav Smil čerpá z nejnovějších vědeckých poznatků, vypořádává se se zdroji dezinformací a bourá mýty. Upozorňuje na to, že chybí jakékoli komerčně životaschopné způsoby výroby oceli, čpavku, cementu nebo plastů v celosvětově požadovaném měřítku bez fosilních paliv.

Podle Vaclava Smila široký rozmach dnešních znalostí vede ke specializaci, jejíž odvrácenou stránkou je opět čím dál horší chápání nebo dokonce neznalost vývoje společnosti. Odezva vyspělých zemí na covid-19 ilustruje náš věčně nerealistický postoj k základní realitě způsobený tím, že lidem se vytrácejí z paměti dokonce i traumatické zážitky. Bylo na celkový počet více než milionu úmrtí v letech 1957–1958 pohlíženo prismatem mnohem vyšších ztrát během 2. světové války, které tehdy byly ještě stále v živé paměti všech dospělých? Nebo se naše kolektivní vnímání změnilo natolik, že se nedokážeme smířit s tím, že dočasně zvýšená úmrtnost bude vždy mimo naši kontrolu?

Víte, že …?

  • není nutné v lednu přepravovat letecky borůvky z Peru do Kanady a hrášek z Keni do Londýna. Vitamín C a vlákninu, které tyto potraviny obsahují, lze získat z řady dalších zdrojů s mnohem nižší uhlíkovou stopou
  • Čína za tři roky spotřebovala stejné množství cementu jako Spojené státy za celé století
  • navzdory současné posedlosti případnými dopady globálního oteplování a potřebě rychlé dekarbonizace bude jen málo tak důležitých výsledků pro určení podoby naší budoucnosti, jako je vývoj světového počtu obyvatel ve zbytku 21. století
  • lidstvo za jeden rok spotřebuje jen sedmnáct procent toho, co zemská biosféra vyprodukovala
  • celosvětová popularita SUV (v r. 2020 celkem 250 mil.) vymazala, a to několikanásobně veškerý dekarbonizační efekt pomalu se rozšiřujících elektromobilů (v r. 2020 jen 10 milionů)
  • každé rajče vypěstované ve skleníku vyžaduje pro svou výrobu ekvivalent pěti polévkových lžic motorové nafty. Naše společnost tak neustále zvyšuje svou závislost na fosilních palivech i díky zdánlivě ekologické produkci

Kniha, jejíž originální název je How the World Really Works: A Scientist’s Guide to Our Past, Present and Future, vychází v překladu Iva Magery a k dostání bude i jako e-kniha.

jak-svet-doopravdy-funguje

O autorovi:

Vaclav Smil (1943) je autorem více než třiceti knih o energii, životním prostředí, potravě a historii technického pokroku. Narodil se a vyrostl v Plzni, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, ale od roku 1969 žije v USA a Kanadě. Do roku 2011 působil na University of Manitoba, kde dosáhl titulu Distinguished Professor. Je prvním neamerickým držitelem ocenění Award for Public Understanding of Science and Technology organizace American Association for the Advancement of Science. V roce 2010 byl časopisem Foreign Policy zařazen do žebříčku Top 100 Global Thinkers. Je také členem Královské vědecké společnosti a držitelem druhého nejvyššího kanadského vyznamenání Order of Canada. Smilovy knihy obdivuje a doporučuje Bill Gates. Vaclav Smil se soukromě stýká také se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem. Stále mluví česky. Kniha navazuje na jeho předcházející tituly Velké proměny. Jak se utvářel svět, Globální katastrofy a trendy, Jak se vyrábí svět, Energie, Čísla nelžou a Ropa.

Více informací: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/80150524/jak-svet-doopravdy-funguje/


 

Přihlášení



Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Jiří Kajínek – Můj život bez mříží

kajinek perexSnad všichni už celé roky sledujeme, jak se vyvíjí kauza Jiřího Kajínka, nejznámějšího českého vězně, který si stojí za tím, že to, za co byl odsouzen a do konce života zbaven svobody, neudělal. Lidé se rozdělili na dvě skupiny. Jedni mu věř...

Divadlo

Epochální výlet rodiny Smolíkovy

smolikovi200„S písní bláznivou a s trochou smůly v patách čtyři klauni jdou, kam, kdo ví kam,…“ Přesně těmito slovy začíná úvodní znělka mnoha generacemi milovaného animovaného seriálu o maďarské rodince Smolíkových a jejich mrzoutském sousedovi Dr. Halířo...

Film

Heidi, děvčátko z hor

heidi 200Asi nejslavnější švýcarský románek pro děti – a děvčátka zvláště - sepsala před bezmála půldruhým stoletím Johanna Spyriová. V české podobě jej známe díky převyprávění Bohumila Říhy jako Heidi, děvčátko z hor. Příběh líčí strastiplné osudy osiřelé dív...