Tři generace jedné rodiny věhlasných neurochirurgů, tři generace s jinými technologickými možnostmi při operování mozku se setkávají v jedné knize

Tři generace jedné rodiny věhlasných neurochirurgů, tři generace s jinými technologickými možnostmi při operování mozku se setkávají v jedné knize

Tisk

Dynastie mozku200Kniha „Dynastie mozků“ (Kniha Zlín) kombinuje vůbec poprvé publikovaný rozhovor s Vladimírem Benešem nejstarším (1921–2021), průkopníkem neurochirurgie v Česku, rozhovor s Vladimírem Benešem mladším a glosy Vladimíra Beneše nejmladšího.

 

Prof. MUDr. Vladimír Beneš, někdejší primář oddělení dětské neurochirurgie FN Motol, zemřel ve věku 100 let v červenci 2021. Nad operačním stolem stál naposledy jen o pouhých dvanáct let dříve, když operoval dětského pacienta ve spolupráci se svým synem, prof. MUDr. Vladimírem Benešem, DrSc, nyní emeritním přednostou Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN-VFN. K dispozici tehdy nebyl vhodnější specialista pro danou oblast. Ve šlépějích otce a dědečka nyní kráčí i doc. MUDr. Vladimír Beneš, Ph.D., přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol.

Publicistka Martina Riebauerová vzpomíná: „18. července roku 2021 mi zazvonil telefon. Volal Vladimír Beneš. ,Táta dneska umřel, Martino.‘ Jeho hlas byl klidný, vyrovnaný, beze stop smutku. Je-li někomu sto let a už delší dobu má pocit, že na tomhle světě přesluhuje, bývá s koncem své životní pouti srovnaný a stejně tak i jeho okolí, zvlášť je-li to okolí silné, sršící energií, optimismem a obdařené schopností brát věci tak, jak jsou. Existuje-li hezká, přirozená smrt, je to tahle. Všechno je, jak má být, říká se v takovém okamžiku.

A přece nebylo. Vzpomněla jsem si na svůj počítač plný nahrávek rozhovorů s Vladimírem Benešem nejstarším, jedním ze zakladatelů československé chirurgie a ,otcem‘ paraplegiků, mistrem nesmlouvavého ostrovtipu. Co s nedopovídaným rozhovorem?... “

Naštěstí zde jsou ještě syn i vnuk, oba nositelé stejného jména a příjmení, oba neurochirurgové. Spojením zpovědí těchto osobností tak knižní mozaika vykreslující nejen život významného lékaře a mj. vášnivého amatérského sportovce a autora sci-fi novel, ale též kronika mapující vývoj neurochirurgie a konkrétních léčebných možností. Publikace tímto zajímavým způsobem rozkrývá konkrétní témata z různých úhlů pohledu.

PhDr. Martina Riebauerová
Je novinářka působící tč. jako vedoucí dramaturgyně pořadů Události, komentáře a Interview na ČT24 a píše pro magazín Reportér. Přispěla do několika knižních sborníků mapujících osudy významných českých lékařů, je autorkou knihy Podivuhodné osobnosti české psychiatrie a beletristického průvodce Kde se líbat v Praze. Zaslouženou pozornost vzbudil její knižní rozhovor s prof. Josefem Kouteckým Osm múz mého života. Publikovala také knižní rozhovor s Karlem Pacnerem Psaní jako posedlost a s epidemiologem Pavlem Smejkalem Síla viru.

Dynastie mozku

Více informací: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/55253555/dynastie-mozku/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Lepší svět v České kotlině? Čirá utopie!

LepsiSvet perexPojďme si chvíli dělat iluze a představme si, že máme k dispozici takřka nevyčerpatelný zdroj finančních prostředků. My sami už nic nepotřebujeme, jsme se svým životem spokojení a jedinou naší touhou je ješ...

Divadlo

Autentická vzpomínka na devadesátá léta aneb punk’s not dead v brněnském HaDivadle

roky 90 200Jaká byla devadesátá léta pro generaci dnešních třicátníků? Jak jsme prožívali a vnímali dobu, kdy se naši rodiče opět stali dětmi v prchavém ráji divokého kapitalismu? Ondřej Novotný nám ve své nové divadelní inscenaci představuj...

Film

FLIM – festival tibetských filmů a filmů o Tibetu

alt18. – 20. dubna proběhne v pražském kině Aero již 6. ročník festivalu FLIMFestivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Letošní ročník oproti předchozím nabídne pohled na tibetskou kulturu zprostředkovaný převážně...