José Cura oslaví s Pražskými symfoniky své životní jubileum

José Cura oslaví s Pražskými symfoniky své životní jubileum

Tisk

fok cura200Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil koncerty s José Curou k příležitosti jeho 60. narozenin. Světoznámý operní pěvec se představí nejen jako znamenitý tenorista ve scénách z oper Giuseppe Verdiho, ale také jako dirigent a skladatel, neboť uvede v české premiéře svou skladbu Te Deum a symfonickou suitu z opery Montezuma a Rudý kněz. Koncerty se uskuteční 13. a 15. prosince 2022 v 19:30 v Obecním domě.

Argentinský operní pěvec José Cura se vrátí na pódium Smetanovy síně Obecního domu, aby vystoupil s Pražskými symfoniky ve výjimečných koncertech ke svému významnému životnímu jubileu. Cura byl v letech 2015–2018 rezidenčním umělcem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. V rámci této rezidence Cura rekapituloval svou pěveckou kariéru, dirigoval dva symfonické koncerty za sezónu, ale také uskutečnil premiéry některých ze svých skladeb, jako např. Jestliže zemřu, přežij mě!, zhudebňující poezii Pabla Nerudy, českou premiéru Magnificat a světovou premiéru oratoria Ecce Homo.

„Mám obrovské štěstí, že svoje životní jubileum oslavím hned s několika svými rodinami. Jedna z těch mých úplně nejmilejších, v mojí kariéře i v mém životě, jsou Pražští symfonikové. A je to pro mě tedy nesmírná pocta, že zrovna takový ansámbl pro mě organizuje tyto dva narozeninové koncerty. Nemohl jsem si přát lepší dárek,“ říká k chystaným koncertům José Cura.

V první části večera zazní pod taktovkou Cury dvě jeho autorské skladby. Bude to symfonická suita z opery Montezuma a Rudý kněz, která měla premiéru v roce 2020, a skladba Te Deum, které doprovodí Královéhradecký dětský sbor Jitro pod vedením Jiřího Skopala. Obě díla zazní v české premiéře.

V době pandemie jsem se ze zoufalství z toho, že jsem musel zrušit všechny projekty, rozhodl využít svůj čas ve „vězení“ k výběru některých tanců z opery Montezuma a Rudý kněz za účelem vytvoření symfonické suity, abych alespoň některé části opery mohl předvést v koncertní verzi. Te Deum, které jsem zkomponoval také během lockdownu, mělo premiéru v Bukurešti 5. září 2021 na festivalu George Enescu. Měl jsem tu čest spolupracovat nejen s jedním z největších světových orchestrů, London Philharmonia, a dvěma špičkovými sbory, oba z rumunského rozhlasu, ale také se svou kamarádkou a úžasnou maďarskou sopranistkou Polinou Pastirchak,“ dodává k programu Cura.

fok cura Polina Pastirchak

Druhá část večera bude patřit scénám z oper Giuseppe Verdiho Otello, Aida a Nabucco, které Cura zazpívá společně se sólistkami Polinou Pastirchak a Ester Pavlů a také s Kühnovým smíšeným sborem pod vedením Jakuba Pikla.

Taktovky se v druhé polovině ujme Curův velký přítel Mario de Rose.

Koncerty se uskuteční 13. a 15. prosince 2022 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu. Před oběma koncerty proběhne od 18:15 také Setkání s umělci, kde se návštěvníci mohou osobně setkat s José Curou. Vstupenky jsou k dispozici na www.fok.cz.

fok cura

Happy Birthday, José
13. 12. 2022, 19:30
15. 12. 2022, 19:30
Smetanova síň, Obecní dům

JOSÉ CURA
Symfonická suita z opery Montezuma a Rudý kněz (česká premiéra)
Te Deum (česká premiéra)

GIUSEPPE VERDI
Otello, Aida, Nabucco

José CURA | tenor
Polina PASTIRCHAK | soprán
Ester PAVLŮ | mezzosoprán
KRÁLOVÉHRADECKÝ DĚTSKÝ SBOR JITRO
Jiří SKOPAL | sbormistr

KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR
Jakub PIKLA | sbormistr

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Mario DE ROSE, José CURA | dirigent

Více informací:

Web FOK: www.fok.cz
FB událost: https://www.facebook.com/events/2090230974469661/2090230984469660/
Vstupenky a více informací: https://www.fok.cz/cs/happy-birthday-jose


 

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.Literatura

Yrsa opět přišla s výbornou krimi

katarze 200V nakladatelství Grada pod značkou Metafora vyšel další díl série Freyja a Huldar, tentokrát s názvem Katarze.

 

...

Divadlo

My a vy. Vy a my. Žijeme ve skutečném světě

Nebezpeci preteceniperexNávštěva divadla je významnou společenskou událostí. Třeba však při ní dodržovat spoustu pravidel, díky kterým si herci a diváci rozumějí. Podle etikety si ale nejsme rovni, a tak pravidla platí pro každého jinak. Když to...

Film

Před měsícem vypukly Hvězdné války

Star Wars200Po téměř čtyřech desetiletích, kdy se zrodila první část Star Wars neboli Hvězdných válek, rozdělených do tří trilogií, přišla do kin v pořadí již sedmá část opatřená podtitulem Síla se probouzí. Nejprve vznikla prostřední trilogie, poté násle...