Karlovo náměstí na začátku září ovládne jazz

Karlovo náměstí na začátku září ovládne jazz

mladi ladi jazz 200Festival Mladí ladí jazz vysekne 9. září poctu jazzu v mnoha jeho podobách Open Air koncertem na pražském Karlově náměstí. Zdarma přístupný program bude nejen oslavou jazzu, ale veškeré hudby, která má v sobě radost, tvořivost, energii a nápaditost. Do Prahy zamíří hvězdní britští Portico Quartet či irská hvězda inteligentního hip hopu Alex Gough, dále vystoupí Kateřina Steinerová & Her Swing Boys, česko-slovensko-americký projekt Zorba Že Ja Buddha nebo big band Cotatcha Orchestra. Přímý přenos z koncertu nabídne ve svém vysílání stanice Český rozhlas Vltava a bude streamován na facebookovém profilu Mladí ladí jazz i stanice Vltava.

Festival Mladí ladí jazz u nás každoročně připomíná Mezinárodní den jazzu, který je vyhlášen na 30. dubna. Tradiční Open Air se tak letos uskuteční s několikaměsíčním zpožděním. „Jsme rádi, že se nám podaří letos navzdory okolnostem Mezinárodní den jazzu oslavit. Jak říká jeho ambasador Herbie Hancock 'K naším životům patří překážky. A teprve jejich překonáním objevíme ten pravý klíč ke štěstí.' Pevně věřím, že si o to více náš Open Air všichni užijeme,” říká za pořadatele ředitel festivalu Jan Gregar. Programem budou provázet Marta Kloučková, David Brada, Sára Vondrášková a Jan Gregar. Koncert začne v 15.00 hod a je přístupný zdarma. Festivaloví příznivci však mohou přispět dobrovolným vstupným. Více informací je k dispozici na www.mladiladijazz.cz.

Open Air otevře Kateřina Steinerová & Her Swing Boys, kteří Karlovo náměstí promění v taneční garden party 20. a 30. let minulého století, a to se vším, co k tomu patří. Zorba Že Ja Buddha, projekt baskytaristy Ondřeje Hausera a slovensko-americké zpěvačky Ashley Abrman, přinese originální směs alternativního jazzu, elektroniky a hip hopu. K jeho kvalitě a popularitě přispěl nejen v rodném Irsku také mladý bubeník, raper a producent Alex Gough, jehož debutové EP 80% posbíralo milióny zhlédnutí. Mezinárodně uznávaný big band Cotatcha Orchestra, založený trumpetistou Jiřím Kotačou, je dalším uskupením, které suverénně dokáže překračovat žánrové hranice a bez problémů spolupracovat se špičkovými interprety u nás i v zahraničí.

Program Open Airu uzavře ve večerních hodinách přední formace britské alternativní scény Portico Quartet. Ansámbl, pro nějž je typický zvuk i u nás populárního rytmicko-melodického instrumentu zvaného hang, vytváří originální obrazotvorný mix ambientu, minimalismu a elektroniky, aniž by zapomněl na své evropské kořeny.

mladi ladi jazz portico

Portico Quartet
Instrumentální jazzově ambientní čtveřice z Londýna zkoumá už víc než patnáct let ty nejalternativnější zákoutí elektronické i akustické nástrojové hudby. S dominujícím tajemně krásným zvukem melodicko perkusivního hangu si koncert užijí ti, co rádi meditují i ti, co prostě mají rádi originální a skvěle zahranou muziku. Hned jejich debutové album jim vyneslo nominaci na prestižní Mercury Prize.

Alex Gough
Svěží vítr ostrovního rapu? Spíš rovnou uragán! Není jediná věc, kterou by irský rapper a bubeník dělal podle zaběhlých pořádků a jeho tvorba i vystupování se vyznačuje velmi okouzlujícím "no bullshitismem." Například je Alex prvním rapperem, který otevřeně přiznává, že o sobě pochybuje, což je v toxicky maskuliní subkultuře, jakou je hip hop skutečný pokrok. Jazz se v Goughově tvorbě projevuje především přístupem k rytmu a aranži, ale "jazzový" je už samotný Alexův celkový přístup.

Cotatcha Orchestra
Bigband a elektronika? Zdánlivě nesourodé hudební světy tahle parta skvěle ladí dohromady. Pod pokličkou skladeb legendárních světových i českých tvůrců i spolupráce se zahraničními jmény jako třeba Ilja Reijngoud, Mar Vilaseca či Geraldyne Schnyder se v Cotatcha Orchestra postupně uvařil velmi silný a originální repertoár, který nemá na české bigbandové scéně příliš velkou konkurenci.

Zorba Že Ja Buddha
Prago Union a The High Corporation ladí jazz. Je to skutečně tak, jejich hudba je divoká, tvárná, žánrově těžce zařaditelná, ale přesto prodchnutá specifickým soundem. Zorba Že Ja Buddha dokáží postupně vtáhnout diváka a přimět ho zapojit se houpavými pohyby v rytmu téhle magické a magneticky přitažlivé seance.

Kateřina Steinerová
Hudba pro všechny, kteří si chtějí zaswingovat, ale repetitivní beat eletroswingu jim otevírá kudlu v kapse. Přesně pro takové zahraje Kateřina Steinerová se svými Swing Boys. S kapelou se společně protančí melodiemi 30., 40. i 50. let a mohou prošoupat i víc než jeden pár bot. Tahle hudba dává zapomenout na ledabylý smotek a pivko v kelímku, k téhle muzice patří dlouhá cigaretová špička ze slonoviny a vzácných dřevin a šampaňské!

mladi ladi jazz


 

PřihlášeníUmělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.

Rozhovor

Markéta Harasimová

MH200Markétu Harasimovou znám poměrně krátkou dobu, ale po přečtení jejího románu Poháry touhy se mi tak nějak dostala pod kůži. A protože jsem ji chtěla poznat víc, zrodil se tento rozhovor:

 

 

...

Hledat

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Literatura

Mozková posilovna - maximalizujte své možnosti!

mozkova posilovna200Potřebujete se lépe soustředit, využít svůj potenciál, být kreativnější nebo byste si prostě jen rádi odpočinuli hlavu? Pokud na tyto otázky odpovídáte ano, máme pro vás návrh na řešení v podobě příručky Phila Dobsona Mozková ...

Divadlo

Koktavý Bertie miláčkem pardubických diváků

Kralovarec perexKdyž v roce 2010 spatřil světlo filmového světa snímek Králova řeč, okamžitě si dokázal získat city neurozených diváků a dokonce obměkčit i zkamenělá srdce kritiků a akademiků. Málokdo si však v té době uvědomoval, že...

Film

Každé filmování je velké dobrodružství, říká herec a šansoniér Jiří Bartoň

jiri barton 200Nejen na zámku Libochovice, ale také v Praze a na dalších místech v Česku vznikal během léta německý historický film Ottilie von Faber-Castell. V jedné z rolí se objeví také Jiří Bartoň. Jde o velkoryse pojatý televizní projekt, který pro...