V nakladatelství Kazda vyšly zajímavé novinky

V nakladatelství Kazda vyšly zajímavé novinky

kazda 200Nenechte si ujít nedávno vyšlé novinky od nakladatelství Kazda, které klasicky potěší malé i velké.UPCYKLACE – Nový život starých věcí

Více než 100 kreativních tipů a návodů na upcyklaci starého šatstva a jiného vysloužilého textilu pro začátečníky i pokročilé přináší kniha UPCYKLACE – Nový život starých věcí. Pokud se vyřazené svršky nevyhodí, ale promění v originální a užitečné věci, které mohou dál sloužit, nemusí tak vznikat tuny dalšího oblečení. Sníží se tím negativní dopady na přírodu. Kniha vychází v Nakladatelství KAZDA 26. července 2021.

Oblečení a textil patří k věcem, které se celosvětově vyrábějí nejčastěji, ale také se nejvíce vyhazují, obvykle jen minimálně použité nebo dokonce nenošené. Přitom právě textil je neuvěřitelně variabilní – lze jej upravovat a díky tomu dál využívat. Staré tričko nebo jiné vyřazené oblečení nemusí skončit na smetišti. Naopak – můžete z něj snadno vytvořit něco nového. S knihou se to podaří začátečníkům i pokročilým, protože obsahuje jednoduché, ale osvědčené techniky tvorby a nejdůležitější základní stehy a informace. Veškeré návody je možné libovolně doplňovat a upravovat. Ušijete si tak krásné nové věci podle vlastních představ a zároveň ušetříte, protože nemusíte kupovat nic dalšího.

„K tomu, abyste mohli ze starých textilií vytvářet něco nového, rozhodně nemusíte být profesionální švadlena či krejčí. Nepotřebujete nic víc než šicí stroj (u některých projektů nebudete potřebovat ani ten) a trochu nadšení k experimentování – a můžete začít dělat ze starého oblečení, ručníků, povlečení a dalšího vysloužilého textilu praktické, užitečné a originální nové věci. Tvar, velikost i materiál vlastnoručně ušitých věcí lze navíc zcela individuálně obměňovat, takže vzniknou originální kousky, které kromě vás nikdo jiný nemá,“ říká o knize UPCYKLACE – Nový život starých věcí autorský tým portálu smarticular.net.

Od roku 2014 zveřejňuje berlínský portál smarticular.net návody a tipy na jednoduchý a udržitelný způsob života. Místo poukazování na problémy zde denně představuje nová řešení, recepty a alternativy, díky nimž si můžete zjednodušit život a být ohleduplnější k přírodě. Díky početným příznivcům, kteří sami experimentují a dělí se o svoje zkušenosti, se nápady a řešení neustále vyvíjejí.

V rámci edice SMARTICULAR jsou v nabídce Nakladatelství KAZDA také další praktické tituly s radami pro udržitelný život: Zkuste to doma sami – Kuchyně, Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii, Zkuste to doma sami – Zahrada a balkon, Lepší život bez plastů, Jedlá soda – Prostředek téměř na vše, Ocet – Univerzální domácí prostředek, Zkuste to doma sami – Péče o tělo a vlasy, Jedlé město – Vyjděte do ulic! a Konec plýtvání jídlem.

UPCYKLACE – Nový život starých věcí: Autor: smarticular.net • Překlad: Monika Řezníčková • Počet stran: 208 • Formát: 148 × 210 mm ISBN (EAN): 978-80-7670-034-5 Původní název: Neue Dinge aus alten Stoffen – Über 100 alltagstaugliche Upcycling-Ideen für Anfänger und Fortgeschrittene Datum vydání: 26. 7. 2021 • Nakladatelství KAZDA

kazda Upcyklace obalka

Martin Gebhardt: Zálesáctví pro celou rodinu

Příručka Zálesáctví pro celou rodinu poskytuje možnost nahlédnout do tajemství bushcraftu – umění poradit si v divočině za všech okolností. Martin Gebhardt, instruktor bushcraftu, v knize představuje rady a tipy pro pobyt v divoké přírodě pro celou rodinu – třeba jak naplánovat trasu výletu, co si vzít s sebou, jak postavit přístřešek, vyrobit či používat různé nástroje a současně neničit životní prostředí. Knihu vydává Nakladatelství KAZDA 20. července 2021.

Využijte praktické návody z této příručky a v divočině vás téměř nic nezaskočí, i když se vypravíte do neznámých končin či na vícedenní výpravu. Díky zvládnutí zálesáckých dovedností strávíte s dětmi čas v přírodě aktivně a bezpečně a zažijete nečekaná dobrodružství. Načerpáte také spoustu inspirace pro další zálesácké výzvy. Příručka je určená pro rodiny s dětmi, začínající zálesáky, dobrodruhy i výletníky.

V knize najdete tipy na dokonalý rodinný zážitek v divoké přírodě, zhruba 15 podrobných návodů na zálesácké aktivity – vysvětlené krok za krokem, jednoduché recepty pro vaření na plynovém vařiči, aby se nasytili malí i velcí dobrodruhové a spoustu dalších nápadů, které se vám při aktivitách v přírodě mohou hodit: jak se zorientovat v terénu, stopovat zvířata, určovat rostliny a stromy, vázat uzly... Kniha je vhodná pro čtenáře od 6 let.

„Bushcraft skýtá ideální možnost přiblížit dětem život v přírodě a vzbudit v nich nadšení pro jednoduché řemeslné techniky a dovednosti. Příroda pro vyznavače bushcraftu nepředstavuje ohrožení. Není potřeba ji krotit ani si ji podmaňovat. Náplní bushcraftu jsou aktivity, které jsou trvale udržitelné, protože pobyt v přírodě je spojen s ochranou přírodních zdrojů. Čistota, organizovanost a pořádek jsou základními znaky správného zálesáka. Knížka, kterou držíte v rukou, vám chce tyto zásady a myšlenky přiblížit,“ říká autor knihy Martin Gebhardt.

Martin Gebhardt je německý bloger, autor, budoucí „pedagog divočiny“, instruktor a průvodce bushcraftem a survivalem. Vyrostl v Durynsku, nedaleko hřebenové stezky Rennsteig, a již v raném věku v sobě objevil nadšení pro lesy, louky a zvířata. V současnosti absolvuje vzdělávací program zaměřený na „pedagogiku divočiny“ podle metody „kojotího učení“. Společně s rodinou se snaží trávit co nejvíce času v divočině.

Zálesáctví pro celou rodinu: Autor: Martin Gebhardt • Překladatel: Martin Sobkuljak • Formát: 170 × 245 mm Originální název: Bushcraft for Family – Gemeinsam in die Wildnis • Počet stran: 104 • Kniha je vhodná pro čtenáře od 6 let Nakladatelství KAZDA • ISBN (EAN): 978-80-7670-032-1 • Datum vydání: 20. 7. 2021

kazda Zalesactvi obalka

Lena Zeise: Skutečný život hospodářských zvířat

Jak se dnes žije hospodářským zvířatům ve velkochovech, na rozdíl od zvířat chovaných tradičně na statcích, ekologických farmách a zemědělských usedlostech – toto téma bez cenzury přibližuje bohatě ilustrovaná kniha pro děti od sedmi let Skutečný život hospodářských zvířat. Není to čtení o životě šťastných prasátek a kraviček na zelené louce. Je o tom, jak dnes opravdu žijí hospodářská zvířata chovaná ve velkochovech, jako „surovina“ pro výrobu jídla a o tom, že existuje i alternativa. Autorka v knize pomocí fotorealistických ilustrací s popisky ukáže dětem věcně, bez hodnocení a se znalostí oboru rozdíly mezi velkochovy a ekologickým přístupem k péči o zvířata na farmách a statcích. Knihu oceněnou Cenou EMYS za literaturu faktu 2020 a nominovanou na německou Cenu za literaturu pro mládež 2021 vydává 22. července 2021 Nakladatelství KAZDA.

Cílem knihy není vyvolat odpor ke konzumaci masa, ani způsobovat deprese, nenajdete v ní ani žádné krvavé výjevy či fotografie z velkochovů. Autorka v ní ukazuje rozdíly mezi velkovýkrmnami a péčí o zvířata na ekologických farmách a statcích. Malí čtenáři po přečtení knihy pochopí, jak životní podmínky zvířat souvisí s tím, jaké jídlo máme každý den na talíři. Je to možná trochu neobvyklé téma pro děti, ale velmi aktuální – čím dříve o něm děti začnou přemýšlet, tím větší šanci na změnu zvířata ve velkochovech mají.

Zvířata, která žijí ve chlévech a stájích, se označují jako hospodářská či užitková, a to proto, že z nich máme užitek v podobě jídla nebo jiných výrobků: získáváme od nich maso, vejce, mléko, ale také vlnu, peří, kůže a kožešiny. Některá zvířata využíváme také na práci (například koně v lese nám pomáhají stahovat dříví). Pokud se velký počet hospodářských zvířat chová najednou na malém prostoru, mluvíme o intenzivním chovu nebo také velkochovu. Tato obvyklejší forma chovu zvířat se označuje jako chov konvenční. Když však někdo více dbá na přirozený způsob života a potřeby zvířat, když jim poskytuje více místa, možnost venkovního výběhu, kvalitní krmivo a dostatek času na to, aby vyrostla, mluvíme o ekologickém nebo také biologickém chovu zvířat. V této knížce vám představíme oba způsoby, jakými se lze o hospodářská zvířata starat,“ říká autorka knihy Lena Zeise.

Lena Zeise (* 1992) vystudovala design a ilustrátorství v Münster School of Design. Od ukončení magisterského studia žije a pracuje jako ilustrátorka, návrhářka a autorka knih v Münsteru. Věnuje se především tvorbě dětských naučných knih a specializuje se na fotorealistické kresby zvířat s naučnými popisy.

Skutečný život hospodářských zvířat: Autorka a ilustrátorka: Lena Zeise • Překladatelka: Lenka Pučalíková Originální název: Das wahre Leben der Bauernhoftiere • Formát: 218 × 280 mm • Počet stran: 40 • Kniha je vhodná pro děti od 7 let Nakladatelství KAZDA• ISBN (EAN): 978-80-7670-031-4 • Datum vydání: 22. 7. 2021

kazda SkutecnyZivotHospodarskychzvirat obalka

Henriette Wichová, Tessa Rathová: Vítejte u nás v lese

Život uprostřed přírody je plný dobrodružství. Vítejte u nás v lese – to je sedm napínavých příběhů na sedm dní v týdnu o tom, co všechno můžete zažít, když jste děti a bydlíte v hájovně. Rodiče v bohatě ilustrované knížce najdou příběhy k večernímu předčítání pro děti od čtyř let, a také hru, se kterou si děti procvičí, jak za sebou následují dny v týdnu. Knížka vychází 30. června 2021 v Nakladatelství KAZDA

Sourozenci Frída a Benjamín bydlí v hájovně s maminkou Andreou, tatínkem Štěpánem a nezbedným jezevčíkem Lolim. A život v lese nabízí spoustu dobrodružství. V pondělí Frída objeví noru s liščaty, v úterý Andrea zachrání hned několikrát svatbu a ve středu posmutnělý Benjamín prožije den plný kouzel. To ovšem týden ještě zdaleka nekončí. Ve čtvrtek děti vyřeší záhadu zapomenutých věcí babičky Lady, v pátek se jezevčík Loli stane hrdinou, když zachrání před ukradením dřevo. Sobota patří příběhu stromu, kterému se splní sen a v neděli všichni společně zažijí na zahradě u hájenky nejlepší oslavu ze všech.

V knize na čtenáře čeká celkem sedm napínavých příběhů. A na závěr autorka připojila hru k vybarvení a vystřižení – pomocí posuvného týdenního kola si děti procvičí, jak jdou dny v týdnu pěkně za sebou.

Henriette Wichová pochází z Landshutu v Německu, kde už jako dítě na zahradě v houpací síti četla všechny knihy, které se jí dostaly do rukou a často snila o tom, že až vyroste, bude knihy sama psát. Později, po studiích němčiny a filozofie, začala sbírat dětské knihy a tento koníček ji přivedl do knižního nakladatelství k práci redaktorky knih pro děti. V roku 2000 se jí splnil velký sen a stala se autorkou první vlastní knihy. Psaní knih pro děti a mládež se stalo jejím povoláním a její příběhy jsou vždy o odvaze a přátelství.

Tessa Rathová je německá ilustrátorka, která se specializuje na hravé ilustrace knih pro děti a mládež. Žije v Berlíně a její veselé pestrobarevné obrázky jsou součástí více než třiceti publikací z produkce několika německých knižních nakladatelství.

Vítejte u nás v lese: Autorka: Henriette Wichová • Ilustrace: Tessa Rathová • Překladatelka: Michaela Škultéty • Počet stran: 64 Originální název: Meine Woche voller Geschichten: Willkommen bei uns im Wald! • Formát: 165 × 232 mm • Kniha je vhodná pro děti od 4 let Nakladatelství KAZDA • ISBN (EAN): 978-80-7670-029-1 • Datum vydání: 30. 6. 2021

kazda Vitejte u nas v lese obalka

Více informací: www.knihykazda.cz


 

PřihlášeníUmělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.

Rozhovor

David Háva: Bez lásky k dobrému jídlu se tato práce dělat nedá

culi perexU čtení tohoto rozhovoru by se vám měly sbíhat sliny – točí se totiž kolem fotografování jídla. V čem spočívá ten trik, aby výsledný pokrm vypadal k nakousnutí? Dekoruje jídla David Háva ze společnosti Culinairephoto...

Hledat

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Literatura

Joseph M. Marshall III.: Hledět do slunce a tančit

hledet do slunce 200Ač originální název knihy by mohl být spíš něco na způsob „návrat na lakotskou stezku“, ani česká verze Hledět do slunce a tančit, není vůbec špatná. Oboje totiž svérázným způsobem vystihuje to, co v knize najdete. Návrat k in...

Divadlo

Divadelní Flora odstartovala ve velkém

altOd čtvrtečního večera probíhá v Olomouci jeden z největších českých divadelních festivalů, Divadelní Flora. Její 16. ročník přibližuje festivalovým návštěvníkům tvorbu režiséra Jana Mikuláška, v unikátní retrospektivě se loučí s p...

Film

Svou kariéru, která měla na začátku mezinárodní lesk, bral herec Ivan Palúch s nadhledem

ivan paluch perexByl jen jeden slovenský herec, který v roce 1969 kráčel na festivalu v Cannes po červeném koberci a který tam byl tehdy zastoupen hned třemi filmy - českým snímkem Markéta Lazarová, kde měl roli A...