Desetitisíce fanoušků oslavili 20. ročník srbského EXIT festivalu
Banner

Desetitisíce fanoušků oslavili 20. ročník srbského EXIT festivalu

exit festival 200Dvacátý ročník čtyřdenního festivalu EXIT se zapsal do historie jako první velký festival v Evropě, který se konal v době poznamenané pandemií Covidu-19. Denně prošlo branami festivalu v srbském Novém Sadu více než 40 tisíc milovníků hudby z více než 70 zemí. Dvojnásobný vítěz ankety Nejlepší velký evropský festival tak nastínil cestu, jakým způsobem směřovat k obnově velkých festivalových produkcí.

“Věděl jsem, že letošní ročník bude mít větší význam než kterýkoli předtím. Festivaly jsou pořádány za účelem vytváření a předávání hodnot, pro které stojí za to žít a my jsme byli odhodláni dokázat, že velký festival jako EXIT lze uspořádat bezpečně i v této nelehké době. Proto jsme neúnavně pracovali na vytvoření modelu osvědčených postupů, jak to udělat,” řekl ředitel festivalu Dušan Kovačević. Ten zároveň doufá, že díky úspěšnému uspořádání EXITu povzbudili další velké evropské festivaly v jejich snaze uspořádat další ročníky. 

exit festival1

Velká část vystupujících umělců si na EXITu vychutnala návrat na koncertní pódia po více než rok a půl dlouhé pauze a nashromážděná energie z nich byla hmatatelná po celém festivalovém areálu. I přesto, že se v Evropě neodehrávala skoro žádná živá turné, line-up EXIT festivalu zahrnoval hvězdy jako David Guetta, Jonas Blue, Sabaton, Charlotte de Witte, Nina Kraviz, Paul Kalkbernner, Solomun, Amelie Lens, Maceo Plex, Robin Schulz, Asaf Avidan, Satori, Meduza, Paul Van Dyk, Artbat a mnoho dalších umělců, kteří s EXIT festivalu udělali jedinečný zážitek. David Guetta během svého setu oznámil, že EXIT je podle něj “v tuhle chvíli nejlepším místem na planetě.”

exit festival2

Kromě line-upu byla samozřejmě největší letošní výzvou přetrvávající nejistota ohledně onemocnění Covid-19 a regulací s ním spojenými. EXIT proto během celé doby příprav festivalu spolupracoval se srbskými úřady a zdravotnickými organizacemi na vytvoření protokolu, který je jak z epidemiologického hlediska přijatelný, tak realistický na dodržování pro fanoušky. Návštěvníkům byl umožněn vstup na akci buď s prokázáním dostatku protilátek (očkování nebo antigeny z předešlého onemocnění), nebo s negativním testem (buď před vstupem do země, nebo v testovací zóně zřízené festivalem). Tyto testy podle prvních dat prokázaly z celkového počtu 14 tisíc provedených testů méně než 10 pozitivních nálezů. 

exit festival3

Kovačević k tomu dodal, že “festival je jen tak silný jako jeho fanoušci a tohoto ročníku nám ti naši potvrdili, že jsou jedni z nejlepších v Evropě i dalších částech světa. Nevadila jim nejistota ohledně možného přesunutí festivalu, regulace při cestování do Srbska, testování ani dodržování všech nutných hygienických pravidel.”

https://www.exitfest.org/


 

PřihlášeníMá cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Igor Orozovič: Kdyby čeština byla mezinárodním jazykem, mohly některé české písničky být světovým hitem

IgorOrozovic 200Igor Orozovič, člen činohry Národního divadla v Praze a také zakladatel Cabaretu Calembour, uvedl na svém YouTube kanále sérii šesti videoklipů, kterou příhodně nazval Rébusongy aneb Poznávačky. Diváci mají za úkol uhodnout, o kterou če...

Hledat

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Enzo se vrací

kritik 200Netrpělivě očekávanou novinkou vydavatelství Host se letošní jaro stal druhý díl detektivní série Akta Enzo s názvem Kritik.

...

Divadlo

Revival Dona Giovanniho se během léta znovu vrací do Stavovského divadla ve slavné Kašlíkově inscenaci

Opera ND Mozart perexOpera Wolfganga Amadea Mozarta plná lásky, vášně a intrik se po loňském úspěšném uvedení vrací na jeviště Stavovského divadla, a to opět v létě – 14. až 18. srpna, 20. až 25. srpna a 14. a 15. září. Jde o verzi inscen...

Film

Začne 22. ročník Festivalu francouzského filmu

FFF perexMezi 20. listopadem a 1. prosincem 2019 se uskuteční v pořadí již 22. FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU. Kromě Prahy zavítá do dalších českých a moravských měst – do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy. Opět nabídne bohatý p...