Marian Friedl a Vlastimil Bjaček připravili album Ruky na dudách
Banner

Marian Friedl a Vlastimil Bjaček připravili album Ruky na dudách

ruky na dudach 200Marian Friedl produkoval album Vlastimila Bjačka, jednoho z nejzkušenějších hráčů na gajdy (dudy) na Moravě.

 

 

 

Nové album Ruky na dudách je zaměřeno na představení moravských gajd (dud) v rukách jednoho z nejzkušenějších hráčů na Moravě Vlastimila Bjačka z Frenštátu pod Radhoštěm za jeho dlouholeté spolupráce s kapelou RukyNaDudy. Album obsahuje lidové i autorské písně interpretované v nástrojových sestavách od sóla po spojení s jazzovou rytmikou. Žánrově zasahuje do mnoha oblastí zahrnujících mj. archaický dřevní folklor, neotradiční hudbu, world music, elektroniku, klasickou hudbu aj.

Album je sestaveno z nově natočeného materiálu i snímků prezentujících a dokumentujících dvacetiletou spolupráci Vlastimila Bjačka s etnomuzikologem Marianem Friedlem.

Gajdy, klenot moravské a slezské kultury, nahlíží z mnoha úhlů: na jedné straně tohoto kontinua nalezneme historický nástroj představující jedno z východisek současné podoby tradiční hudby v Beskydech a Javorníkách, na straně druhé soudobý nástroj nabízející nové a mnohdy neočekávané interpretační možnosti a kontexty. Součástí alba je dvojjazyčný populárně-naučný text M. Friedla přibližující gajdy a jejich sepětí s karpatskými regiony ČR.


Dudy na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku označované jako gajdy – jsou základním nástrojem evropské lidové hudby vůbec. Význam dud a dudácké tradice pro ČR jako celku dokládá mimo jiné skutečnost, že obojí bylo v roce 2018 zaneseno na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ministerstva kultury ČR. Po několik staletí byly gajdy také hlavním nástrojem tradiční hudby Beskyd a Javorníků jak na straně české tak i polské a slovenské. Jejich význam postupně převrstvily novější nástrojové sestavy tradiční hudby, především smyčcové kapely s malým cimbálem či dechovky. V kontinuitě se dochovala tradice gajdování pouze ve Slezských Beskydech a na Horňácku, v ostatních částech však zažily a zažívají gajdy svou trvalou obnovu v průběhu posledních více než třiceti let.

Autorem projektu je PhDr. Marian Friedl, PhD. (*1979), hudebník, producent, etnomuzikolog a popularizátor tradičních hudebních nástrojů Beskyd a Javorníků. Posledních dvacet let moravské gajdy, ve spolupráci s Vlastimilem Bjačkem, popularizuje a hojně využívá ve své tvorbě, v rámci níž rozšiřuje i jejich interpretační možnosti. Gajdoš Vlastimil Bjaček (*1960) z Frenštátu pod Radhoštěm patří dnes mezi nejznámější a nejzkušenější hráče tohoto nástroje na Moravě. Za svou více než třicetiletou gajdošskou dráhu má za sebou bezpočet vystoupení u nás i v zahraničí (např. Vatikán, Španělsko, Lotyšsko, Bulharsko, Francie, Německo ad.), spolupráci s mnoha významnými osobnostmi hudebního světa (mj. T. Kočko, R. Golas, J. Slavík) a natočení řady hudebních nahrávek (viz diskografii níže).

ruky na dudach BjacekTandem Friedl-Bjaček mj. spolupracoval na vydání alb Písně Hukvaldských Beskyd (RukyNaDudy 2014), Beránci a vlci (Indies Scope 2016; cena Anděl), Beskydská Odysea (Indies Scope 2019), Píseň ZEMĚ (Animal Music 2019), 11 PODOB LÁSKY (Indies Scope 2020). Průřez jejich spoluprací nabízí album Ruky na DUDÁCH, jež tvoří nahrávky ze zmíněných alb a nově natočený materiál.Diskografie Vlastimila Bjačka (jako host i hlavní hráč):

 • CM Valašský vojvoda: Koleda je ve Vánoce (B&M Music 1995)
 • Gajdovali gajdoši z Moravy a Slezska (Písnička 1999)
 • CM Javořina: Aj, pod Frenštatem (Stylton 2001)
 • Tomáš Kočko&Orchestr: Do tanca (Indies Records 2003)
 • CM Javořina: Z obou stran Radhoště (Stylton 2004)
 • CM Valašský vojvoda: Slunečko vychodi (Stylton 2001)
 • CM Valašský vojvoda: Byltě jeden člověk (Indies Happy Trails 2014)
 • RukyNaDudy: Písně Hukvaldských Beskyd (RukyNaDudy 2014)
 • Beránci a vlci (Indies Scope 2016)
 • Marian Friedl, RukyNaDudy, Grunik: Píseň ZEMĚ (Animal Music 2019)
 • Marian Friedl: Beskydská odysea (Indies Scope 2019)
 • Marian Friedl: 11 PODOB LÁSKY (Indies Scope 2020)

ruky na dudach

Album: Ruky na dudách
Umělec: Vlastimil Bjaček

Více informací:
www.indies.eu/alba/5524/ruky-na-dudach/

https://bit.ly/rukyTUNE


 

PřihlášeníMá cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Turistický seriál K21: Hrubý Rohozec

hruby rozhozec 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Ne...

Hledat

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Když sníte o novém životě a přichází noční můra

dokonali sousede perex"Jakože nějaký Stepfordský paničky?" skoro se vám chce říct. Ostatně stejné zvolání napadne v jednu chvíli i samotnou hlavní hrdinku této knihy. Helen se přestěhovala do Německa se svým mužem, který vyučuje na mezinár...

Divadlo

Máma říkala, že bych neměla: divadelní hit pro matky i dcery ve Vršovickém divadle MANA

mama rikala 200Říkáte si, že svoje dítě vychováte úplně jinak než vaši rodiče? Máte starosti s dětmi? A také vám máma říkala, co by se mělo nebo nemělo? I o tom je nová hra o rodinných vztazích Máma říkala, že bych neměla uznávané anglické autorky Char...

Film

Vendetu? Nebo něco ostřejšího?

200filmGiovanni Manzoni/Fred Blake (Robert De Niro) byl dříve mafiánským bossem velké rodiny. Nyní je ale už starý, chce mít klid i bezpečí, a to jak pro sebe, tak pro ostatní členy své rodiny – svou impulzivní ženu Maggie (Michelle Pfeiffer), překrásnou dce...