Koncert Národ sobě – kultura tobě oslovil více než 1,5 miliónu diváků a inspiroval slovenskou kulturní scénu
Banner

Koncert Národ sobě – kultura tobě oslovil více než 1,5 miliónu diváků a inspiroval slovenskou kulturní scénu

narod sobe 200Dne 27. února se rozeznělo Národní divadlo kulturou mnoha žánrů, zejména pak hudbou. Pozadu ale nezůstal ani například balet nebo nový cirkus. V přímém přenosu na ČT art se představili v netradičních propojeních např. Chinaski, Mig21, Lucie, Dan Bárta, Ondřej Pivec, Bára Poláková, Kapitán Demo, Cirk La Putyka, Michal Prokop, Orchestr a Balet ND, PSH, Wohnout a řada dalších.

 

Projekt se ctí splnil své dva hlavní cíle – aktivovat kulturní scénu a zaujmout i pobavit co nejširší publikum. To dokazují mimo řady ohlasů také čísla. Celkový divácký zásah je 1 575 000 diváků starších čtyř let, přičemž s 375 tisíci diváků na ČT art se jedná o historicky nejúspěšnější pořad tohoto programu. Dalších více než 350 000 přehrání pořad získal na Facebooku. Celkový on-line zásah je více než 600 tisíc uživatelů internetu.

Součástí projektu byly také minipořady s názvem „Ladíme formu“, které se se sledovaností 210 tisíc diváků mohou pochlubit zásahem 607 tisíc diváků.

Z uvedených čísel lze předpokládat, že koncert Národ sobě – kultura tobě oslovil pětinu populace České republiky. Už v rámci příprav koncertu se inspirovat a o obdobném projektu uvažují také pořadatelé v slovenské Bratislavě.

Tyto v rámci kultury unikátní výsledky by nebyly možné bez autorů a partnerů projektu. “Udělali jsme radost velkému počtu diváků, z čehož máme zas radost my. Jediné, co chybělo, byl potlesk publika. A ten si zaslouží všichni účinkující, lidé z organizačních týmů České televize, Národního divadla a našeho festivalu Metronome, mnoho jednotlivců a institucí. Díky patří také generálnímu partneru koncertu Generali České pojišťovně, hlavnímu partneru koncertu České spořitelně, partneru koncertu Abakusu, nadačnímu fondu zakladatelů Avast a dalším podporovatelům, kteří svým přispěním tu distribuci radosti, povzbuzení a naděje umožnili. Statisíce sledujících diváků jsou důkazem, že kultura je pro nás i v těžkých chvílích důležitá,” sdílí pohled na akci jeden z jejich iniciátorů David Gaydečka, producent festivalu Metronome Prague

narod sobe 1

Klíčovou zásluhu má také Generali Česká pojišťovna, která akci bez váhaní podpořila a díky které se „věci daly do pohybu“. "V současné době bohužel nemáme mnoho důvodu k radosti. Tím spíše pro nás bylo samozřejmé podpořit koncert Národ sobě - kultura tobě. Tato akce přinesla divákům opravdu nevšední kulturní zážitek a věřím, že mnohým dokázali účinkující umělci zlepšit náladu a alespoň na pár hodin je svými skvělými výkony přivedli na jiné myšlenky. Klobouk dolů před všemi, kteří se na realizaci koncertu podíleli. Nejen, že odvedli neuvěřitelnou práci, ale podařilo se jim podpořit český kulturní život. Posláním pojišťovny je pomáhat v nepříznivých životních situacích. Generali Česká pojišťovna dlouhodobě podporuje například zdravotnický personál a jsem velmi rád, že jsme nyní mohli podpořit i umělce a dokázat jim, že s námi v tom nejsou sami,“ vysvětluje důvody k podpoře této akce Roman Juráš, generální ředitel a předseda představenstva generálního partnera koncertu Generali České pojišťovny.

Za podporu projekt vděčí také České spořitelně, která kulturu podporuje a byla od počátku velkou oporou pro akci samotnou i její přenos na ČT art a v úvodu i na ČT1. "Česká spořitelna vnímá velmi negativní až likvidační dopad pandemie na českou kulturu, všechny její aktéry i diváky. O to více nás těší velký úspěch unikátního projektu "Národ sobě – Kultura tobě", jehož byla Česká spořitelna hrdým partnerem. Chceme tímto poděkovat celému realizačnímu týmu a věřte, že jsme si tu multižánrovou podívanou všichni velmi užili a s námi i statisíce diváků u TV obrazovek," okomentoval nedávný velký kulturní zážitek z Národního divadla zástupce hlavního partnera koncertu České spořitelny Radomil Štumpa, který je zodpovědný za brand aktivaci v oblasti kultury, pohybu a zdraví.

V neposlední řadě vděk patří také Národnímu divadlu, které se zapojilo nejen poskytnutím prostor ke konání akce, ale také zapojením uměleckých souborů Opery, Orchestru, Činohry, Baletu a Laterny magiky. “Podstatné je, že jsme ukázali veřejnosti schopnost spolupráce, vzájemnou podporu a solidaritu a většinou výborné kumštýře. Předvedli jsme rovněž, že se dá spolupracovat pěkně přes rozdílnost žánrů, estetik, vkusu,” komentuje akci ředitel Národního divadla Jan Burian.

narod sobe2


 

PřihlášeníMá cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

„Božská Sarah“ míří do Divadla Kalich

janzu200Herečka Iva Janžurová a režisérka Alice Nellis se opět scházejí nad novou inscenací.  V ní se naše herecká legenda opět promění ve významnou světovou osobnost, tentokrát v divadelní ikonu přelomu 19. a 20. století Sarah Bernhardt.

...

Hledat

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Švadlena z Dachau – příběh, který vás chytí za srdce

svadlena perexUž jen ten název. Hned si myslíte, že víte, kdy a kde se bude příběh odehrávat. Už jste mohli číst mnoho knih, které v sobě nesly příběhy lidí z koncentračních táborů. Stránky plné vězňů, bestiálních trýznitelů, doktorů, kteří se snažili v tě...

Divadlo

Rok 2084? Vše pod kontrolou, i sex

DRPWinstona Smitha byste na ulici snadno přehlédli. Jak by taky ne, když je to jenom obyčejný pracovník na ministerstvu, co si svědomitě plní své povinnosti. Prostě normální nezajímavý muž, řekli byste si, ale neměli byste pravdu. Winston totiž žije v roce 2084 a je...

Film

V Karlových Varech se představí Kendži Mizoguči

Mizoguci perexLetošní 52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (koná se ve dnech 30.6. – 8.7.2017) nabídne průřez tvorbou japonského režiséra KENDŽIHO MIZOGUČIHO (1898-1956). Tento - bohužel až na sklonku svého života - proslavený tvůrce patří mezi ...