Skladatel a kytarista Lukáš Sommer představí v Košicích světovou premiéru „Funky Concerto“

Skladatel a kytarista Lukáš Sommer představí v Košicích světovou premiéru „Funky Concerto“

sommer 200Státní filharmonie Košice uvede 25. února od 19 hodin online koncert, jehož hostem bude fenomenální český fagotista Jan Hudeček. Pod taktovkou šéfdirigenta ŠFK Zbyňka Müllera uvede ve světové premiéře nový instrumentální koncert skladatele Lukáše Sommera. Čtyřvěté dílo má multižánrový charakter a je inspirováno různými podobami americké funky hudby. Premiéra byla kvůli nákaze Covid-19 odložena o rok.

 

"Velmi si vážím toho, že košická filharmonie přistoupila k online natočení mého koncertu. Byl to první den loňského jarního lockdownu, který nás všechny zastihl v přípravách na premiéru a ta vzala logicky rychle za své. Jsem šťastný, že po roce Funky concerto zazní a beru to jako radostnou předzvěst brzkého zlepšení situace“, řekl k chystané světové premiéře Sommer.

Ve skladbě jsou ve velké míře uplatněny prvky jazzu, fagot se od začátku do konce pohybuje na hranici hratelného. „Nový koncert Lukáše Sommera je pro mě z těchto důvodů velkou výzvou a považuji jej v české oborové literatuře za unikát“, uvedl Hudeček a dodal: „Jsem přesvědčen, že skladba bude mít u posluchačů úspěch a bude výzvou i pro další fagotisty“.

Oba umělci zároveň dodali, že i když bude koncert probíhat pouze v on-line prostoru, společně se Státní filharmonií Košice pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera proběhne tato originální kompozice pro fagot stejně jako před sálem plným diváků.

„Funky concerto pro fagot na mě nejprve působil trochu roztříštěně, ale postupem zkoušení dostal naprosto jasné kontury. Díky téměř neomezeným výrazovým i technickým možnostem sólisty Jana Hudečka bude naše provedení působit, jak věřím, dostatečně hravě a funky“, poznamenal šéfdirigent filharmonie Zbyněk Müller.

 

sommer

Světová premiéra koncertu proběhne 25. února od 19 hodin zdarma na FB stránkách:

https://www.facebook.com/filharmoniaKosice, zde bude možné jej zhlédnout i zpětně v sekci video,
https://www.facebook.com/telketv
https://www.facebook.com/K13KosickeKulturneCentra/
https://www.facebook.com/kosiceofficial/
a YouTube kanálech telKE a TV telke.

Lukáš Sommer je přední osobnost české mladé skladatelské generace. Absolvoval studia hry na kytaru na Konzervatoři v Českých Budějovicích, Pražské konzervatoři a HAMU. Naplno se věnuje vlastní tvorbě a koncertní činnosti. Je autorem významných orchestrálních skladeb, které byly s úspěchem uvedeny u nás i v zahraničí. Spolupracuje s předními světovými umělci, z českých jsou to například houslista Pavel Šporcl, harfistka Jana Boušková, hobojista Vilém Veverka. Ve své tvorbě vychází z tradice evropské skladatelské školy, kterou obohacuje o ingredience netradičních skladatelských postupů. Rád se vydává za hranice klasické hudby a snaží se propojit vlivy etnické, jazzové a klasické hudby. Při koncertech se často nechává ovlivnit "náladou" publika a vytváří vždy program koncertu jako ucelený zážitek podle daného místa, často s prvky improvizace a dialogu s diváky. V roce 2017 získala jeho skladba La fine del tempo (Konec času) první cenu v mezinárodní skladatelské soutěže Concorso Novaro ve Florencii, předseda poroty Krzystof Penderecki skladbě udělil také Cenu kritiky a Cenu publika. V roce 2020 debutoval se svým autorským Kytarovým gala na Pražském jaru.


 
Banner

PřihlášeníStrhující závěr oblíbené dystopické trilogie o smrtkách

Po potopení plovoucího města Trvalka a zmizení Citry a Rowana stačilo několik let, aby se celý svět od základů změnil. Smrtka Goddard se stal vrchním sekáčem ve StředoMerice a tím jeho plány rozhodně nekončí. Chce, aby svět ovládli smrtky nového řádu. Nakladatelství YOLI

Nebuďte plýtváci, neplýtvejte!

Kniha Vodavoděnka původně vznikla jako diplomová práce v Ateliéru ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. A to s tím, že se jednalo o autorskou uměleckonaučnou enviromentálně zaměřenou knihu pro děti od osmi let zabývající se vodou a její ochranou. Nakladatelství Pikola

Rozhovor

Zuzana Stirská: V Německu mi přezdívali Malá dáma s velkým hlasem

stirska 200Jméno zpěvačky Zuzany Stirské se v posledních letech pojí především se stále populárnějším pěveckým souborem Fine Gospel Time, který pravidelně účinkuje – v rámci tradičních Gospel Time Party – v pražském divadle Rokoko, na koncertech po celé rep...

Hledat

Láká vás včelařství? Pak si nenechte ujít tuto audioknihu

V nakladatelství Kazda vyšla po knize i audioverze titulu Srdce včely má pět komor s podtitulem Jak jsem se stala včelařkou od autorky Helen Jukes. Nakladatelství Kazda

Literatura

Skutečný příběh britského vojáka, který byl vězněm v Osvětimi


saboter z osvetimi perexArthur Dodd byl britským vojákem, který během druhé světové války upadl do německého zajetí. Jeho strastiplná cesta ho dovedla až do nechvalně proslulého osvětimského zajateckého tábora Monowitz, kde stráv...

Divadlo

Komédia Sladký domov na odozvu slovenského diváka ešte len čaká

Sladky domov 200V priestoroch Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave sa 5. mája uskutoční premiéra hry v slovenskom preklade Sladký domov od  maďarského autora Györgya Spiróa.

 

...

Film

Čtyřicátá první ochutnávka filmových lahůdek

LFS 200Letní filmová škola pořádá už nějaký ten pátek ochutnávku toho nejlepšího, co filmoví tvůrci vytvořili. Letošní degustační ročník byl už čtyřicátý první a od 24. července do 1. srpna nabídl filmovým fanouškům 237 filmů na 8 promítacích místech.