Začtěte se do knihy vycházející z oblíbeného pořadu SLOVO NAD ZLATO
Kultura21.cz

Začtěte se do knihy vycházející z oblíbeného pořadu SLOVO NAD ZLATO

Slovo nad zlato 200Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice?

 

 

 

Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka. Povídají si o zajímavých slovech, jejich původu a širších historických souvislostech. Mimořádná obliba stejnojmenného pořadu na stanici Dvojka přiměla vydavatelství Radioservis připravit více než šedesát hesel pro knižní vydání.

Ukázka z knihy:

POLITICI A POLICIE
R: Což dnes tak nějaké současné téma, pane docente? Něco, co hýbe republikou, co je denně v novinách? Abychom posluchačům ukázali, že jdeme s dobou.
O: Proč ne. Co navrhujete?
R: Tak například se spekuluje o vlivu politiků na policisty. A o politické objednávce změn v policii. Je mi přece jenom nápadné, že slova POLITIKA a POLICIE začínají stejnými písmenky. Takže bych byl polichocen, kdybyste nám řekl něco o tom, zda je to náhoda, či ne.
O: Až mne trochu polil studený pot, do jak ožehavého tématu bychom se to dnes měli spolu pustit, ale už jsem zase klidný. Tohle zvládneme. Ten kus slova – odborně formant – poli- je ze staré řečtiny a jeho úplný základ najdeme ve slovese poleó, které česky znamená „obchoduji, prodávám“. Od tohoto řeckého slovesa existuje celá řada odvozenin, které jsme převzali do češtiny. Jako příklad může posloužit třeba slovo monopol, kde se spolu se slovesem poleó vyskytuje kmen mono, česky „jeden“ nebo „jediný“. Otrocky bychom tak monopol mohli přeložit jako „jedinoprodej“. Ale od slovesa poleó se odvozovala slova už ve staré řečtině – a tím důležitým pro nás je podstatné jméno polis, původně „místo, kde k prodeji dochází“, tedy trh, a protože ten se konal často v osídleném místě, později také „obec, město, městský stát“. Z polis jsou také odvozena jména mnoha měst: třeba antické Konstantinopolis, Město Konstantinovo, nebo o hezkých pár století mladší Indianapolis, což je metropole amerického státu Indiana. K čemuž rovnou dodám, že označení metropole neboli „nejdůležitější město státu“ se vyvinulo z řeckého métér – „matka“. Jako metropolis bylo při řecké kolonizaci Středomoří označováno mateřské město, z něhož osadníci přišli. Z významu „město“ se pak význam slova polis přenesl i na skupinu lidí, kteří v městě bydlí, či na správu města. V těchto posunutých významech ostatně nalezneme i české obec.
R: Ale jak se od metropole dostaneme k POLITICE a POLICII? Že by přes ten obchod? To by pak nabízelo docela zajímavé konotace!
O: Nikoli, zklamu vás – přes filosofa Aristotela, jenž ve svém díle Ta polítika, což můžeme trochu volně přeložit jako Správa obce, vykládá své představy o tom, jak by správa polis čili obce měla v ideálním případě vypadat. Důležitým aspektem takové správy obce čili politiky jsou lidé, kteří se jí věnují a dobře ji ovládají. To jsou potom POLITICI.
R: Aha. Takže POLITIKA je správa obce a POLITIK je ten, kdo je pověřen tím, aby se tou správou zabýval. A co POLICIE?
O: Protože byrokracie kvetla už ve starém Řecku, zřizovaly řecké obce na pomoc POLITIKŮM při rutinním výkonu jejich práce sbory úředníků. A protože šlo o zaměstnance polis, nazýval se takový sbor politeia. V novověku se význam tohoto slova zúžil na osoby dohlížející na dodržování obecních zákonů a mírně se pozměnilo i jeho znění: do češtiny jsme je převzali ve formě POLICIE. Konstantou ale zůstalo, že v původním i současném významu by mělo vždy jít o osoby sloužící výhradně zájmům polis, nikoliv zájmům svým. A samozřejmě také o osoby, které POLITIKU sice prosazují, ale nerozhodují o ní.
R: Takže z hlediska jazykovědy k sobě POLITICI a POLICISTÉ mají hodně blízko, z hlediska dobře spravovaného státu vlastně – alespoň v jednom směru – hodně daleko: POLICIE by neměla mít moc nad POLITIKY.
O: Přesně tak. Že je v nějakém státě něco špatně, se pak pozná právě podle toho, že v něm toto pravidlo neplatí – a nejhorší je to samozřejmě tam, kde mají dokonce POLITICKOU POLICII.

Slovo nad zlato

Křest knihy se uskuteční ve čtvrtek 22. října od 14.30 ve vysílání ČRo Dvojka v pořadu Odpoledne s Dvojkou.

Karel Oliva, Jan Rosák: SLOVO NAD ZLATO
Váz., formát 200 x 210 mm, 128 stran

Více informací: www.radioservis.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Od dětství mě lákal svět filmu. To není klišé, tvrdí maskér Bobo Sobotka

bobo sobotka 200Už před lety si zvolil profesi maskéra, díky čemuž se podílel na řadě nezapomenutelných filmů a poznal přitom fůru osobností. Bobo Sobotka spolupracoval nejen s Karlem Kachyňou, ale také třeba s Milošem Formanem, když tady točil oscarovéh...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Literatura

Slyšíš, jak mluví stromy? Nádherná kniha pro malé i velké milovníky lesa

slysis jak mluvi stromy 200V nakladatelství Kazda nedávno vyšla kniha Petera Wohllebena určena malým čtenářům, s názvem Slyšíš, jak mluví stromy?. Nenechte se odradit, i dospělý si tuto knihu opravdu užije!

...

Divadlo

Na road-movie? Jedině se slušným člověkem!

slusny-clovek200Jízda životem, i tak bychom mohli nazvat novou inscenaci Švandova divadla. Martina Krátká napsala a zrežírovala novou hru pro smíchovské divadlo na motivy novely Karla Čapka Obyčejný život. Nachystejte si jízdenky, revizor vašeho ž...

Film

Na EKOFILM míří oceněný film Země medu i Kapitán Demo

ekofilm perexPoslední ladění doprovodného programu, potvrzování účastí zahraničních hostů, bedlivé sledování epidemiologické situace. Letošní přípravy 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu EKOFILM, který proběhne od 14. do 17. října v Brně, vrcho...