Potřebujete oddech od technologií? Zkuste Digitální minimalismus

Potřebujete oddech od technologií? Zkuste Digitální minimalismus

digitalni-minimalismus 200V nakladatelství Melvil vyšla další kniha Cala Newporta. Po bestselleru Hluboká práce je zde Digitální minimalismus s podtitulem Zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci.

 

 

Ke knize jsem se paradoxně dostala v době, kdy mi byl z nesmyslných důvodů zablokován facebookový účet, tak jsem měla digitální minimalismus naordinovaný poněkud nedobrovolně.

Kniha začíná úvodem a dále je rozdělena na dvě velké části, které v sobě skrývají několik kapitol. První část se věnuje Základům a seznamuje čtenáře s podstatou sociálních sítí, digitálním minimalismem a digitálním úklidem. V rámci něj Cal Newport doporučuje nastavit si pravidla, dát si 30 dní pauzu od technologií a pak se k nim zase vrátit. Takový úklid má člověku ukázat, čím marní čas a na čem opravdu záleží. V praktické části si přečtete o tom, jak je důležité dopřát si čas o samotě nebo neklikat na „To se mi líbí“. A také zde naleznete spoustu informací o tom, jak získat zpátky volný čas i pozornost.

Přednostní Digitálního minimalismu je dobrá struktura knihy- ať už jde o části, i kapitoly, tak také podnadpisy. Rozhodně je dobře, že se nejedná o jednolitý text. Na autorovi jde navíc vidět, že má se psaním populárně naučných knih zkušenosti – střídá vědecké poznatky se svými zamyšleními a především nejrůznějšími příklady ze života. Díky tomu čtení nenudí a člověk nemá potřebu přeskakovat stránky.

Co se týče obsahu, některé věci se mi zdály zajímavé, ale při jiných jsem si ťukala na čelo a přemýšlela, zda jsou lidi internetem (respektive technologiemi) opravdu tak zdegenerovaní. Jako příklad uvedu příběh muže, který získal mnoho času navíc, když si v mobilu vypnul notifikace z téměř 200 aplikací… To mi hlava opravdu nebere - na to přeci nepotřebuji digitální úklid, abych si uvědomila, k čemu takový postup může vést. Ale někdo to má možná jinak.

Digitální minimalismus jsem četla s cílem dozvědět se něco nového o přístupu k technologiím a s tím, že se třeba něčím inspiruji. Ale ve výsledku na mě kniha nezanechala žádný hlubší dojem a příště sáhnu raději po něčem odbornějším.

Cal Newport je docentem informatiky na Georgetownské univerzitě a autorem šesti knih, k nimž patří i bestsellery Hluboká práce a Tak dobří, že vás nepřehlédnou. Nenajdete ho na Twitteru, Facebooku ani Instagramu, ale často ho lze zastihnout doma ve Washingtonu, D. C. s rodinou nebo při psaní článků pro web calnewport.com.

digitalni-minimalismus

Digitální minimalismus
Zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci
Autor: Cal Newport
Překlad: Helena Mirovská
Žánr: populárně-naučná, osobní rozvoj
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2019
Počet stran: 232
Hodnocení: 68 %

Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum.cz a vy si ji můžete pořídit zde: https://www.knihcentrum.cz/digitalni-minimalismus


 

PřihlášeníŽivotní příběh Jana Mikoláška - léčitele, který zkoumal moč

Jan Mikolášek byl velmi talentovaný člověk, který něco dokázal. Nikdo netvrdí, že byl svatý. Právem se však může řadit mezi významné osobnosti našeho lidového léčitelství. Mladá fronta

Dějiny smrti a jiné kratochvíle

Co je to SMRT a co se za ní skrývá, to přitahovala lidi od pradávna – zřejmě od okamžiku, kdy si počali uvědomovat svou smrtelnost. Argo

Rozhovor

Lidé se necítí v horách jako doma…

sisa 200Když jsem poprvé uviděla Sisu před čtyřmi lety u nás ve Frýdku – Místku na pódiu a slyšela ji zpívat, měla jsem pocit, že jsem v tu chvíli nejšťastnější ve svém životě. Znala jsem ji předtím tak trochu z televize, ale realita byla, co se týká zpěvu, ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Milujete italskou kuchyni? Pak nepřehlédněte novou Italskou kuchařku

italska kucharka 200Euromedia Group v edici Esence vydala v dubnu moc krásnou Italskou kuchařku obsahující 130 tradičních receptů. Pojďte do ní s námi nahlédnout!

...

Literatura

Deník třicetileté puberťačky na cestách

200cabotÚdajně by mělo jít o knihu pro dospělé a podle všeho také o vyprávění příběhu jedné dospělé ženy. Ani na jedné frontě však tento aspekt nesedí.

...

Divadlo

Zábavný kabaret o božské Marilyn

200divZnámé iniciály MM byly zárukou kasovního trháku i přesto, že jejich samotná majitelka a platinová kráska Marilyn Monroe byla velice nespolehlivá a svou image vystavěla na svém největším nešvaru - nedochvilnosti. Snad se i právem domnívala, že na hvězdu její...

Film

NEBEZPEČNÁ METODA pohledem muže a ženy
ImageDva redaktoři, dva pohledy na jeden film. Netradičně našim čtenářům přinášíme dvojí pohled na nový film Nebezpečná metoda, který vstoupí do kin 26. ledna 2012.
...