Potřebujete oddech od technologií? Zkuste Digitální minimalismus
Banner

Potřebujete oddech od technologií? Zkuste Digitální minimalismus

digitalni-minimalismus 200V nakladatelství Melvil vyšla další kniha Cala Newporta. Po bestselleru Hluboká práce je zde Digitální minimalismus s podtitulem Zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci.

 

 

Ke knize jsem se paradoxně dostala v době, kdy mi byl z nesmyslných důvodů zablokován facebookový účet, tak jsem měla digitální minimalismus naordinovaný poněkud nedobrovolně.

Kniha začíná úvodem a dále je rozdělena na dvě velké části, které v sobě skrývají několik kapitol. První část se věnuje Základům a seznamuje čtenáře s podstatou sociálních sítí, digitálním minimalismem a digitálním úklidem. V rámci něj Cal Newport doporučuje nastavit si pravidla, dát si 30 dní pauzu od technologií a pak se k nim zase vrátit. Takový úklid má člověku ukázat, čím marní čas a na čem opravdu záleží. V praktické části si přečtete o tom, jak je důležité dopřát si čas o samotě nebo neklikat na „To se mi líbí“. A také zde naleznete spoustu informací o tom, jak získat zpátky volný čas i pozornost.

Přednostní Digitálního minimalismu je dobrá struktura knihy- ať už jde o části, i kapitoly, tak také podnadpisy. Rozhodně je dobře, že se nejedná o jednolitý text. Na autorovi jde navíc vidět, že má se psaním populárně naučných knih zkušenosti – střídá vědecké poznatky se svými zamyšleními a především nejrůznějšími příklady ze života. Díky tomu čtení nenudí a člověk nemá potřebu přeskakovat stránky.

Co se týče obsahu, některé věci se mi zdály zajímavé, ale při jiných jsem si ťukala na čelo a přemýšlela, zda jsou lidi internetem (respektive technologiemi) opravdu tak zdegenerovaní. Jako příklad uvedu příběh muže, který získal mnoho času navíc, když si v mobilu vypnul notifikace z téměř 200 aplikací… To mi hlava opravdu nebere - na to přeci nepotřebuji digitální úklid, abych si uvědomila, k čemu takový postup může vést. Ale někdo to má možná jinak.

Digitální minimalismus jsem četla s cílem dozvědět se něco nového o přístupu k technologiím a s tím, že se třeba něčím inspiruji. Ale ve výsledku na mě kniha nezanechala žádný hlubší dojem a příště sáhnu raději po něčem odbornějším.

Cal Newport je docentem informatiky na Georgetownské univerzitě a autorem šesti knih, k nimž patří i bestsellery Hluboká práce a Tak dobří, že vás nepřehlédnou. Nenajdete ho na Twitteru, Facebooku ani Instagramu, ale často ho lze zastihnout doma ve Washingtonu, D. C. s rodinou nebo při psaní článků pro web calnewport.com.

digitalni-minimalismus

Digitální minimalismus
Zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci
Autor: Cal Newport
Překlad: Helena Mirovská
Žánr: populárně-naučná, osobní rozvoj
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2019
Počet stran: 232
Hodnocení: 68 %

Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum.cz a vy si ji můžete pořídit zde: https://www.knihcentrum.cz/digitalni-minimalismusSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Hořice

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Saláty ze Svatojánu

salaty ze svatojanu 200Eva Francová je k nezastavení a vydává již sedmou kuchařku z edice Kuchařky ze Svatojánu, tentokráte se zaměřila na pokrm snad nejvariabilnější – salát. Saláty ze Svatojánu vydalo v červnu nakladatelství Motto a k létu ...


Literatura

Kouzelné mýty po sedmé, tentokráte s příchutí Orientu

Myty 200Pojďte se zasnít a zavzpomínat na klasické pohádkové postavy v jedné z nejlépe napsaných a nakreslených komiksových sérií současnosti, pojďte se začíst do Mýtů. V již sedmé knize vám představí střet západní a kulturní civilizace a vy si tak budete moci...

Divadlo

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...

Film

Tady to musí být je trpkou podívanou

altDo českých kin v oficiální distribuci vstoupí na konci dubna snímek Tady to musí být. Kontroverzní počin na pomezí dramatu a komedie rozdělil nejen filmové kritiky, ale i samotné diváky na dva tábory. Jedni ho považují za geniální, jiní z...