Luštěniny ze Svatojánu

Luštěniny ze Svatojánu

lusteniny ze svatojanu 200V září nám nakladatelství Motto udělalo radost dalším dílem kuchařky ze Svatojánu autorky Evy Francové, už osmým, a to Luštěniny ze Svatojánu. Tato kuchařka vám nabízí nápadité a chutné recepty, které prostě musíte ochutnat!

 Eva Francová (*1968 v Hořicích) žije se svou rodinou ve Svatojánském Újezdu nedaleko Jičína. Eva je výtvarnicí na volné noze, autorkou úspěšného food blogu Kuchařka ze Svatojánu a také fotografkou. Její blog je zásobárnou vegetariánských a veganských receptů inspirovaných kuchyní našich babiček a šmrncnutých asijskou exotikou. Jídla, která Eva uvaří, také fotí. Na její velké zahradě plné starých stromů rostou bylinky vysazené i divoké.

Naše kotlina luštěninám moc nefandí. Přitom jsou zdrojem potřebných bílkovin pro ty, co nejedí maso a nabízí nám celou řadu možností, jak se kuchařsky vyřádit. A nenechte se mýlit, mezi luštěniny nepatří jen hrách, fazole a čočka, ale taky sója, podzemnice olejná čili buráky a hlavně královna luštěnin, cizrna neboli římský hrách.

I tato kniha je přehledně rozdělena podle ročních období a využívá sezónních potravin. Jednomu receptu je vždy věnována dvojstránka, kdy jedna strana patří barevným fotografiím daného pokrmu a druhá postupu a surovinám receptu. Na jaře si můžeme pochutnat třeba na Žampionovém guláši či Miso polévce se zeleninou; léto láká na Fazole s fazolkami a Karbanátky z fazolí a zeleniny; podzim přináší Čočku s dýni nebo Cizrnu s řepou a brambory a zimu uzavírá například Veganský prejt nebo Květák s čočkou beluga a pečenou cibulí. Variací je celá řada a sama autorka nás nabádá k experimentování a nestydí se říct, že některé recepty vznikly vlastně náhodou, když vařila pouze z toho, co dům dal nebo využila zbytky. A to se cení!

Nadchly mě dvě věci: misky a pomazánky. Misky jsou báječný výmysl, můžete všechno dohromady zamíchat, nebo jíst zvlášť, můžete to jíst teplé, nebo nechat vychladnout jako salát. Miska musí vždy obsahovat luštěniny, obiloviny, zeleninu a dresink, tedy omáčku. (str. 67). A pomazánek tu bylo na výběr také hodně, namátkou Pomazánka z fazulí adzuki, Pomazánka ze zeleného hrachu, Pomazánka z červené čočky s tofu.

Luštěniny zbožňuji a jím je velmi často a proto mi tato kuchařka sedla jako ulitá. Autorka využívá běžně dostupné suroviny, přidá něco ze života a nebojí se kombinovat zdánlivě nekombinovatelné. Kuchařku doporučuji jak vegetariánům a veganům, tak i všem, kteří by ve svém jídelníčku luštěniny uvítali častěji!

lusteniny ze svatojanu

Název: Luštěniny ze Svatojánu
Autor: Eva Francová
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2019, pevná vazba
Počet stran: 200
Hodnocení: 100 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/53253552/lusteniny-ze-svatojanu/


 

Rozhovor

Inspiraci nacházím všude kolem mě, říká zpěvák a textař Vlady Gryc

Gryc foto perexLoni mu vyšlo nejen debutové album Já svý sny mám, ale povedla se mu i letní hitovka Te Quiero, která zaznamenala sérii úspěchů v rozhlasové hitparádě Česká dvanáctka. To jsou poměrně nedávné umělecké úspěchy zpívajícího textaře Vladyh...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Inspirujte se, jak zpracovat ovoce, zeleninu, houby a bylinky

domaci spajzka 200Ve vydavatelství CPress vyšla velmi užitečná publikace pro všechny, kteří mají doma špajzku nebo si chtějí uchovat vitaminy i na horší časy. Jmenuje se Domácí špajzka a napsala ji odbornice Kamila Procházková.


Literatura

Strašidelné povídky frčí

altHorory frčí. Čtou je rádi dospělí, nacházejí v nich oblibu děti. Strašení bylo, je a bude in. Vždyť se s ním setkáváme od mala, kdy jsme se báli o pohádkové hrdiny, kteří bojovali s příšerami, čaroději, ježibabami a jinými potvorami. Mladá fronta přis...

Divadlo

Česká premiéra divadelní hry Marka St. Germaina – Poslední sezení u doktora Freuda

DSC 9971Divadlo v Řeznické v pátek 9.března 2018 v 19.30 uvede premiéru „Poslední sezení u doktora Freuda“ autora Marka St. Germaina.

...

Film

Prestižní soutěž Jameson Done in 60 Seconds v režii Jameson whiskey je zpět!

altV letošním roce proběhne již druhý ročník soutěže Jameson Done In 60 Seconds v rámci Jameson Empire Awards, která je určena pro všechny fanoušky filmu.

 

...