Chceme se hýbat a jsme hraví, soutěžení „na dálku“ nás baví

Chceme se hýbat a jsme hraví, soutěžení „na dálku“ nás baví

SnD perexV poslední době se stále množí znepokojivé informace o zhoršujícím se stavu fyzické kondice dětí i dospělých. Odborníci varují před šířící se pandemií obezity, brojí za zlepšení úrovně zdravé výživy školních dětí a pojem pohybová gramotnost se stal mocným zaklínadlem. I my, v České asociaci Sport pro všechny stále hledáme nové cesty k propagaci zdraví prospěšných pohybových aktivit a návyků, a tak se zrodily naše soutěže na dálku. Ty si během velmi krátké doby získaly nesmírnou oblibu. O co se jedná?

Tento typ soutěžení je založen na myšlence, nabídnout účastníkům disciplíny snadno realizovatelné buď v prostředí jejich tělocvičny nebo v přírodě, s využitím běžně dostupného nářadí či náčiní. Propracovaný systém sběru a vyhodnocení dat současně umožňuje porovnání výkonů s přihlášenými subjekty v rámci celé republiky. Intervaly soutěží jsou nastaveny tak, aby si jednotlivé oddíly a kroužky mohly zvolit libovolný den a čas k samotnému provedení.

Zápolení na dálku
Pilotním projektem se stalo Zápolení na dálku. Nápad uspořádat on-line soutěž s cílem zapojit do ní co největší počet dětí, postupně zrál v hlavě vedoucí Komise žactva a mládeže MR ČASPV, Mgr. Martiny Mlýnkové. Finální podoba zahrnuje 5 sportovních disciplín, u nichž se dají snadno změřit výkony a lze je provádět v prostředí jakékoliv tělocvičny s běžným vybavením. Postačí lavička, švihadlo, míč, pásmo, stopky. V průběhu 14 denních intervalů je možno vybrat si libovolný den a čas k samotnému provedení. Registrované skupinky tedy mohou využít soutěž jako náplň některého ze svých běžných tréninků. Zapsané hodnoty potom vedoucí zasílají k hromadnému vyhodnocení podle věkových kategorií a po zveřejnění výsledků mohou porovnat úroveň výkonů svých svěřenců s ostatními. A to je velkou motivací k dalšímu tréninku a neustálému zlepšování kondice, potažmo výkonů. Už první kolo Zápolení na dálku zaznamenalo mezi našimi členy velký ohlas. Zapojilo se do něj asi 1300 dětí. Další kola potvrdila, že touto cestou se můžeme ubírat i nadále a otevření registrace veřejnosti bylo už jen logickým vyústěním celého projektu. K velké radosti všech zainteresovaných zájem neustále roste.

SnD 3

Choreo - challenge
Pohyb je život a myšlenka plodí myšlenku. A tak se zrodila další výzva Komise žactva a mládeže s názvem Choreo – challenge. Ta cílí na děti, které jsou kreativní a baví je tvořit vlastní choreografie. Stěžejní ideou je ponechání samostatného prostoru pouze dětem, bez pomoci dospělých. Vedoucí, trenéři, vychovatelé a učitelé mají za úkol pouze koordinovat komunikaci mezi organizátory soutěže a přihlášenými týmy. Na hudbu, která je pro všechny společná, připraví děti vlastní choreografii, nacvičí ji, natočí do digitální podoby a zašlou k rukám komise. Fantazii při výběru prostředí a zhotovení kostýmů se meze nekladou. Hlasování o nejlepší skladbu probíhá prostřednictvím skupiny na facebooku. I tato soutěž je za určitých podmínek otevřena veřejnosti.

SnD 4

Mami, tati – HOP!
Dříve tak běžná věc, jakou je skákání přes švihadlo, je dnes oříškem pro nejednoho školáka. Zjištění, že některé děti ještě nedržely švihadlo v ruce a že jejich rodiče to sice umí, ale zatím je nenapadlo své potomky s touto aktivitou seznámit, inspirovalo neúnavnou Komisi žactva a mládeže k uspořádání další soutěže na dálku. Tentokrát se jedná o výzvu rodinnou a zapojit se mohou vícegenerační týmy, v nichž je vždy alespoň jeden členem ČASPV a jedno dítě do 18 let. Úkolem je absolvovat co nejvíce přeskoků přes švihadlo libovolným stylem v denním limitu 5 minut. Mami, tati – HOP! je teprve novinkou, ale věříme, že s velkým potenciálem. Slibuje zlepšení fyzické kondice, získání nových pohybových dovedností a příjemně strávené chvíle v rodinném kruhu.

 SnD 2

Superhráč
Dobré myšlenky se šíří rychle. Dálkovým soutěžením se nechal inspirovat další článek řetězu MR ČASPV – Komise rekreačních sportů. A na světě je Superhráč. Obsahuje pětici oblíbených sportovních her, florbal, fotbal, volejbal, basketbal a ringo. Zde je už příprava a koordinace průběhu soutěže poněkud náročnější, ale v oddílech, kde se míčové hry běžně hrají, to jistě bez problémů zvládnou. No a pro ostatní je Superhráč motivací a inspirací k obohacení náplně tréninků a zájmových kroužků.

SnD 1

55+, do sedel!
Aktivita našich seniorů jako by neznala hranic, a tak ani oni neodolali šířící se nákaze dálkového soutěžení a zvou kategorii 55+ do sedel. Oslovení nasedají na rotopedy i kola, šlapou a počítají najeté kilometry. Počet ujetých kilometrů každý měsíc hlásí na centrálu, sledují výkony svých soupeřů v průběžném hodnocení a dál přidávají kilometr ke kilometru.

Motivace? Nejen dobrý pocit, i odměna potěší
Ačkoliv je silnou motivací již samotná šance porovnat své výsledky s konkurencí, poznat nové přátele a seznámit se s dalšími účastníky napříč republikou i věkovým, spektrem, určitě nikoho neurazí nějaká ta odměna za vynaložené úsilí a za mimořádný výkon. Všem, kdo absolvují soutěže na dálku, zasíláme elektronicky účastnický list (ne všichni si jej chtějí vytisknout, takže šetříme životní prostředí). Vítězové získají diplom a hodnotné ceny od našich partnerů. Nejvýznamnějším z nich je firma Spokey - výrobce a dodavatel sportovního vybavení, dále CBS nakladatelství a magazín Kultura21.

Magické zaklínadlo „pohybová gramotnost“ v praxi
Nejen prostřednictvím soutěží na dálku informujeme a vzděláváme naše členy i veřejnost. Pohyb je život a život je pohyb. Víme, že toto pravidlo funguje. Proto je naším cílem zpřístupnění tělesné výchovy a sportu široké veřejnosti - od batolat až po seniory. I když se hlásíme k odkazu dr. Miroslava Tyrše i jeho následovníků, sledujeme současné trendy a přinášíme vám nové informace prostřednictvím vzdělávacích akcí a praktických workshopů. Chceme, aby vás sportování bavilo tak, jako nás.

Veškeré informace k soutěžím na dálku najdete na www.caspv.cz v sekci Projekty.

Zdroj foto: archiv ČASPV (autor: Luboš Rálek)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Jen dobrá týmová spolupráce je základem úspěchu, říká režisér Petr Soukup

souk 200Režisérem televizního pořadu Zpívá celá rodina je Petr Soukup, který už natočil celou řadů pořadů i videoklipů a léta spolupracuje i se zahraniční scénou. Jako producent získal prestižní ceny jako Anděl nebo Český lev, což jen dokládá jeho um, záběr a ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Jíst zdravě není žádná věda

zdrave jist 200Nakladatelství Kazda vydalo kuchařku populární veganské blogerky Lenky Špaček s názvem Zdravě jíst. Nechte se jí inspirovat i vy!

...

Literatura

Dům stínů je sice dobrá adresa, ale určitě ne místo pro život

dum-stinu bbart 200Filmové horory opravdu můžu, i když už mě po těch letech jen tak něco nevyvede z klidu. Strašidelné příběhy na papíře jsem nikdy nevyhledávala, nikdy jsem nehltala Stopy hrůzy, knižní horor je pro mě oblastí neprobádanou. Po knize ...

Divadlo

Čvachtající labutě? Baletní parodie v Severočeském divadle již tento pátek!

baletparodie perexMám moc ráda balet. A tak se těším do Severočeského divadla v Ústí nad Labem, kde je v pátek 22.5.2015 na programu představení na motivy Labutího jezera. Má být plné komických prvků a komediálního ztv...

Film

Masakrózní COOL narozky s pancharty

prima cool 200Capart Prima COOL bude mít 1. dubna čtvrté narozeniny. A protože se má k světu a rád si užívá zábavu, bude slavit celý velikonoční víkend. Dárky si rozbalí pěkně jeden po druhém. Čekají na něj slavné filmy Quentina ...