U nás doma vedly zahraniční pohádky

U nás doma vedly zahraniční pohádky

Tisk

pohadky se zviratky 200Když jsem se v rámci naší redakční výzvy zamyslela nad oblíbenými dětskými knihami, nemusela jsem v paměti lovit dlouho. Ostatně nedávno jsem si jednu knihu koupila domů pro mé budoucí děti. Jednalo se o ruské pohádky se zvířátky od Vladimíra Sutějeva.

 

Se sestrou jsme hodně rády listovaly encyklopediemi se zvířaty, protože jsme potřebovaly v ZOO znát každé zvíře, ale jinak jsme nedaly dopustit na zahraniční pohádky. Nevím, čím to bylo, evidentně to ani nebyl účel, ale bylo to tak. Já jsem měla nejraději právě ruské pohádky od Vladimíra Sutějeva – naše vydání se zřejmě jmenovalo Malované pohádky a podobně jako další knihy jsme jej předali dál do rodiny. 

pohadky2

V knize byly netradiční příběhy, například o Třech koťátkách, Zvířátka pod hříbkem, Kdo to mňoukl nebo má oblíbená o zázračné hůlce. Té jsem říkala hůlka šikůlka a vždy si na ni vzpomněla v lese, když jsem si vyhlédla nějaký klacík. Tady je krátká ukázka s ponaučením: 

To bylo radosti. „Nebýt tvé zázračné hůlky, už bych asi těžko spatřil svůj domek,“ pravil zajíc.
Ježek se smál: „Na, vezmi si ode mě hůlku na památku, možná, že ti bude někdy dobrá.“
„A ty se obejdeš bez ní?“ strnul zajíc.
„Hůlku vždycky najdu,“ odpověděl ježek, „a její kouzlo je ukryto tady,“ poklepal si na čelo.
Zajíc pochopil: „Máš pravdu: rozhodující není hůlka, ale rozumná hlava a dobré srdce!“ (str. 85)

Další oblíbenou knihou byla Rukavička – kniha malého formátu obsahující ukrajinské pohádky. Základ mají všechny pohádky podobný – i tyto vyprávěly například o řepě nebo Špalíčkovi, ale u mě vedla právě Rukavička. Myška Hrabalka, zajíček Ušáček a další lesní tvorové v ní bydleli a bylo jim chvíli dobře.

rukavicka

Pak jsme měli doma ještě dvoje Francouzské pohádky. Jedny měly pochmurný černobílý obal a já se k nim nedostala ani v dospělosti, protože máma (a ta má vždy pravdu) říkala, že jsou moc smutné, depresivní až morbidní. Za to druhými jsem listovala dost často. Šlo o Francouzské pohádky od Václava Cibulky, které vyšly v Albatrosu v roce 1991. Obálku knihy zdobí velký drak a pohádky byly občas spíše bajkami, hemžilo se to v nich princeznami i kouzelnými tvory a stály za to. Navíc jedna z nich byla o „Krásné Janičcce.“ :-)

pohadky3

Není potom divu, že knihou, která se mi také usadila v srdci, a musela jsem si později koupit do knihovničky, jsou Kroniky Prydainu od Lloyda Alexandra. Jedná se totiž o pohádkové fantasy odehrávající se na pozadí velšských mýtů. Podle mě jen škoda, že tato série pěti knih není více rozšířená a oblíbená.

pohadky4


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Skoro úplně vymyšlený film je dotočen!

skoro vymysleny film200Skoro úplně vymyšlený film, autorské dílo z rukou mladých umělců, je dotočen! Film vychází z poetiky básně Charlese Bukowskiho a věnuje se hledání, iluzím, platonické lásce a je protkán mel...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Návod na odmítání vám zlepší život

ne je moje superschopnost perexPokud patříte mezi lidi, kteří se neustále potýkají s kulturně podmíněným vzorcem chování, kvůli němuž jsou přesvědčeni, že musejí za každých okolností všem vycházet vstříc na úkor vlastních potřeb, v...


Literatura

Úspěšný pokus o jiné čtení dějin české literatury

haman200Během loňského roku vydalo brněnské vydavatelství HOST Český a slovenský literární parnasismus, publikaci navazující na dřívější monografii České literární romantično (HOST 2012).

...

Divadlo

Divadlo Archa: Kdo je srab a kdo je hrdina aneb představení Vadí-nevadí.cz

arc 200V září a říjnu můžete zavítat do divadla Archa na dokumentárně divadelní inscenaci Vadí–nevadí.cz od autorů Jany Svobodové a Philippa Schenkera. Ti spolu s hudebníkem Janem Burianem a videoartistou Jaroslavem Hrdličkou postavili na náměstí...

Film

Marie Královna Skotská: Tohle království je pro dvě královny malé

Stuartovna perexMarie Stuartovna se stala nejmladší královnou vůbec, když byla korunována šest dní po narození, poté co její otec zemřel. Jako šestiletá byla zaslíbena králi Francie, a poté se i se svým skotským doprovodem přestěhovala do Francie. Ovš...