Zapojte své závity – oslavte Evropský den mozku!

Zapojte své závity – oslavte Evropský den mozku!

Tisk

mozek ostatni perexEvropský den mozku je sice již za námi a Světový den mozku nás teprve čeká, není však od věci si i v tomto „mezičase“ udělat chvilku a zaměřit se trochu detailněji na řídící jednotku našeho těla. Každý má talent na něco jiného – pro někoho jsou tyto dary darem od Boha, pro jiné prokletím. Nelze však popřít, že bez „geniálních mozků“ by byl svět pěkně nudným místem pro život.

 

Ve filmech velmi často vídáme vysoce inteligentní jedince coby extravagantní podivíny – místy více či méně s narcistickými, sociopatickými sklony (Sherlock, Sheldon Cooper, Hercule Poirot, Dexter,..) Avšak i přes tyto „nedostatky“ jsou exemplárním příkladem zázračných schopností lidského mozku na poli uvažování. Níže se podíváme na filmy, v nichž hrál ústřední roli mozek – ať už se jednalo o oblast hudební geniality, duševní nemoci, emocí nebo vliv stimulantů.  


Čistá duše

John Forbes Nash jr. (Russel Crowe) byl americký matematik, o jehož velkém přínosu dnešní ekonomii není pochyb. S genialitou mohou jít však ruku v ruce občas i duševní poruchy. John Nash trpěl schizofrenií, která mu málem zničila kariéru a život, nebýt podpory jeho rodiny. Film krásně vykresluje halucinace, které nejde v případě schizofrenie jen tak lehce oddělit od reality.

 

Všemocný 

Kdo by nechtěl naplno využít svůj potenciál a získané celoživotní znalosti v plné míře? Být lvem salonů a k tomu „kralovat na burze“? Ve filmu „Všemocný“ je toho názorným příkladem neúspěšný spisovatel Eddie Morra (Bradley Cooper), který se snaží bezúspěšně zapracovat na svém románu. Po letech potká švagra, který mu nabídne neznámou drogu NZT, která mu rozšíří obzory na maximum – v podstatě taková „chytrá droga“, jejíž nežádoucí účinky nejsou zanedbatelné. Vizuální ztvárnění „nového vnímání světa“ by se dalo přirovnat k jakékoliv droze, která při zneužití ukáže svou „pravou tvář“ - proto je lepší při povzbuzení mozku vsadit raději na přírodu - ať už v podobě ženšenu, guarany nebo ginkgo biloby.

 

Amadeus

Klasická hudba je nadčasovým hudebním žánrem – povznášející, vhodná k učení nebo k relaxaci. Pravá hemisféra našeho mozku zodpovídá za tvůrčí činnost, kreativitu, snění. Člověk, který hraje na hudební nástroj se lépe učí například i cizí jazyky. Albert Einstein skvěle využíval obě hemisféry - ať už se jednalo o práci na poli fyziky nebo hru na housle.


I v případě, že se neřadíte mezi fanoušky vážné hudby, jméno W.A.Mozarta jste určitě slyšeli při nejedné příležitosti.  Pokud bychom brali Formanův portrét geniálního skladatele do detailu,dal by se Mozart zařadit mezi „rockery své doby“. Anarchista, požitkář, milovník žen, který skončil na samém dně. Geniální Mozart, jehož skladby se staly „populárnější in memoriam“ byl prototypem bohéma, který za svého života nedošel plného uznání a pochopení.

 

V Hlavě

Animovaný film ze studia Pixar znázorňuje hravou a vtipnou formou ukázku toho, jak pracují naše emoce – především v období prudkých výkyv nálad začínající puberty, do které se ústřední postava Railey dostává. Na řadu přichází emoce jako smutek, strach, radost, nechuť, vztek, které v náctiletém období fungují tak trochu všechny naráz. Seznámíme se s  ostrovy osobnosti (naši osobnost neutvářejí pouze geny, ale především naše okolí a prostředí v němž vyrůstáme), studiem snů, centrem vzpomínek (jak se ukládají naše krátkodobé, dlouhodobé a především klíčové vzpomínky, které mají vliv na celý náš život) nebo centrem dejávu. Mozek se skládá ze tří menších mozků – mozkového kmene (plazí mozek), savčího mozku (limbický systém) a neocortexu, který nám pomáhá udržet své emoce „na uzdě“ v souladu s normami našeho prostředí.

 

Mozek je bezpochyby náš nejdůležitější orgán – díky němu jsme tím, čím jsme, řídí nás. V případě, že dojde k jeho narušení, nezvratnému úrazu, nádoru,..mění se spolu s tím i naše osobnost, vnímání světa, paměť. Největším strašákem pro lidi v pokročilém věku je dozajista Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba – lidé se stanou znovu bezbrannými jako děti, odkázané na péči okolí. Tato choroba je v současné době nevyléčitelná, dá se pouze oddálit správnou aktivitou mozku až do pokročilého věku a podpůrnou péčí okolí.

 


Mozek je tzv. „továrna“, kde má každý úsek svou jasně danou roli a vědomí funguje v pozici “ředitele“ této továrny. Skutečnost vnímáme tak, jak nám ji předkládají naše smysly díky čemuž může každý vnímat realitu trochu odlišně. To, co zažíváme v raných letech života nás ovlivní po celý život. To kým jsme se v průběhu života mění tím, jak se mění náš mozek. Je tvárný a díky tomu se můžeme naučit v podstatě cokoliv i v pozdějším věku. Jeho fungování bylo prototypem pro populární vědce a myslitele při jejich vynálezech jako byl například PC, jehož základy použil matematik Alan Turing. Mozek je úžasný a nenahraditelný orgán, co říkáte?


Další filmy, které stojí za zhlédnutí:
- Hidden Figures
- Teorie všeho
- Dobrý Will Hunting
- Kód Enigmy
- Pořád jsem to já

Zdroj: pixabay.com, youtube.com


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Martina Boučková umí psát skvělé pasti na čtenáře

martina bouckova200Známe se několik let. Máme za sebou spolupráci při propagaci knížek, dobře vím o její vášni pro psaní. Skvěle fabuluje a je mistrem dialogů. Na začátku vydala texty pro děti, dnes se posunula o stupínek výš a vycházejí jí i knížky...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Osmý ročník festivalu Skrz Prsty přiblíží mentální zdraví

skrz prsty 200Festival Skrz Prsty v průběhu jara opět nabídne kontroverzní téma, které přitáhne pozornost nejednoho účastníka. Letošní 8. ročník si totiž předsevzal otevřít veřejnou diskusi v oblasti mentálního zdraví. Fanoušci mohou už nyní sledovat soc...


Literatura

Lovecraftova družina: Horor u Všech svatých

lovecraftova-druzina 200Bojíte se rádi? Máte rádi klasické horory a mystiku H. P. Lovecrafta? Pokud ano, vydavatelství XYZ vydalo v říjnu knížku přesně pro vás a vaše lekavé choutky! Britské duo Stephen Jones a John Llewellyn Probert čerpalo z ...

Divadlo

O zakázané lásce kocoura Moura a slečinky Vlaštovičky


kocour vlastovicka 200To není pravda,“ zvolal polotichým hláskem asi sedmiletý chlapec, když v divadelním ztvárnění brazilské bajky Jorge Amada Kocour Mour a slečinka Vlaštovička důrazně zaznělo, že vlaštovka si nesmí vzít kocoura,...

Film

Mistři japonského filmu nás stále oslovují

mistri japonskeho filmu obalkaJapanolog Antonín Líman sepsal ve 13 esejích knihu Mistři japonského filmu (vydala Paseka), kde se zaměřil na nejznámější tamní režiséry a jejich díla. Oproti fil...