Oživlé kameny Vlasty Dolenské

Oživlé kameny Vlasty Dolenské

Kameny perexV knihovnách to opravdu žije. Právě tam můžete navštívit bezpočet zajímavých akcí – od besed až po výstavy. Právě nyní probíhá jedna inspirující expozice v Husově knihovně v Modřanech. Představují se zde „oživlé kameny“ Vlasty Dolenské. Jak ke svému koníčku dospěla a jak její kamarádi-kameny vznikají, nám prozradila:

 

 


„Jsem seniorka, téměř celý život jsem pracovala jako reklamní výtvarnice. Práce mne stále těší, nikdo ode mne už nic nechce a tak jsem si vymyslela potěšení pro mne i pro vás a srdečně vás všechny zvu na skromnou výstavu ukázek mého snažení.

kameny6

Všechno začalo úplnou náhodou. Kameny různých tvarů odpočívaly okolo domu, zlepšovaly vzhled a pomáhaly zabraňovat vlhkosti. A to bylo asi tak všechno. Potom přišel nápad – vdechnout jim trochu života a dotvořit jejich tvary. Tak se spojila tato neživá hmota s fantazií a zručností. Pohled oka „výtvarnice“ přinesl zajímavý a obdivovaný výsledek: kameny ožily.

Kameny5

Z původního záměru popustit uzdu fantazii se stala posedlost. Mé oči se už soustřeďují při každé příležitosti pouze na obhlídku okolí, bedlivě sledují terén a hledají, kde všude by mohl vyčnívat nějaký zajímavý kámen. Moje nadšení z každého výkopu, hromady sutin nezná mezí. Z kdejakého "šutru" u cesty se na mne usmívá nebo mračí kamarád-kámen, kterého si většinou beru domů. Snažím se proniknout do jeho duše, zviditelnit jeho rysy a poslat jej takto do života mezi lidi.

kameny2

Před několika lety jsem se přestěhovala do Modřan. Ve volném čase se věnuji keramice a práci s kameny. V jejich struktuře, tvarech a barvě hledám různé podoby a dotvářím je. Daloby se říci, že jim vdechuji život. V této inspirativní práci nacházím potěšení a uspokojení…“

kameny3

Přijďte si pro inspiraci do Husovy knihovny v Modřanech (Komořanská 35/12, Praha 4 – Modřany). Kamarádi-kameny Vlasty Dolanské opravdu stojí za to!

Výstava potrvá do 26. 6. 2014 v otvíracích dnech knihovny (pondělí: 11 až 18 hodin, středa: 9 až 17 hodina a čtvrtek: 13 až 19 hodin).

www.husova-knihovna-v-modřanech.webnode.cz


 

Rozhovor

„Božská Sarah“ míří do Divadla Kalich

janzu200Herečka Iva Janžurová a režisérka Alice Nellis se opět scházejí nad novou inscenací.  V ní se naše herecká legenda opět promění ve významnou světovou osobnost, tentokrát v divadelní ikonu přelomu 19. a 20. století Sarah Bernhardt.

...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Premeny – Odraz duše

Vernisaz perexTrenčianske osvetové stredisko v Trenčíne v pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a autorka Stanislava Habšudová otvorili 11. júla výstavu pod názvom Moje cesty premeny


Literatura

Bojovnice Donbasu - čtení o hrdinkách bránících zemi před fašismem a oligarchy

bojov200Slavnostní křest tří publikací uspořádala v pražské vinárně Bacco Levá perspektiva. Do češtiny je přeložil Nikola Čech z této iniciativy. Jedna z publikací je souborem rozhovorů s ženami, které brání Donbas - region na východě Ukrajiny - před fašismem ...

Divadlo

Zničující a krutá láska na Větrné Hůrce

Vetrna hurka perexKdyž Kateřina a Heathcliff společně vyrůstali, slíbili si na svobodných úpětích Větrné Hůrky věčnou lásku. I když byl Heathcliff jen nalezenec, kterého do domu přivedl Kateřinin otec, aby se o něj postaral, Kateřina v tom nevid...

Film

EXPERTI OBJASNÍ PŘÍČINY NIČIVÝCH HURIKÁNŮ V NOVÉM DOKUMENTU DISCOVERY

hurikan perexDva nejničivější hurikány poslední doby se přehnaly severoamerickým kontinentem a napáchaly škody v řádech stovek miliard amerických dolarů. Další mohutná bouře stupně 5 Saffir-Simpsonovy stupnice pustoší Karibik právě v tuto chvíli.