Plakát jako zrcadlo moderních dějin
Banner

Plakát jako zrcadlo moderních dějin

200vCentrum současného umění DOX v Praze uvádí výstavu Plakát v souboji s ideologií 1914-2014. Několik set exponátů pocházejících z českých i světových sbírek představuje pestrou škálu s politikou či sociální kritikou souvisejících plakátů, od ukázek klasické válečné propagandy po stále aktuálnější protestní kampaně. Expozice, nabízející unikátní pohled na světové dějiny, potrvá do 19. května tohoto roku.

 

 

Holešovický DOX dal opět prostor tématu, které reflektuje jeden z kulturních fenoménů společnosti. Výstava Plakát v souboji s ideologií 1941-2014 dovoluje návštěvníkům přihlížet proměnám (ale i stagnacím) strategií v oblasti manipulativních možností médií a propagandy.

Plakát (a zejména ten politický) je zcela specifickým médiem. Stačí připomenout, že nejednou během své existence balancoval mezi úlohou propagačního předmětu a uměleckého díla (lze zmínit např. graficky působivé české filmové plakáty let šedesátých nebo Muchovy reklamní plakáty z konce 19. století).

Námětem výstavy v DOXu je ale souvztažnost plakátů a (politické) ideologie. Tento zajímavý vztah se začal vyvíjet s příchodem první světové války, jejíž letošní sté výročí galerii k projektu inspirovalo. Kurátor výstavy Jaroslav Anděl k tomu dodává: „Plakát jako nástroj propagandy, má svůj počátek právě v první světové válce, kdy stát začal používat toto médium, aby pro válku získal podporu veřejnosti. Sloužily k tomu postupy a nástroje vyvinuté v reklamě, které démonizovaly nepřítele, vyzývaly k podpoře válečného úsilí nákupem státních obligací, k šetření potravin a jiných materiálních zdrojů, k podpoře vojáků a jejich rodin, nebo k dobrovolnému narukování.“

v

Expozice je přehledně členěna do deseti historicky řazených oddílů, které reflektují ideologické milníky dvacátého a počátku jednadvacátého století. Výstava Plakát v souboji s ideologií 1914 -2014 se nezastavuje pouze u klasických propagandistických témat, která bývávají ztotožňována s totalitárními režimy, byť i ty jsou zde zastoupeny. Poskytuje také rovnocenný prostor událostem a společenským tématům doby nedávno minulé – od fenoménu globalizace, terorismu a boje proti němu k projevům moderní občanské společnosti.

v2

Návštěvníky bude jistě lákat sekce Osvobození a studená válka (1945–1991), jež mapuje atmosféru světa rozděleného železnou oponou. V domácím kontextu pak určitě stojí za pozornost i část výstavy nazvaná Kolaps komunismu (1989–1991), kde je možné se přiblížit událostem sametové revoluce a následujícího období, které nadále zůstává pro mladší generaci dějinami spíše neznámými.

Plakát v souboji s ideologií 1914 -2014
14. 2. 2014 – 19. 5. 2014
Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7

Otevírací doba
Po: 10.00 – 18.00 h
Út: zavřeno
St a Pá: 11.00 – 19.00 h
Čt: 11.00 - 21.00h
So a Ne: 10.00 – 18.00 h

Vstupné (platné na všechny probíhající výstavy):
Dospělí: 180 Kč
Studenti, děti od 12 let, senioři od 60 let: 90 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti do 18 let): 300 Kč
Školní/skupinové vstupné: 60 Kč

Hodnocení: 100%

Další informace: http://www.dox.cz/cs/vystavy/plakat-v-souboji-ideologii-1914-2014

Foto: Centrum současného umění DOX

( 0 hlasů )

 

Rozhovor

Tereza Bednaříková: pro návštěvníky YOUTH4YOUTH máme připravenou i "energy vychytávku"

200ROZV sobotu 5. října se bude v klubu Marley a Cooltour na ostravské Černé louce konat již 6. ročník festivalu YOUTH4YOUTH. Jde o jednodenní akci, jejíž náplní jsou koncerty, taneční a divadelní představení, filmové projekce, výstavy výtvarného umění a další tv...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Francis Bacon & Bohumil Hrabal

altKdyby byl Bohumil Hrabal malíř, maloval by jako Francis Bacon. Kdyby byl Francis Bacon spisovatel, psal by jako Bohumil Hrabal.

 

...

Literatura

Příručka jadranské snoubenky se vám bude hodit na dovolenou

Nová knížka Příručka jadranské snoubenky splňuje motto nakladatelství, které ji vydalo, a to „příběhy psané s chutí“. Kniha vypráví o lásce Češky, která neumí vařit, a Chorvata, pro kterého je plný stůl vším. Najdete zde i mnoho receptů...

Divadlo

Noc divadel již popáté zapojí divadla z celé republiky

noc divadel 2017Jubilejní ročník Noci divadel s podtitulem „Forever Young“ proběhne 18. listopadu.

 

 

Film

V rámci 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bylo dnes odhaleno 10 filmů oficiálního výběru. Filmové ceny LUX 2016.

lux 200Filmy, které výběrová komise Filmové ceny LUX vybrala, jsou jednou z nejrozmanitějších sestav v desetileté historii ceny. Skutečně, v tomto roce si připomínáme 10. výročí Filmové ceny LUX a 10 filmů letošního výběru, které byly dnes představeny, ukazuj...