První výstavu tvorby Pavla Brázdy ve Wroclavi provázel mimořádný úspěch
Banner
Chyba
  • Chyba při nahrávání RSS.

První výstavu tvorby Pavla Brázdy ve Wroclavi provázel mimořádný úspěch

brazda perexVe středu  skončila v Městské galerii v  polské Wroclawi  rozsáhlá výstava tvorby malíře Pavla Brázdy.  Polská veřejnost zde mohla obdivovat 150  Brázdových originálů. Jedná se o vůbec první polskou výstavu uznávaného českého malíře.  Přehlídka končila poslední lednovou neděli. Od 20. 12. 2013 se na ni přišlo podívat více než 1 500 návštěvníků. 

 

BRÁZDA VE WROCLAWSKÉ MĚSTSKÉ GALERII
Poprvé se mohl Pavel Brázda představit polské veřejnosti v roce 1989, a to prezentací vskutku netradiční. Na  Přehlídku nezávislé československé kultury prezentující současné české umělce zapůjčil výběr ze své tvorby. Díla však byla tehdejšími československými úřady zabavena. Na výstavě ve Wroclawi tak mohly být vystaveny pouze prázdné rámy. Na velkou Brázdovu výstavu čekali Poláci více než dvacet let a čekání se vyplatilo. Exponáty totiž osobně vybíral sám její autor, který se zároveň podílel na samotné koncepci a instalaci.  Celkový dojem pak na své vernisáži zhodnotil slovy:  „Takovou výstavu bych si přál mít doma v Čechách.“ Nechyběla zde totiž nejznámější Brázdova díla z 50. let minulého století. Rané období jeho  tvorby je typické jemnými realistickými detaily a výraznou symbolikou. Nechyběly ani  práce z pozdějšího období, jasně rozeznatelné díky „brázdovské zkratce“.

brazda

OD 50. LET AŽ PO SOUČASNOST
Podstatnou část výstavy tvořila díla z posledních let, která si malíř nejdřív připraví ve stylizované  kresbě do níž vkládá barvy pomocí počítače. Pavel Brázda je vnímán jako malíř, který neulpívá ve své tvorbě na minulosti, ale klade důraz na současnost a na blízkou budoucnost.
„Čím je Pavel Brázda starší, tím se jeho  projev i myšlení blíží estetice mladé generace,“ řekl o něm na vernisáži Petr Janyška, ředitel Českého centra Varšava, které výstavu podpořilo. Snad nejvýstižněji hodnotí malíře kurátor Richard Drury: „V Polsku jsem představil dva umělce, kteří beze strachu stáli za svou pravdou – Josefa Čapka a Vladimíra Boudníka. Dnes uvádím třetího, Pavla Brázdu, kterému stejně jako jim přísluší slova nejzávažnější: originalita a autenticita.“ 

brazda 2
Osobnost Pavla Brázdy je Polákům zajímajícím se o moderní současné české umění dobře známá, třebaže umělec v Polsku nevystavoval. Jeho osudy jsou pohnuté, nikdy nepatřil k oficiálním umělcům, krátce po nástupu komunistického režimu byl v r. 1949 vyloučen ze studií na Akademii výtvarných umění a potom se celý život živil různými manuálními pracemi a zároveň maloval. Celý život šel tvrdohlavě svou cestou, stál mimo kolektivní proudy a skupiny, oficiální ale i neoficiální. Do povědomí širší veřejnosti se více vepsal na přelomu let 2006/ 2007 díky rozsáhlé výstavě konané v Národní galerii v Praze. Retrospektivu jeho tvorby připravila Sbírka moderního a současného umění. 

brazda 1

Výstava v Městské galerii ve Wroclavi nevznikla  náhodně. „Toto město, jež bylo před válkou třetím největším městem Německa a ve 40.letech velmi zničeno, je dnes snad nejvíce pročeským městem Polska“, hodnotí Petr Janyška. Podle Janyšky je zde tradice polsko-československé Solidarity stále živá a Poláci si ji stále připomínají. To potvrzuje také bývalý ředitel Polského institutu v Čechách  Miroslaw Jasiński, současný ředitel Městské galerie, která výstavu hostí. Od začátku výstavy zhlédlo výstavu  více než 1 500 návštěvníků. Gestem ocenění Brázdovy tvorby je také beznadějně vyprodaný katalog k výstavě.

brazda 3

www.czechcentres.cz

http://galeriamiejska.pl/wystawy/00167_pavel-brazda--malarstwo-i-grafika


http://warsaw.czechcentres.cz/program/travel-events/wystawy-pavel-brazda-malarstwo-i-grafika-my-wrocaw/


 

Rozhovor

Megashow bude stát za to - prožijte devadesátky na plné pecky!!!

megashow 200Velká akce Megashow Pump It Up vol. I s hvězdami 90. let 2UNLIMITED, Twenty4Seven a VENGABOYS vypukne už za pár týdnů, konkrétně od 13. do 15. dubna 2017 v Praze, Frýdku Místku a Brně. My jsme toho využili a položili kapelám tři jednoduché otázk...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Andrea Jones a její barevný americký sen

Adka 200Drahé dámy, kdo z nás nesní svůj americký sen? Je až neuvěřitelné, že jsou ženy, kterým se vyplnil. Zdárným příkladem je rodačka z Pieštan Andrea Jones, která si maluje svůj barevný sen. Andrea Jones (42) praco...


Literatura

Panoptikum české, aneb nebe. peklo. ráj v Česku

panoptikum ceske obermannovaAutorka, médii nazývaná „tou skandalistkou Obermannovou“, v této knize rekapituluje skandál, který vyvolala, když ve své knize s názvem Tajná kniha popisuje příběh veliké lásky s Největším Čechem.

Divadlo

Celodenní akcí s pouličním divadlem Leošovy stopy si brněnská JAMU opět připomene 70. výročí svého založení

TKDIFAJAMUCelodenní akcí s pouličním divadlem Leošovy stopy si brněnská JAMU opět připomene 70. výročí svého založení.

 

 

 

...

Film

Dvojice „šikulů“ Pat a Mat se vrací na scénu, a to rovnou v celovečerním filmu pro celou rodinu!

pat200Známí nešikové v roce 2016 slaví 40 let od svého vzniku, a byť se na stříbrném plátně ještě nepředvedli, pro kutily jejich kalibru to přeci nemůže být problém. Obzvlášť, když mají na půdě krabice plné filmů a pod schody promítačku, na které fanouškům své p...