„RENÉ ROUBÍČEK & BOŘEK ŠÍPEK - GENERACE VE SKLE“

„RENÉ ROUBÍČEK & BOŘEK ŠÍPEK - GENERACE VE SKLE“

Email Tisk

altNovoměstská radnice v Praze 6. června 2012 pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody zahájila svoji letošní největší výstavu. Unikátní výstavu dvou sklářských generací, které se potkávají na jednom místě, v jednom časem a s jedním materiálem. Výstava se koná ku příležitosti devadesátých narozenin sklářského génia René Roubíčka a veřejnosti je přístupná od 7. 6. do 9.9. 2012 každý den mimo pondělí od 10:00 do 18:00 na Novoměstské radnici v Praze, Karlovo nám. 1. Výstava je prodejní!

René Roubíček a jeho adoptivní syn Bořek Šípek se úplně poprvé schází na společné výstavě, která je jakousi oslavou života. Tomu odpovídá i prostorové rozvržení výstavy. V jednotlivých patrech věže Novoměstské radnice, a to včetně gotické kaple, se každý z nich představuje vlastní tvorbou, aby se pak společně střetli v prostorách radničního Mázhausu. K vidění jsou absolutně netradiční instalace nejrůznějších skleněných objektů včetně lustrů, jedno patro věže zaplnily velkoformátové fotografie s osobními příběhy.

„My budeme mít společnou výstavu opravdu úplně poprvé. Proč zrovna teď? Protože teď přišel ten správný čas. René oslavil devadesát let a přitom je to stále neuvěřitelně aktivní a úžasný člověk, kterého celoživotně uznávám.“, říká Bořek Šípek. René Roubíček k tomu dodává, že si Bořkových věcí nesmírně váží. „Obdivuji na něm také to, že přestože se mi vlastně díval v dospívání pod ruce, jeho tvorba není ovlivněna mými návrhy. Šel si svojí vlastní cestou. To je na něm krásné. Já jsem mu kdysi ukázal jak se pracuje se sklem a on mi to dnes vrací třeba tím, že jsem některé své kusy k této výstavě mohl dělat u něj v novoborské sklárně STUDIO ANEŽKA.“

alt

Výstava má ještě jednu přidanou hodnotu. Bude doprovázena  „skleněným“ koncertem. V koncertním sále Novoměstské radnice vystoupí 8. června od 20:00 hráčská esa jako Ondřej Smeykal, světově uznávaný mistr ve hře na didgeridoo a slavný japonský bubeník Yas Kaz. Oba budou hrát na skleněné nástroje Bořka Šípka, který je navrhl a vyrobil společně se samotnými hráči a svými sklářskými mistry. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladně Novoměstské radnice. Při koncertu bude možné zároveň shlédnout jedinečné fotografie ze série Talking Glass fotografa Jana Williama Drnka. Po zbytek výstavy budou samotné nástroje rovněž vystaveny.  


René Roubíček

Sklářský výtvarník se narodil v roce 1922 a patří mmj. ke generaci sklářů, jejichž zásluhou se význam českého skla rozšířil také do oblasti volné sochařské tvorby. Na světové výstavě Expo v Bruselu v roce 1958 způsobila senzaci jeho rozměrná abstraktní prostorová kompozice pracující s kovem a sklem, za kterou si odtud odvezl Grand Prix. Díla posouvající sklářství k volnému umění začal ale vytvářet už koncem 40.let minulého století. Během své tvůrčí dráhy, která probíhá v symbióze s manželkou, rovněž sklářskou výtvarnicí Miluší Roubíčkovou, vytváří monumenty i komorní objekty, sklo využívá jako sochařský materiál i pro tvorbu součástí interiérů, je rovněž autorem lustrů, světelných kompozic, skleněných vitráží a dalších.

Bořek Šípek

Architekt, designér a sklářský výtvarník se narodil v roce 1949. Věhlas poprvé získal po emigraci návrhem skleněného domu v Hamburku, za který obdržel v roce 1983 německou cenu za architekturu. V roce 1983 přesídlil do Nizozemska. Kde si jej vyhlídla prestižní italská firma Driade, se kterou spolupracuje dodnes. Jeho díla je možné nalézt v mnoha stálých sbírkách světových galerií a muzeí (New York, Amsterdam, Paříž, Londýn, Soul, Bejrút, Tokio, Bangkok) apod. V letech 1992 až 2002 působil ve funkci hlavního architekta správy Pražského hradu, kde pracoval na obnově hradních interiérů. V září 2008 instaloval první velkou výstavu českých umělců v čínském Pekingu. V letošním roce otevřel svoji vlastní novou sklárnu Studio Anežka v Novém Boru.

alt

Více na: www.boreksipek.com


Zdroj foto: Šípek Team, s.r.o.


 

Rozhovor

„Češi jsou masožravci, kterým ale není jedno, co konzumují,“ říká Petra Plánková z pražské školy vaření Chefparade

skola vareni perexUmíte vařit? Pokud patříte mezi ty ne šťastlivce, kteří (stejně jako já) dokážou připálit i čaj, určitě si přečtěte následující rozhovor s Petrou Plánkovou, marketingovou ředitelkou školy vaření Chefparade. Dozvíte se ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Výstava obrazů Roman Řeháka v Usedlosti Ladronka na Praze 6

Vernisaz 2Velmi rádi jsme přijali pozvání na vernisáž Mám dát Mandát jedinečného umělce Romana Řeháka, která se konala 12.7.2018 v Praze na Ladronce.

 

...

Literatura

Pollyanna neztrácí své kouzlo ani takřka po 100 letech

pollyannaOsiřelá Pollyanna se po smrti rodičů přistěhuje k bohaté, ale protivné tetě, která ji chce vychovávat pomocí přísných trestů a hladovění. Pollyanna se však od svého tatínka naučila “hře na štěstí", s jejíž pomocí na každé situaci v...

Divadlo

Prosincové pražské divadelní události

divadelni tipyAneb přehled toho, co byste si rozhodně neměli nechat ujít, co zaujalo redakci K21 a kam se vypravit zahnat předvánoční stres. Tipy na premiéry i zajímavé akce týkající se divadelního světa. Necháte se nalákat?

...

Film

Vsetínský filmový maraton

200filmVsetínský filmový maraton ve Vsetíně pokračuje i v letošním ročníku mapováním balkánského filmu. Po Rumunsku, Makedonii, Bulharsku, Slovinsku, Srbsku a Chorvatsku se bude letos věnovat černohorskému filmu. Slavnostní za...