„RENÉ ROUBÍČEK & BOŘEK ŠÍPEK - GENERACE VE SKLE“
Banner

„RENÉ ROUBÍČEK & BOŘEK ŠÍPEK - GENERACE VE SKLE“

Email Tisk

altNovoměstská radnice v Praze 6. června 2012 pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody zahájila svoji letošní největší výstavu. Unikátní výstavu dvou sklářských generací, které se potkávají na jednom místě, v jednom časem a s jedním materiálem. Výstava se koná ku příležitosti devadesátých narozenin sklářského génia René Roubíčka a veřejnosti je přístupná od 7. 6. do 9.9. 2012 každý den mimo pondělí od 10:00 do 18:00 na Novoměstské radnici v Praze, Karlovo nám. 1. Výstava je prodejní!

René Roubíček a jeho adoptivní syn Bořek Šípek se úplně poprvé schází na společné výstavě, která je jakousi oslavou života. Tomu odpovídá i prostorové rozvržení výstavy. V jednotlivých patrech věže Novoměstské radnice, a to včetně gotické kaple, se každý z nich představuje vlastní tvorbou, aby se pak společně střetli v prostorách radničního Mázhausu. K vidění jsou absolutně netradiční instalace nejrůznějších skleněných objektů včetně lustrů, jedno patro věže zaplnily velkoformátové fotografie s osobními příběhy.

„My budeme mít společnou výstavu opravdu úplně poprvé. Proč zrovna teď? Protože teď přišel ten správný čas. René oslavil devadesát let a přitom je to stále neuvěřitelně aktivní a úžasný člověk, kterého celoživotně uznávám.“, říká Bořek Šípek. René Roubíček k tomu dodává, že si Bořkových věcí nesmírně váží. „Obdivuji na něm také to, že přestože se mi vlastně díval v dospívání pod ruce, jeho tvorba není ovlivněna mými návrhy. Šel si svojí vlastní cestou. To je na něm krásné. Já jsem mu kdysi ukázal jak se pracuje se sklem a on mi to dnes vrací třeba tím, že jsem některé své kusy k této výstavě mohl dělat u něj v novoborské sklárně STUDIO ANEŽKA.“

alt

Výstava má ještě jednu přidanou hodnotu. Bude doprovázena  „skleněným“ koncertem. V koncertním sále Novoměstské radnice vystoupí 8. června od 20:00 hráčská esa jako Ondřej Smeykal, světově uznávaný mistr ve hře na didgeridoo a slavný japonský bubeník Yas Kaz. Oba budou hrát na skleněné nástroje Bořka Šípka, který je navrhl a vyrobil společně se samotnými hráči a svými sklářskými mistry. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladně Novoměstské radnice. Při koncertu bude možné zároveň shlédnout jedinečné fotografie ze série Talking Glass fotografa Jana Williama Drnka. Po zbytek výstavy budou samotné nástroje rovněž vystaveny.  


René Roubíček

Sklářský výtvarník se narodil v roce 1922 a patří mmj. ke generaci sklářů, jejichž zásluhou se význam českého skla rozšířil také do oblasti volné sochařské tvorby. Na světové výstavě Expo v Bruselu v roce 1958 způsobila senzaci jeho rozměrná abstraktní prostorová kompozice pracující s kovem a sklem, za kterou si odtud odvezl Grand Prix. Díla posouvající sklářství k volnému umění začal ale vytvářet už koncem 40.let minulého století. Během své tvůrčí dráhy, která probíhá v symbióze s manželkou, rovněž sklářskou výtvarnicí Miluší Roubíčkovou, vytváří monumenty i komorní objekty, sklo využívá jako sochařský materiál i pro tvorbu součástí interiérů, je rovněž autorem lustrů, světelných kompozic, skleněných vitráží a dalších.

Bořek Šípek

Architekt, designér a sklářský výtvarník se narodil v roce 1949. Věhlas poprvé získal po emigraci návrhem skleněného domu v Hamburku, za který obdržel v roce 1983 německou cenu za architekturu. V roce 1983 přesídlil do Nizozemska. Kde si jej vyhlídla prestižní italská firma Driade, se kterou spolupracuje dodnes. Jeho díla je možné nalézt v mnoha stálých sbírkách světových galerií a muzeí (New York, Amsterdam, Paříž, Londýn, Soul, Bejrút, Tokio, Bangkok) apod. V letech 1992 až 2002 působil ve funkci hlavního architekta správy Pražského hradu, kde pracoval na obnově hradních interiérů. V září 2008 instaloval první velkou výstavu českých umělců v čínském Pekingu. V letošním roce otevřel svoji vlastní novou sklárnu Studio Anežka v Novém Boru.

alt

Více na: www.boreksipek.com


Zdroj foto: Šípek Team, s.r.o.


 

Rozhovor

„Těším se na Prahu!“ řekl v rozhovoru leader maďarské kapely OMEGA Jánoš Kobór

omegaO: Jánoši, v prosinci připravujete velký koncert v Lucerně. Budete zde oslavovat hned dvě číslice. Jaké? 

Přesně v prosinci narozeniny nemáme, ale rok 2012 je rokem, ve kterém naše padesáté jubileum sla...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Otevření galerie na Pragovce

pragovka 200Hala E vysočanské Pragovky se jako umělecké ateliéry pronajímá od roku 2010. Celkem zde působí přes 70 umělců různého zaměření.

...

Literatura

Leonardo da Vinci: Génius všech dob

Leonardo da vinci perexNakladatelství Práh vydalo životopisný bestseller o největším géniovi všech dob, jakým byl bezesporu renesanční umělec a myslitel Leonardo na Vinci. Autorem je několikrát oceněný americký novinář a spisovatel Walter Isaacs...

Divadlo

Teror. Dechberoucí soudní proces v divadle Reduta v Brně

brno perexFerdinand von Schirach (narozen v roce 1964) je berlínský advokát, spisovatel  a dramatik. Jeho romány „Pád Collini“ a „Tabu“ jsou prodávány v milionech, jsou to dnes už mezinárodní bestsellery, publikované ve více než 40 z...

Film

Desátý ročník filmové přehlídky VISIONS OF LIGHT nabídne retrospektivu divácky nejúspěšnějších filmů.

vol 20010.-12. listopadu 2016 se v brněnském kině ART uskuteční jubilejní 10. ročník unikátní filmové přehlídky VISIONS OF LIGHT 2016. Program tentokrát filmovým fanouškům nabídne retrospektivu filmů, které se v minulých devíti letech u diváků této přehlídky set...