INGRID – symbol úspěchu českého sklářského designu

INGRID – symbol úspěchu českého sklářského designu

Tisk

altMuzeum skla bižuterie v Jablonci nad Nisou v současné době představuje kolekci mimořádně komerčně úspěšného českého sklářského designu mezi světovými válkami. Vůbec poprvé je na jednom místě k vidění největší muzeální i soukromá sbírka unikátní umělecké krystalerie, která se vyrábí dodnes. Výstava „Ingrid – víc než jen značka“ byla zahájena 10. května 2012 a záštitu nad ní převzali ministryně kultury Alena Hanáková a primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Petr Beitl.

 

Umělecká krystalerie se v Jizerských horách zrodila po polovině 20. let 20. století, pod vlivem veleúspěšné produkce lisovaného skla Francouze René Laliquea. Trendový design a příznivá cena činily z tohoto typu výrobku luxusní, ale zároveň cenově dostupné zboží, které si díky péči firem a invenci designérů často zvučných jmen brzy získalo svou osobitou tvář. Jak uvedl kurátor výstavy Petr Nový, „uprostřed světové ekonomické krize se roku 1934 díky silné podnikatelské vizi zrodil fenomén, jenž je dodnes výkladní skříní české sklářské produkce, ceněný estetiky a vyhledávaný zákazníky“. Nositelem a synonymem tohoto úspěchu je kolekce INGRID jablonecké firmy Curt Schlevogt. Na konci 30. let 20. století se pak její součástí stala i řada výrobků firmy Heinrich Hoffmann (majitel firmy Schlevogt byl zetěm Heinricha Hoffmanna). Dokladem nadčasovosti vzorů je i to, že výroba některých z nich přetrvává až do současnosti.

Výstavní projekt „Ingrid – víc než jen značka“ je dosud nejrozsáhlejší prezentací umělecké krystalerie jabloneckých firem Hoffmann a Schlevogt, která se stala sběratelským fenoménem. Představuje největší veřejnou a soukromou sbírku, které spravují Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a soukromý vídeňský sběratel. Výstava vznikla ale také díky spolupráci s dalšími odborníky z České republiky, Rakouska, Německa i USA. Výsledkem více než desetileté badatelské práce je též tříjazyčná reprezentativní publikace s téměř třemi stovkami detailně určených objektů. „Katalog přináší i řadu dosud neznámých skutečností a vyvrací některé tradované omyly vážící se jak k příběhu značky INGRID, tak historii spřízněných firem Heinrich Hoffmann a Curt Schlevogt“, doplnil autor knihy Petr Nový.

alt

Také datum vernisáže 10. května má svou symboliku. Právě v tento den se totiž narodila Ingrid - dcera Curta Schlevogta, podle níž byla celá kolekce pojmenována. „Přestože se u žen věk neuvádí, u paní Ingrid Schlevogt jej lze snadno dovodit podle vzniku kolekce. O to víc nás těší, že se osobně zúčastnila  zahájení výstavy, společně se svým bratrem Pierrem Ch. Schlevogtem“,  uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Protože umělecká krystalerie je charakteristická nejen na pohled, je součástí projektu též doprovodný program zaměřený na vnímání umění různými smysly. Po celou dobu trvání výstavy probíhá samoobslužná dílna ve spolupráci se speciálními centry pro slabozraké, která přibližuje svět očima lidí se zrakovým postižením. Na jeho přípravě se podílelo sdružení na pomoc zrakově postiženým Kafira z Opavy a společnost Preciosa.

Ingrid – víc než jen značka
Datum a místo konání: 11.5. –  28.10.2012, hlavní budova Muzea skla a bižuterie, Jablonec n.N.
Pořadatel: Muzeum skla a bižuterie

Zdroj foto: msb-jablonec.cz


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

7. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

7 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Plakát jako zrcadlo moderních dějin

200vCentrum současného umění DOX v Praze uvádí výstavu Plakát v souboji s ideologií 1914-2014. Několik set exponátů pocházejících z českých i světových sbírek představuje pestrou škálu s politikou či sociální kritikou souvisejících plakátů, od ukázek klasické vál...


Literatura

Co na to říct, Johne Irvingu

ulice zahadnych tajemstvi 200Svět podle Garpa – první Irvingův román, který mě naprosto ohromil, už když jsem byla náctiletá. Rok vdovou nebo zřejmě nejslavnější Pravidla moštárny na sebe dlouho nenechaly čekat. John Irving, americký spisov...

Divadlo

Tragédie Kapuletů a Monteků navléknutá do baletních střevíců

romeoajulie 200Kdo by neznal nejslavnější příběh všech dob, který pojednává o zamilované veronské dvojici, jejíž láska se kvůli nepřátelství dvou vlivných rodin dočkala tragického konce. Jen málokdo si už ale dokáže představit, že by tato tragédie mohla ...

Film

O snížené soudnosti (nejen herecké)

Be2Canrijen perexPřehlídku Be2Can zahájil a poté do běžné distribuční sítě vstoupil francouzský historický snímek Jeanne du Barry – Králova milenka. Pojednává s notnou dávkou dojemného sentimentu o poslední souložnici francouzského krále Ludvíka XV. Pano...