INGRID – symbol úspěchu českého sklářského designu

INGRID – symbol úspěchu českého sklářského designu

Email Tisk

altMuzeum skla bižuterie v Jablonci nad Nisou v současné době představuje kolekci mimořádně komerčně úspěšného českého sklářského designu mezi světovými válkami. Vůbec poprvé je na jednom místě k vidění největší muzeální i soukromá sbírka unikátní umělecké krystalerie, která se vyrábí dodnes. Výstava „Ingrid – víc než jen značka“ byla zahájena 10. května 2012 a záštitu nad ní převzali ministryně kultury Alena Hanáková a primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Petr Beitl.

 

Umělecká krystalerie se v Jizerských horách zrodila po polovině 20. let 20. století, pod vlivem veleúspěšné produkce lisovaného skla Francouze René Laliquea. Trendový design a příznivá cena činily z tohoto typu výrobku luxusní, ale zároveň cenově dostupné zboží, které si díky péči firem a invenci designérů často zvučných jmen brzy získalo svou osobitou tvář. Jak uvedl kurátor výstavy Petr Nový, „uprostřed světové ekonomické krize se roku 1934 díky silné podnikatelské vizi zrodil fenomén, jenž je dodnes výkladní skříní české sklářské produkce, ceněný estetiky a vyhledávaný zákazníky“. Nositelem a synonymem tohoto úspěchu je kolekce INGRID jablonecké firmy Curt Schlevogt. Na konci 30. let 20. století se pak její součástí stala i řada výrobků firmy Heinrich Hoffmann (majitel firmy Schlevogt byl zetěm Heinricha Hoffmanna). Dokladem nadčasovosti vzorů je i to, že výroba některých z nich přetrvává až do současnosti.

Výstavní projekt „Ingrid – víc než jen značka“ je dosud nejrozsáhlejší prezentací umělecké krystalerie jabloneckých firem Hoffmann a Schlevogt, která se stala sběratelským fenoménem. Představuje největší veřejnou a soukromou sbírku, které spravují Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a soukromý vídeňský sběratel. Výstava vznikla ale také díky spolupráci s dalšími odborníky z České republiky, Rakouska, Německa i USA. Výsledkem více než desetileté badatelské práce je též tříjazyčná reprezentativní publikace s téměř třemi stovkami detailně určených objektů. „Katalog přináší i řadu dosud neznámých skutečností a vyvrací některé tradované omyly vážící se jak k příběhu značky INGRID, tak historii spřízněných firem Heinrich Hoffmann a Curt Schlevogt“, doplnil autor knihy Petr Nový.

alt

Také datum vernisáže 10. května má svou symboliku. Právě v tento den se totiž narodila Ingrid - dcera Curta Schlevogta, podle níž byla celá kolekce pojmenována. „Přestože se u žen věk neuvádí, u paní Ingrid Schlevogt jej lze snadno dovodit podle vzniku kolekce. O to víc nás těší, že se osobně zúčastnila  zahájení výstavy, společně se svým bratrem Pierrem Ch. Schlevogtem“,  uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Protože umělecká krystalerie je charakteristická nejen na pohled, je součástí projektu též doprovodný program zaměřený na vnímání umění různými smysly. Po celou dobu trvání výstavy probíhá samoobslužná dílna ve spolupráci se speciálními centry pro slabozraké, která přibližuje svět očima lidí se zrakovým postižením. Na jeho přípravě se podílelo sdružení na pomoc zrakově postiženým Kafira z Opavy a společnost Preciosa.

Ingrid – víc než jen značka
Datum a místo konání: 11.5. –  28.10.2012, hlavní budova Muzea skla a bižuterie, Jablonec n.N.
Pořadatel: Muzeum skla a bižuterie

Zdroj foto: msb-jablonec.cz


 
Banner

Rozhovor

Goodfellas: „Hudba, kterou hrajeme, je sexem doslova prolezlá!“

altUž jste slyšeli o Goodfellas? O kapele, která natáčela v Kalifornii, protože jeden jejich člen vše prohrál v kasínu a jeho majitel se slitoval? O skvělých kamarádech, kteří posbírali Anděla a Žebřík za objev r...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Z archivu...

Čtěte také...

Na Designbloku letos nebudou chybět ani ekologické šperky či doplňky. Recyklované třeba z počítače
designblok 200Jubilejní dvacátý ročník pražského festivalu Designblok, jehož ústředním motivem je téma oslav, odtajní také novinky z kolekce Trash Made. Šperky i módní a interiérové doplňky, které vznikají z vysloužilých elektrozařízení, budou k vidění...

Literatura

Haló, tady pěkné knížky pro děti!

halo-tam-dole 200V nakladatelství Presco Group, v edici Ella a Max určené pro naše nejmenší vyšly dvě velkoformátové knihy s názvy Haló, město a Haló, tam dole. Pojďte do nich nahlédnout s námi!

...

Divadlo

Prague Shakespeare festival: ohromná událost!

Rutherford CravensPrague Shakespeare festival uvede od 21. září do 3. listopadu na scéně Národního divadla v divadle Kolowrat v originální angličtin...

Film

Anifilm 2017 už zná své vítěze

AF Jak se mi potopila stredni skola perex
Hlavní cenu za celovečerní film pro dospělého diváka získal francouzský režisér Jean-François Laguionie za snímek Louise na pobřeží, za celovečerní film pro děti pak byl oceněn lou...