Mezinárodní cesta honduraského malířství vede i přes pražskou Latin Art Gallery

Mezinárodní cesta honduraského malířství vede i přes pražskou Latin Art Gallery

Email Tisk

LatinArt perexKaždý profesionální umělec, zejména v 21. století, cítí potřebu najít nové prostory pro dialog, uznání a výměnu. Proto se čtyři malíři z Hondurasu, Julio Visquerra, Omar Sanchez, Ruben Salgado a Orlando Roque, rozhodli s podporou „TovArt Art Consultant“ rozšířit itinerář a představit své obrazy ve dvou nových kulturních centrech Evropy, v Berlíně a v pražské Latin Art Gallery. Výstava s názvem Most přes umění bude k vidění v galerii sídlící v Jungmannově ulici od 13. září do 4. října, ve všední dny vždy od 15 do 18 hodin.

Kromě přátelství a společného občanství, spojuje tyto čtyři malíře jejich úzký vztah k oblasti figurace a ikonografickým liniím, soustředěným na lidské tělo. Zároveň se v jejich uměleckých dílech zřetelně jeví hodnota smyslnosti, krásy, morálky i uznání přirozené lidskosti, stejně jako lidské povahy. Visquerra ve svých dílech smyslnost ještě více zvýrazňuje a ta se zde stává koncepčním i formálním prostředkem. Umělec nám ukazuje, že k radosti ze života patří požitek z těla, že fyzické potěšení je v zásadě morální, jelikož je výsledkem osobního rozhodnutí žít po svém, což je jedna z nejdůležitějších zkušeností naší morální ekonomické a konečně i politické svobody.

LatinArt 2Julio Visquerra, Angel

Sanchez také vychází z „anatomického“ figurálního základu, ale samotné tělo u něho prochází jinou metaforickou cestou, což vede u některých z jeho obrazů ke smyslnému prohloubení metafyziky, v níž jsou zobrazeny čas, cyklus a rytmus jako symbolické entity intuitivní skutečnosti. Tímto způsobem umělec dokáže uvažovat o problémech existence a citlivě ztvárňovat velká témata původu, lidských osudů a cest duchovních bytostí, které touží potvrdit si svou jedinečnost.

LatinArt 3Omar_Sanchez

Salgado ve svých obrazech zanechává stopy a linie oscilují mezi neznámým a zřejmým. Dává tak divákovi čas, aby se mohl ve svých pocitech zamýšlet nad vlastním smyslem existence. V jeho díle jsou jasně zachyceny situace jak tajemného, tak každodenního života, oblast fantazie i společná realita. Proto vyvstávají naráz jasné tváře i jejich fantasmagorické stíny, čímž umělec odhaluje jednotu protikladů.

LatinArt 1

Ruben Salgado

Roque preferuje expresivní styl. Jeho ikonografie zosobňuje věci nenápadně, naznačuje, že život i realita jsou přítomny současně, a tedy nemohou být odděleny. Umělec ve svých dílech potvrzuje myšlenku, že vjemy zdůrazňují předměty, dodávají tak barvitost do naší zkušenosti se světem jako takovým.

LatinArt

Jednota v různorodosti. Takový je koncept skupiny honduraských vystavovatelů, který si dovolujeme nabídnout evropské veřejnosti. Je založen na silných národních i mezinárodních uměleckých tradicích. Umělecká tvorba zúčastněných malířů spočívá jak na zážitku samotném, tak na principech estetiky, kterým je společné hledání neotřelých způsobů poznávání afinity, shody i náhody. Nepochybně bude tato výstava příležitostí k překonání tradičních provinčních hranic a posílení integrace honduraského umění do světového kulturního kontextu.

Most přes umění
Latin Art Gallery
od 13. září do 4. října, ve všední dny vždy od 15 do 18 hodin
www.latin-art.com


O umělcích

JULIO VISQUERRA se narodil na farmě Las Flores v Hondurasu v roce 1944. Byl prodejcem knih a restaurátorem starožitností. Proto často navštěvoval muzea i galerie, kde se seznámil s díly mnoha domácích i zahraničních malířů. Studoval malbu na Státní škole výtvarných umění, pokračoval v New Yorku a studium ukončil ve Španělsku. Více než dvacet let žil v Evropě a pak se vrátil do Hondurasu, kde žije dodnes. Ve svých prvotinách tíhl k expresionismu. Pak se seznámil s technikami a barvami italské renesance a španělských barokních mistrů, což poznamenalo jeho vlastní uměleckou techniku. Experimentoval hlavně s olejem na plátně. Pracuje především s primárními barvami, které míchá tak, aby získaly větší bohatství tónů. Maloval v různých stylech od kubismu, expresionismu či realismu, až dospěl k magickému realismu. Na jeho obrazech vyniká ovoce, symbolizující zhoršování lidského života, úpadek moci, proces života a smrti, ústředním tématem je pak ženská postava. Autor vystavoval v Americe, Asii i Evropě. Jeho nezaměnitelný rukopis je už více než 50 let populární po celém světě!

OMAR SANCHEZ vystudoval Výtvarnou Akademii v Hondurasu a stal se profesorem výtvarné výchovy. Zúčastnil se mnoha kolektivních a individuálních výstav na celostátní i mezinárodní úrovni v zemích jako USA, Francie, Ekvádor, Salvador, Panama, Irsko, Kuba a Mexiko. Ústředním tématem jeho práce je životní prostředí, především odlesňování. Tento problém je čím dál tím vážnější a autor se na něj snaží upozornit skrze své dílo. Žena u něho představuje krásu lidské bytosti, ale i přírody, od které se bohužel vzdalujeme, což má za následek znečištění, globální oteplování, nemoci, hladomor a nedostatek vody a hodiny ukazují tyto události v čase.

RUBEN SALGADO absolvoval Výtvarnou Akademii a má za sebou 16 let zkušeností v oblasti výtvarného umění. Je vítězem dvou bienále, vystavoval ve Spojených státech, Finsku, Brazílii, Mexiku, Dominikánské republice, Chile, Itálii a Argentině. Svojí vlastní technikou úspěšně vytvořil skupinu tematických sérií, ve kterých se odvolává na sociální realitu, místní komunitní zvyky a magicko-náboženskou mytologii, převažující ve venkovské kultuře. Na jeho obrazech dominují silné, jasné a syté barvy, symbolické zdroje označující radost, vášeň, život a eleganci, místy však schválně tlumené ve smyslu antropologického znaku, který musí být objeven, mezi plátnem, zbarvením a představivostí.

ORLANDO ROQUE ukončil Národní uměleckou školu v roce 1988. Má za sebou více než 25 let umělecké kariéry, řadu skupinových a individuálních výstav doma i v zahraničí, v Asii, Evropě v Jižní, Střední i Severní Americe, kde získal četná ocenění, mimo jiné na 4 bienále. Posláním umělce je popsat vše viditelné i neviditelné, oblohu a zemi, příjemné i obtížné, což tento autor ve svých dílech potvrzuje i neguje. Žena se u něho objevuje i mizí na každém obraze, zhmotňuje se zde jako skutečná i neskutečná. Roque se nechce držet jediného pohledu. Skenuje způsobem sobě vlastním z různých úhlů prostor a čas, v jeho dílech se zračí jak tradice, tak moderním „výzva“. Skutečnost a sen, rozum a instinkt jsou u něho koncepčním základem podporujícím způsob, jak se přiblížit k životu a umění samému. Toto kritérium silně proniká formální strukturou. Malíř ve svých kompozicích na plátně propojuje diferencované morfologické prvky jako je figurace i abstrakce, svět virtuální i materiální.

Kateřina Bohač a Latin Art Gallery
Kateřina Bohač Linares je česko-venezuelská umělkyně, která v České republice založila galerii latinského umění Latin Art Gallery s cílem propagovat ve střední Evropě to nejlepší z latinskoamerického a mezinárodního umění. Latin Art Gallery vystavuje současné umění včetně obrazů, fotografií, grafiky, soch, instalací a videoartu.

Za více než 5 let na trhu v České republice Latin Art Gallery realizovala přes 40 individuálních i skupinových výstav, více než 80 kulturních akcí, včetně křtů knih, čtení poezie, ochutnávek vín a gastronomie, koncertů, divadelních představení pro děti i dospělé. Kromě toho ve svých prostorech hostí řadu výtvarných workshopů a tvůrčích dílen. Cílem je obohatit kulturní dialog mezi Českou republikou a mezinárodními komunitami.

Latin Art Gallery je kulturní prostor uznávaný v České republice, s vizí expanze na evropské i mezinárodní trhy, díky svému týmu: Manažerka galerie Arch. Sujana Villafañe Boháč, historik a umělecký kritik prof. PhDr. Ivo Barteček, CSc, konzultant umění Pan Hector Castillo, překladatelka a promotér na českém trhu PhDr. Alena Mrazová, manažerka pro ruský trh Paní Elena Petunina a projektová manažerka Maria Šnajder.

Kvalita a prestiž děl, která Latin Art Gallery představuje, se odvíjí od jejího závazku vystavovat umělce 100% oddané své práci, osobnosti ochotné neustále se vyvíjet. To je důvod, proč každý, kdo v galerii zakoupí některé z originálních děl, nejen investuje do současného mezinárodního uměleckého trhu, ale zároveň přispěje k tomu, aby talentovaní umělci pokračovali ve své tvorbě a uměleckém růstu.

www.latin-art.comSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

,,Nezáleží na tom, kdo je má matka, či otec. Záleží na tom, kdo jsem já!“

vero200Mám pocit, že ji znám celý život. A přitom jsem ji poznala až nedávno, když jsem četla její knihu. Dlouho bych mohla mluvit o pocitech, které mě provázely, když jsem tuhle knihu četla. Byla jsem smutná, zhnusená, otřesená, plakala jsem, taky jsem se ale s...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Dotýkat se exponátů je nejen povoleno, nýbrž přímo žádoucí!

200vytTakovou výzvu vysílá k veřejnosti Arcidiecézní muzeum Olomouc. Svou stálou expozici doplnilo o speciální část určenou především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům, ale také vidomým, kteří si díky páskám na oči mohou vyzkoušet, jak své okolí vnímají lidé ...


Literatura

„Obraz Edgara Degase ‚Baletky v modrém‘ dal název mému románu,“ říká Blanka Kubešová
ImageKoncem roku vyšla v nakladatelství Eroika novinka Blanky Kubešové Baletky v modrém. Tato pilná autorka žijící v zahraničí nám představila svou desátou knížku. U všech předchozích vycházela z...

Divadlo

Kdo miluje, nespí

bratr spanku perexMožná byl talentovanější než Mozart. Narodil se ale na špatném míste. Johanes Elias Alder (Jacob Erftemeijer) je obdařený fenomenálním hudebním sluchem. Naneštěstí pro něj ale žije v zapadlé alpské vesnici mezi...

Film

V hlavě je o zábavu postaráno

hlava200Film V hlavě (2015) je pro děti a dospívající, ale přitom tak dobře udělaný, že z něho nespustí oči snad nikdo, koho tohle téma zajímá. Dá se říct, že kdo se na film nepodívá nebo se nedodívá do konce, přijde o hodně.

...