S kosmonauty do papuánské džungle
Banner

S kosmonauty do papuánské džungle

Email Tisk

papua200První podzimní výstava letošního roku v Galerii UFFO nabídne nevídanou podívanou. Svá díla představí dvojice umělců – Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein. Do UFFA zavítají s výstavou s názvem Všechno je jinak. Ta zachycuje jejich společný patnáctiletý projekt o cestě duší na Nebe, ve kterém konfrontují moderní svět plný technologií se způsobem života a mentalitou domorodých kmenů. Zahájení výstavy se uskuteční v úterý 22. září v 18:00 za přítomnosti obou autorů.

 


Sochaře Lukáše Rittsteina a fotografku Barboru Šlapetovou spojuje nejen absolutorium na Akademii výtvarných umění v Praze, ale také zájem o domorodé kultury a střet civilizací. Životní cesta obou umělců je úzce spjata s kmeny ze Západní Papuy. Svou první expedici sem podnikli v roce 1998 a ještě několikrát se do ní vrátili. Spřátelili se s kmenem Yali Mek, jehož členové věří, že vybraní lidé umí ve spánku pomocí dýmu cestovat na Nebe. „Po seznámení s mentalitou a hlubším poznání ,,duší kmene“ vznikla série jedinečných fotografií, kreseb a soch“, vysvětluje kurátorka galerie, Paulina Skavova.

papua3


U toho však patnáct let trvající projekt neskončil. Dvojice umělců také zprostředkovala setkání členů papuánského kmene s „cestovatelem na Nebe“ moderní civilizace, astronautem NASA Leroyem Chiao. Z této konfrontace zcela odlišných kultur vznikl film Jana Svěráka Cestování dýmem, který měl letos premiéru a promítání se dočká také v UFFU. Další jedinečnou součástí projektu byl telefonát z vesmírné stanice ISS s náčelníkem kmene, který si návštěvníci galerie budou moci také poslechnout. „Do Trutnova přivezou v rámci výstavy Všechno je jinak nejen dílo, které vzniklo v rámce expedic do Západní Guineje, ale také sochařský cyklus Lukáše Rittsteina Dálnice, spojující symboly technického pokroku s přírodou“, přibližuje obsah výstavy ředitel UFFA, Libor Kasík.  

Vernisáž se uskuteční v úterý 22. září v 18:00 v Galerii UFFO. Samotná výstava potrvá do 27. října.

Více informací naleznete na www.uffo.cz.Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 39

Čtěte také...

Za novým Brandlem do Národní galerie

Petr Brandl perexNárodní galerie v Praze získala do svých sbírek obraz slavného barokního malíře Petra Brandla. Malba s názvem Sv. Jan Nepomucký adoruje Paladium země České byla zakoupena díky dotaci Ministerstva kultury ČR a bude od začá...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Josef Pepson Snětivý, Dvě na čtvrtou sonetů v rytmu srdce

dve200Hned z počátku se musím přiznat, že nejsem kdovíjak zdatnou literární teoretičkou. Tak jako je zahradníkův um podmíněn dlouholetou a ustavičnou prací, jež je korunována nádherným, plným květem, libě vonící růžové růže, je i v oblasti literární teorie dan...

Divadlo

Lednová premiéra HaDivadla - Maryša, krojovaná revolta v režii Lukáše Brutovského

Marysa perexHaDivadlo uvedlo ve dnech 10. a 11. ledna v první a druhé premiéře inscenaci hry Aloise a Viléma Mrštíkových Maryša v režii mladého slovenského režiséra Lukáše Brutovského. V hlavní roli se v alternaci představily...

Film

Evoluce: Krotitelé sci-fi hmyzu

altFilm Evoluce se od svého vzniku v roce 2001 těší stálé oblibě a nezestárnul dodnes. I na béčkové počítačové animaci totiž můžeme vidět, jak by se život vyvíjel, kdyby nešlo o náhodu, ale jakýsi akcelerovaný záměr.

...