S kosmonauty do papuánské džungle
Banner

S kosmonauty do papuánské džungle

Email Tisk

papua200První podzimní výstava letošního roku v Galerii UFFO nabídne nevídanou podívanou. Svá díla představí dvojice umělců – Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein. Do UFFA zavítají s výstavou s názvem Všechno je jinak. Ta zachycuje jejich společný patnáctiletý projekt o cestě duší na Nebe, ve kterém konfrontují moderní svět plný technologií se způsobem života a mentalitou domorodých kmenů. Zahájení výstavy se uskuteční v úterý 22. září v 18:00 za přítomnosti obou autorů.

 


Sochaře Lukáše Rittsteina a fotografku Barboru Šlapetovou spojuje nejen absolutorium na Akademii výtvarných umění v Praze, ale také zájem o domorodé kultury a střet civilizací. Životní cesta obou umělců je úzce spjata s kmeny ze Západní Papuy. Svou první expedici sem podnikli v roce 1998 a ještě několikrát se do ní vrátili. Spřátelili se s kmenem Yali Mek, jehož členové věří, že vybraní lidé umí ve spánku pomocí dýmu cestovat na Nebe. „Po seznámení s mentalitou a hlubším poznání ,,duší kmene“ vznikla série jedinečných fotografií, kreseb a soch“, vysvětluje kurátorka galerie, Paulina Skavova.

papua3


U toho však patnáct let trvající projekt neskončil. Dvojice umělců také zprostředkovala setkání členů papuánského kmene s „cestovatelem na Nebe“ moderní civilizace, astronautem NASA Leroyem Chiao. Z této konfrontace zcela odlišných kultur vznikl film Jana Svěráka Cestování dýmem, který měl letos premiéru a promítání se dočká také v UFFU. Další jedinečnou součástí projektu byl telefonát z vesmírné stanice ISS s náčelníkem kmene, který si návštěvníci galerie budou moci také poslechnout. „Do Trutnova přivezou v rámci výstavy Všechno je jinak nejen dílo, které vzniklo v rámce expedic do Západní Guineje, ale také sochařský cyklus Lukáše Rittsteina Dálnice, spojující symboly technického pokroku s přírodou“, přibližuje obsah výstavy ředitel UFFA, Libor Kasík.  

Vernisáž se uskuteční v úterý 22. září v 18:00 v Galerii UFFO. Samotná výstava potrvá do 27. října.

Více informací naleznete na www.uffo.cz.Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Z archivu...

Čtěte také...

Graffiti – jazyk ulice se znamením vandalismu aneb ilegální umění v legálním světě

grafiti mestem posedliGalerie hl. m. Prahy – Městská knihovna připravila unikátní mezinárodní výstavu s názvem ´Městem posedlí´, největší v dosavadní historii České republiky! Tímto z podstaty kontroverzním projektem (výsta...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Splácení dluhu

stati perexFilozofická fakulta Karlovy univerzity v Praze přinesla na knižní trh opravdovou lahůdku. Výběr z literárních studií a statí jedné z nejvýznamnějších osobností české germanistiky, literárního vědce, básníka, dramati...

Divadlo

Hosté v zajetí „dobrých“ mravů

Slavnost 200Upřímnost nebo takt. Rozhodně hlavně neurazit.  Za každou cenu stát za svým názorem nebo být součástí stáda a myslet si své pouze pro sebe? Podobné otázky si vzali na paškál tvůrci z pražského Studia Hrdinů a pohráli si s původním scénářem česk...

Film

Jeden svět a pár dokumentárních střípků

JedenSvet20015. ročník dokumentárního filmového festivalu opět přinesl ohromné množství kvalitních, zajímavých i nepochopitelných snímků. Včera se naposledy zaplnily sály sedmi pražských kin diváky lačnícími po poznání. I my jsme se samozřejmě vydali na ně...