O umění s exaktními vědci

O umění s exaktními vědci

Tisk

umeni uvodkaRIV a mladší RUV – znesváření bratři. Aspoň to tak může na první pohled vypadat. V prvním případě jde o rejstřík výzkumu, v druhém o registr uměleckých výstupů a je očividné, že někdy se věda nechce s uměním přátelit. A proto pro čtvrtý sborník RUV byli osloveni exaktní vědci, aby pohovořili o svém vztahu k umění a zda je nějakým způsobem v jejich vědecké práci inspiruje.

 


RIV – je v České republice rejstřík, ve kterém se shromažďují informace o výzkumech financovaných z veřejných zdrojů. Hraje důležitou roli například při financování vysokých škol – tam jsem na něj také poprvé narazila. Dle výsledků (a metodiku zde rozebírat nebudu) je určitá část financí rozdělovaná jednotlivým univerzitám – jenže zde se naráželo na problém u umělecky zaměřených škol, protože na nich se tvoří spíše umělecké výstupy, než vědecké práce. Ty samozřejmě také, ale není jich tolik, už jen proto, že umělecké školy jsou mnohonásobně menší, co se týče počtu studentů a pedagogických pracovníků.

A tak, aby se zmapovala činnost a porovnaly výstupy i z umělecké sféry, vznikl Registr uměleckých výstupů. Publikace O umění s rozumem přináší příspěvky téměř třiceti odborníků – jak už jsem zmiňovala především exaktních vědců, ale i jejich kolegů, kteří se zabývají humanitními a společenskými vědami.

Podle jednotlivých příspěvků to vypadá, že to nakonec s tím svárem nebude tak horké. Většina přispěvatelů uznává, že ke své práci a obecně k životu umění potřebuje a mnoho z oslovených vědců uměleckou tvorbu přímo vytváří – obvykle na poli hudby nebo výtvarného umění.

umeni


Příspěvky jsou různé, nemají pevně stanovenou formu, a tak se každý z vědců vyjádřil po svém. A to jak každý kreativně téma zpracoval je jedním z plusů tohoto sborníku. V několika příspěvcích je zmíněna báseň Edison Vítězslava Nezvala – jako vzor z našeho prostředí, ve kterém se spojuje věda a umění. Je zde i připomenut Leonardo da Vinci jako všestranná renesanční osobnost, která se ve svém životě také věnovala a vynikala jak v oblasti vědy, tak i umění.

Povětšinou se vědci shodují, že věda a umění k sobě patří, ale samozřejmě najde se zde i názor opačný. Jako absolventka umělecké školy zase musím říct, že mě věda naprosto fascinuje a nyní pracuji v technickém odvětví a jsem ráda, že mí kolegové jsou ochotni mě zasvětit do tajů své práce. Myslím si tedy, že věda a umění by k sobě měly mít vzájemný obdiv.

Profesor Drahoš ve svém příspěvku píše: „Nezapomeňme na to, že v řecké mytologii byly Múzy věd i umění sestrami, a snažme se tento soulad obnovit a vnést do každodenního života.“

O umění s rozumem
Editoři: Miroslav Zelinský, Miloslav Klíma, Miroslav Plešák
Žánr: literatura faktu
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2015
Počet stran: 151
Hodnocení: 90 %                 

http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/ostatni/o-umeni-s-rozumem-1139

Zdroj foto: www.hostbrno.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mandrage: „Někteří tomu říkají komerce, já to nazývám propagace“

altSkupina Mandrage válcuje rádia s hity Šrouby a matice či Hledá se žena a sami jsou zatím válcováni fanoušky. Jejich Anděl za nejlepší hudební skupinu je používán jako činka a nepochybně jsou skvělá banda. Ostatn...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Město Ostrava zve na výstavu Večerníček a království pohádek

VečerníčekSvět techniky v Ostravě láká malé i velké příznivce na interaktivní výstavu, jež nás zavede do života oblíbené postavičky Večerníčka. Expozice vznikla za spolupráce České televize a zaměřuje se na pohádky, které byly natočeny v Televizním studiu Os...


Literatura

Burcující kniha: Co nesmíte vědět? No, někdy radši nevědět...

zakazana knihaŽe je to kontraverzní kniha, to je možná ještě docela slabé slovo. Který autor totiž rýpne do problematicky uspořádání světa, Nového světového řádu, zákonitě padá do škatulky konspiračního teoretika. Je to pravda, nebo je to škoda? Autor...

Divadlo

Nový počin souboru Kašpar: Baterka Miki

baterka miki 200Divadlo v Celetné má na kontě další premiéru. V úterý 19. února divadelní soubor Kašpar odehrál poprvé v České republice monodrama Baterka Miki. Hra z pera současné francouzské spisovatelky je neotřele pojaté vyprávění. Není ovšem na...

Film

Filmová sci-fi novinka Ex Machina

Exmachina 200Je novinkou letošního roku a fanoušci sci-fi si můžou pomalu odpočítávat dny do 30. 4. 2015, kdy tento film má, díky společnosti CinemaArt, v České Republice svoji premiéru.

...