Tíha lehkosti Mirka Kaufmana sleduje proměny lidské tváře

Tíha lehkosti Mirka Kaufmana sleduje proměny lidské tváře

Tiha lehkosti 200Nový cyklus maleb Mirka Kaufmana s názvem Tíha lehkosti představuje od 8. května Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Hlavním motivem obrazů, které zaplní obě patra galerie, je lidská podoba, přesněji fascinace její proměnou. Obrazy jsou protipólem současného kultu krásy a dokonalosti. Nabízejí lidskou tvář živoucí s její nedokonalostí, tajemností, jejím příběhem.

 

 „Naše vlastní tvář je neustále přítomným svědkem, který nás informuje i o té nejnepatrnější změně, přechodném stavu napětí, o povrchových anomáliích všeho druhu až po zjevné a trvalé známky ubíhajícího času. Je nesmírně vzrušující pozorovat lidské tváře, vnímat a domýšlet důsledek těchto neustálých proměn,“ vysvětluje Mirek Kaufman. Tvář je podrobována zkoušce času, vystavována nejrůznějším vnějším vlivům a nachází svůj výraz v sériích Sepraných či Sedimentujících tváří nebo v Zaprášených krajinách. Ani krajinu autor nevnímá jako konkrétní popis zemského povrchu, zaznamenává ji v náznacích a symbolech. Povětšinou jde o krajinu abstrahovanou, kde autora zajímá kontrast mezi hmotností terénu a vzdušnou atmosférou. Výstava nabízí velké i malé formáty obrazů či práce na papíře. Výstava Tíha lehkosti potrvá do 14. června. Více informací je k dispozici na www.mirekkaufman.com.

Tiha lehkosti 1

Obrazy Mirka Kaufmana nejsou klasickými podobiznami či portréty. „Kaufmanův přístup k malbě odráží svět, ve kterém bezprizorní lidská přítomnost zprostředkovaná televizí nebo internetem, převládá v našem vědomí více než fyzická lidská přítomnost. Pojmy, jimiž Kaufman tuto situaci pojednává – narušení, sedimentace a eroze –, naznačují chápání tváře jako něčeho zcela zaměnitelného s krajinou a s transformativními procesy, které spoluvytvářejí její povahu,“ uvádí v katalogu k výstavě kunsthistorik Richard Drury.

V některých obrazech si Mirek Kaufman dovolil hříčku, která upozorňuje na to, že zdánlivě dokonalý elektronický obraz je ve stavu stálého ohrožení. Stejně jako lidská tvář je i digitální obraz křehký a zranitelný. Na jedné straně stopa času, na druhé straně nesčíslné shluky pixelů, které mají schopnost vymanit se z předem dané struktury a vytvořit zcela nové konfigurace či doslova se přerodit v nové hybridní obrazy. Tzv. digitální chyba se stává analogií křehkosti lidské tváře - obojí je odrazem a zároveň výsledkem snahy vzdorovat času.

Čas hraje stěžejní roli i při samotném vzniku obrazů – tzv. sedimentaci. „Proměnlivé procesy pomalého usazování barvy probíhají pouze v horizontální poloze. Celá záplava naředěné barvy se pomalým prosýcháním mění v mikroskopickou strukturu, podobně jako kaluže vody při odpařování zanechávají nenápadné kontury, kresba se zpřesňuje a nachází svou definitivní podobu,“ dodává Kaufman.

Součástí instalace v Severočeské galerii je i střihová dynamická slideshow autorových fotografií. Projekce s názvem Sedimenty tvoří paralelu k jeho malířské tvorbě. Jde tu o snahu vyjádřit často velmi prchavou lidskou stopu. Jednotlivé fotografie zachycují fragmenty městského prostředí z nejrůznějších úhlů pohledu. V prolínající se sekvenci můžeme sledovat detaily zdí, grafitti, rozmanité nápisy, piktogramy, zvětšené fragmenty plakátovacích ploch, nebo monumentalizované stránky z módních magazínů. To vše se proměňuje střihem do nečekaných souvislostí.

Tiha lehkosti obraz2

Jakousi výstavou ve výstavě je pak společný experimentální projekt Jamming, který iniciovala výtvarná dílna Inventura Otto Kouwena a v rámci aktivity streetartové Ukradené galerie poprvé vstupuje na půdu veřejné instituce. Ukradená galerie je experimentální streetartový projekt, který vznikl v Českém Krumlově v květnu 2010. V dlouhodobě opuštěných městských vitrínkách se konají outdoorové výstavy. Stejně tak i v prostoru litoměřické galerie se divákům představuje jeden exponát, umístěný v jedné z přenesených recyklovaných městských vývěsek. Tentokrát se jedná o dílo, na kterém pracovali všichni zúčastnění autoři.

MIREK KAUFMAN (nar. 1963) studoval v letech 1983-1989 na Akademii výtvarných umění v Praze a na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Paříži, kde řadu let pobýval. Věnuje se malbě, fotografii a příležitostně grafickému designu. Jeho hlavní doménou je práce na rozsáhlejších malířských cyklech. K nedávno realizovaným projektům patří rozsáhlý cyklus s názvem Tekuté písky (2010) nebo Úhel pohledu (2013). Svou práci pravidelně představuje doma i v zahraničí, kde je zároveň zastoupen v řadě soukromých sbírek. Patří k úzkému okruhu časopisu Revolver Revue, kde již několikrát publikoval své práce.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Michalská 7, Litoměřice
otevřeno út - ne 9 - 12 a 13 - 18 hodin


www.galerie-ltm.cz


 

Rozhovor

Turistický seriál K21: Svojanov

svojanov 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy n...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Tíha lehkosti Mirka Kaufmana sleduje proměny lidské tváře

Tiha lehkosti 200Nový cyklus maleb Mirka Kaufmana s názvem Tíha lehkosti představuje od 8. května Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Hlavním motivem obrazů, které zaplní obě patra galerie, je lidská podoba, přesněji fascinace její ...


Literatura

Sochař duší – druhý případ restaurátorky Valentiny Saviové

altValentina Saviová, se kterou jsme řešili už Vasalisův paradox, je stálou členkou nadace Eliase Sterna, která odhaluje umělecké podvrhy. Mladá žena se opět dostane do víru událostí, v kterých jde o krk.

...

Divadlo

Ďáblice – po čertech povedená inscenace

dablice perexPoslední premiéra letošní divadelní sezóny přivedla na prkna Městského divadla ve Zlíně Ďáblici. One woman a two men show, kterou na jevišti rozehráli Hana Tomáš Briešťanská, Zdeněk Julina a Zdeněk Lambor.

Film

ČT Art slaví. Diváci se mají na co těšit.

PRAHA – 21.8. 2014. Při příležitosti oslav ročního vysílání, představila alternativní ČT Art veřejnosti „fajnšmekrovsky“ přichystanou nabídku podzimního vysílacího schématu včetně dvanácti premiér a tří přímých přenosů v prvním záříjovém týdnu.

 

...