Výstava fotografií „Roger Ballen’s Shadowland 1982 - 2014“

Výstava fotografií „Roger Ballen’s Shadowland 1982 - 2014“

Ballen 200České centrum fotografie o.p.s. pořádá výstavu jednoho z nejvlivnějších a nejdůležitějších umělců 21. století, amerického fotografa Rogera Ballena. Projekt představuje prostřednictvím 191 originálních fotografií autorovu tvorbu za posledních bezmála čtyřicet let.

 

 

Jeho neobvyklé, nicméně charakteristické a provokativní práce diváka nabádají, aby se s nimi vydal na cestu do světa autorovy imaginace a zkoumal hlubší zákoutí vlastní mysli. V termínu od 19. do 23. února budou realizovány doprovodné akce za účasti autora, v plánu je autogramiáda, komentovaná prohlídka, beseda s autoram a otevření prodejní části výstavy v galerii Mánesova 54. Konkrétní termíny budou upřesněny.

Roger Ballen se narodil v New Yorku v roce 1950, ale více než 30 let žije a pracuje v Jižní Africe. Jeho profese geologa ho vyvedla z velkého města ven do přírody. Zde prostřednictvím svého fotoaparátu objevuje utajený svět malých jihoafrických měst. Zprvu vnímá prázdné ulice v záři poledního slunce, ale jakmile zaklepe na dveře lidí, objevuje svět uvnitř těchto domů, který v budoucnosti bude mít hluboký vliv na jeho práci. Tyto interiéry, dekorované bizarními předměty, jsou průvodci po cestách v těchto uzavřených světech. Od roku 1994 již více inklinuje k venkovu, ke svým novým námětům a zjišťuje, že jeho skutečným domovem se stává Johannesburg. Za posledních třicet let se jeho osobitý fotografický styl výrazně vyvinul. Pomocí jednoduchého čtvercového formátu, v ostrém kontrastu černé a bílé, zvýrazňuje svůj fotografický rukopis. V předchozích etapách tvorby, která vychází z tradice dokumentární fotografie, se jeho styl spíše přibližuje jakési “dokumentární fikci”. Po roce 2000 se v jeho fotografiích poprvé objevují lidé žijící na okraji jihoafrické společnosti. Ti se stále více se stávají spíše spolupracujícími herci, než pouhými objekty jeho tvorby.

Ballen 1

Jednotlivé etapy jeho tvorby jsou propojeny společným tématem a zároveň stále přinášejí nový a nový pohled na svět. V celkem devíti cyklech jeho prací je zaznamenán vývoj jeho fotografické tvorby. První ucelený soubor vzniká po čtyřech letech cestování po Americe, Evropě i Asii v průběhu 70. let minulého století. Z více než 15.000 fotografií, jako dokumentace života dětí naší planety v jejich přirozeném prostředí, je vytvořen „Boyhood“. První polovina 80. let minulého století je uzavřena vydáním knihy „Dorps“. Tento cyklus je syntézou poznání Jihoafrického regionu, procesem hledání unikátních, mnohdy „bohem zapomenutých“ míst tohoto kontinentu. Vzniká soubor, který unikátním způsobem dokumentuje a uchovává pro další generace nepoznaná kouzelná zákoutí Afriky.

Ballen 2

Devadesátá léta jsou ve znamení cyklu „Platteland“. Tentokrát na scénu vstupuje výrazněji člověk. Ve svém přirozeném prostředí, mnohdy ve své chudobě a to navzdory protežování bílé menšiny na jihu Afriky. Tentosoubor hodně připomíná projekt „Český člověk“ autorů Lutterera, Poláčka a Malého z osmdesátých let. Liší se jen zasazením do konkrétního prostředí. Projekt „Outland“ na konci minulého století hodnotí dvacet let fotografické práce autora. Na počátku nového tisíciletí vzniká „Síň stínů“(Shadow Chamber). „Penzión“( Boarding House) přibližuje divákovi nejbližší intimní svět míst, kde lidé žijí. „Animal Abstraction“, výstavní projekt Galerie Alex Daniel – Reflex v Amsterdamu, řeší vztahy člověka a zvířete, které vytvářejí tajemné obrazy jejich integrace. „Ptačí azyl“ (Asylum of the Birds) je poslední publikovaný projekt. Tentokrát věnovaný ptákům a lidem s nimi žijícím. Zvláštní místo zajímá „I Fink U Fricky“, fotografie pořízené při realizaci videoklipu Die Antwoord, který na Youtube shlédlo již 60 000 000 diváků.

Pražská výstava s názvem „Roger Ballen’s Shadowland 1982 - 2014“ je retrospektivní přehlídkou, která je reprízována v mnoha městech Evropy a je jeho nejaktuálnějším projektem. Je průřezem jeho celoživotní tvorbou a jedním z nejreprezentativnějších výběrů jeho fotografií. Ballenova umělecká tvorba je na jedné straně provokující, na straně druhé uklidňující. Vytrhává nás ze světa neustálého shonu a vrací nás zpět sobě samým, do světa živých tvorů. Není snadné jeho fotografie pochopit, ale je takřka vyloučeno se do nich nezamilovat.

Ballen 3

Další informace o autorovi: http://www.rogerballen.com/.

Vernisáž se uskuteční v pondělí 2. 2. 2015 od 18.00 h.

Vstupné na výstavu je 150,- Kč, snížené pro studenty a seniory 80,- Kč, rodinné 300,- Kč, speciální pro školní výpravy 50,- Kč a pro pedagogy zdarma.

Komentované prohlídky: cena vstupenky + 50,- Kč. Beseda s autorem: cena vstupenky + 200,- Kč. K výstavě vyjde katalog, který bude pokřtěn za účasti autory po 19. Únoru (termín bude upřesněn).

Cena katalogu: 400,- Kč.

www.ccfprague.cz 


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Kateřina Tučková: „Byla jsem děvče z vesnice, které se ocitlo ve spárech brněnské kultury“

tuckova200Brněnská rodačka, kurátorka pražské galerie a především také úspěšná spisovatelka Kateřina Tučková získala letos za svůj román Žítkovské bohyně ocenění Magnesie Litery, zvolili si ji sami čtenáři.<...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Národní muzeum v Praze zve do časů císaře Františka Josefa I.

monarchie 200Pro mimořádný zájem návštěvníků je až do 28.7.2013 prodlouženo trvání monumentální výstavy Národního muzea v Praze nazvané Monarchie, která je nainstalována v Nové budově Národního muzea. Od prosince loňské...


Literatura

Kniha, ktorá chytí za nejedno srdce

basnirka 200Charakteristické pro velikány je, že na druhé kladou mnohem menší požadavky než na sebe.  Tak znie jeden z aforizmov, ktorý sa dočítame v novej publikácii vydavateľstva Barrister&Principal.

...

Divadlo

Jaká je budoucnost Divadla Na zábradlí?

altSoučasná ekonomická situace, potažmo i kulturní založení obyvatel, není rozhodně příznivou dobou pro instituce věnující se umění. Zejména pak pro divadla, která jsou speciálním odvětvím. Není to film, jejich návštěva není rozhodnutí z minuty na minutu. Chce to p...

Film

Akce 3Kino zpřístupnila zejména nové polské filmy

3kino 200Na počátku listopadu 2016 se v Praze pořádal již třetí ročník přehlídky 3Kino, zaměřené na český, slovenský, maďarský a zejména polský film, zastoupený nejhojněji. Proto se tento text bude také vztahovat k filmové tvorbě našich severních sousedů.

...