Kniha jedna báseň: Černá vzducholoď Jiřího Suchého vychází v bibliofilském vydání s autorovými grafikami

Kniha jedna báseň: Černá vzducholoď Jiřího Suchého vychází v bibliofilském vydání s autorovými grafikami

Cerna vzducholod 200Nakladatelství Teapot, které se věnuje publikování bibliofilií, právě vydává jedinečnou autorskou knihu. Poéma Jiřího Suchého Černá vzducholoď získala díky originálnímu knižnímu designu Johany Kratochvílové a obalu z dílny Studia Činčera zcela novou tvář. Text navíc doprovází čtyři nové Suchého litografie vytištěné Martinem Boudou, které báseň přímo ilustrují. Zaujme i neobvyklá přiznaná koptská vazba v knižním zpracování ateliéru Daruma. Z ceněného textu se tak poprávu stává skutečný umělecký artefakt.

 


Precizně připravená kniha přichází do prodeje 23. listopadu v počtu 120 výtisků. Zakoupit ji lze na webu vydavatelství www.tpot.cz a ve vybraných knihkupectvích za cenu 6990 Kč.

Jiří Suchý ji 22. listopadu v 19 hodin pokřtí ve svém domovském divadle Semafor. Jako hosté vystoupí herci Zdeňka Sajfertová, Libor Vacek a herečka a písničkářka Jana Šteflíčková.

Cerna vzducholod 1
Bibliofilská edice Černé vzducholodi umožňuje svému majiteli víc, než je obvykle zvykem: grafiky lze vyjmout, vystavit a následně znovu vrátit do knihy, aniž by došlo k jejímu poškození. Jejich umístění a pořadí lze také měnit čistě podle libovůle čtenáře.


Černá vzducholoď vyšla poprvé v roce 2001. Bibliofilské vydání přináší redigovaný text.

Pohled do zákulisí vzniku knihy: http://vimeo.com/111259947

Cerna vzducholod 2

Ukázka z poémy Černá vzducholoď:
I.
Nad městem velebně plula si vzducholoď.
Černá jak stuha z pohřebního věnce,
vznešená jako hymna
a tajemná,
tajemná jako lesy v Karpatech.

Nevěděl nikdo, kde se tady vzala.
Nevěděl nikdo, odkud pluje kam.
Přináší štěstí – říkali jedni.
Je zlověstná – říkali druzí.
A třetí jen krčili rameny –
ti byli pravdě nejblíž.

(Budou to nejspíš panský rozmary.
Kdo jinej má dnes na takovou cestu.
Utrácej prostě ty svý dolary
tím, že se ploužej ode města k městu.)

Cerna vzducholod 3

www.tpot.cz


 

Rozhovor

Teď už jen sklízíme z bohaté úrody celoživotní inspirace

houser200Mám ráda české autory, ostatně, tohle už jsem říkala několikrát. Nejen proto, že domácí produkci tak nějak nejlépe rozumím, ale v neposlední řadě i proto, že jsem sama autorka. Ráda se nechávám inspirovat a obohacovat názory zkušenějších a úspěšných sp...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Staňte se odborníkem na moderní umění

strucny pribeh 200V nakladatelství Grada vyšla kniha Stručný příběh moderního umění od Susie Hodgeové, jejíž cílem je seznámit čtenáře s nejen s moderním uměním.

 

...

Literatura

Literární debut z Polska: Motýl Katarzyny Puzyńské

motyl200V říjnu vydalo nakladatelství XYZ napínavý detektivní příběh Motýl od mladé polské autorky Katarzyny Puzyńské. V něm se přesvědčíme, že propracovaný příběh s komplexními postavami a napínavým nepředvídatelným dějem umí psát i naši sousedi z Polska!

...

Divadlo

PERFORMALITA: Tělo moje
Performalita Telo moje obrInscenované scénické čtení současné divadelní hry polského autora Marka Pruchniewského Tělo moje je prvním překladem této hry do češtiny a zároveň jejím prvním uvedením v Čechách. Vzniká za spolupráce Performal...

Film

Anthropoid vstupuje do českých kin

anth 200Jeden z nejočekávanějších titulů letošní roku, koprodukční snímek Anthropoid režiséra Seana Ellise již zná datum české premiéry. Do domácích kin ho distribuční společnost Falcon uvede 28. září 2016.

...