Galerie otevřela novou stálou expozici
Banner
Chyba
  • Chyba při nahrávání RSS.

Galerie otevřela novou stálou expozici

exp 200Sbírka umění 19. století Národní galerie v Praze otevřela v rekonstruovaném Salmovském paláci na Hradčanském náměstí novou expozici Umění 19. století, která představuje v širším středoevropském kontextu nejvýznamnější díla českého malířství a sochařství období od klasicismu k romantismu. Vybraná kolekce, doplněná o reprezentativní zápůjčky z významných institucí a soukromých sbírek, je koncipovaná v chronologické linii do stylových, tematických a autorských celků. Soubor svým charakterem i drobnějšími formáty dokonale souzní s historickým vybavením interiérů citlivě zrestaurovaného klasicistního paláce.

 

 

Návštěvníci se mohou těšit na nejvýznamnější obrazy Františka Tkadlíka, Antonína Machka, Josefa Navrátila, Augusta Piepenhagena, nebo na reprezentativní kolekci malířské rodiny Mánesů. Haushoferovu krajinářskou školu pražské Akademie reprezentují plátna Adolfa Kosárka, Bedřicha Havránka, Aloise Bubáka a dalších, díla studentů Rubenovy školy historické malby provedou diváka naší i evropskou historií. Rakouské a německé umění zastupují malby Caspara Davida Friedricha, Johanna Christiana C. Dahla, Carla Spitzwega, Christiana Morgensterna, Carla Rottmanna, Friedricha Amerlinga či Ferdinanda Georga Waldmüllera. V širším výběru je poprvé  zastoupena sochařská tvorba Václava Prachnera, Václava Levého, bratří Josefa a Emanuela Maxových a dalších.

exp 1

 

Prostory v přízemí Salmovského paláce jsou vyčleněny na proměnné výstavní projekty; v letošním roce zde proběhly výstavy Ludvík Kuba Poslední impresionista a Japonismus v českém umění. V přízemí návštěvníci najdou také studijní depozitář, kde si v rámci speciálních programů lektorského oddělení mohou prohlédnout umělecká díla, rozšiřující téma výstavy, ale také mají možnost poznat zákulisí galerijní práce – instalaci děl na sítích tak, jak se nacházejí v našich depozitářích.

Salmovský palác Hradčanské nám. 2 118 00 Praha 1. Vstupné do stálé expozice: Základní 220 Kč Snížené 110 Kč Rodinné 330 Kč Školní skupina 20 Kč / žák.

www.ngprague.cz


 

Rozhovor

Radní pro kulturu Středočeského kraje: Kultura je vnímána jako popelka


Zdenek StefekRozhovor s radním Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Zdeňkem Štefkem (KSČM).

...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Možnosti dialogu: Poznejme švankmajerovskou estetiku

jan svankmajer moznosti dialoguNejnovější výstavu prací Jana Švankmajera Možnosti dialogu můžeme navštívit v pražském Domě U Kamenného zvonu od 26. října 2012 do 3. února 2013. Nemůžeme ji však vůbec považovat za ...


Literatura

Jak (ne)být divný na netu aneb na rande s Feliciou Day

jak nebyt divny na netu 200Felicia Day je velmi zajímavá postava – v prvé řadě profesionální herečka, ale také člověk žijící velmi aktivně na internetu. Například založila webový kanál Geek & Soundry a je autorkou nebo herečkou v mnoha inter...

Divadlo

Sbor Dejvického divadla přinesl do Zlína hru Kakadu

kakadu 200Zlín ožil již 20. ročníkem mezinárodního kulturního festivalu Setkání/Stretnutie a měl tu čest přivítat i část sboru Dejvického divadla. Ti nám předvedli hru Kakadu, která nám v obrazech a útržcích ze života mladé autistické ženy reflektuje svět.

Film

Future Gate scifi film festival

futuregate perexSci-fi festival v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Šumperku představí novinky žánru a připomene Terminátora 2, Pátý element anebo Sexmisi. Kromě filmů nabídne i bohatý doprovodný interaktivní program. Tématem pátého roční...