Včelár: „Dakomu čierna, dakomu blondína“
Banner

Včelár: „Dakomu čierna, dakomu blondína“

Email Tisk

200 vcelarVčelár Karol Bolyoš sa včeláreniu venuje viac ako 30 rokov. Niekedy sa o včely dve až tri hodiny starala mama, neskôr to prebral jeho švagor a po vojne sa im začal venovať Karol.

 

 

 

Koľko chováte včiel a čo všetko vyrábate?

Momentálne mám skoro 100 rodín. Dobrý gazda nevie presne koľko ich má. Robíme tinktúru, propolisový krém, odoberáme včelí peľ, všetky druhy medov a medovinu.

Keď robíte medovinu, aký je kvalitný recept?

 Ten sa neprezrádza, ale robím to automaticky ako je napísané na kvasinkách. Postupujem podľa receptu.

vcelar

Čo všetko prináša starostlivosť o včely, aj časovo?

Každý týždeň sa treba venovať včielkam. Keď je repková znáška, začína sa sezóna a treba triediť med. Každá znáška sa na ďalšie znášky musí dokončiť, aby bol čistý každý druh medu. V Agáči je hlavná  znáška agátu. Odídem koncom apríla z domu, prídem na dva týždne na agát domov a potom prídem až na konci augusta so včielkami domov, lebo by sa mali včielky do 5 až 10. septembra zakrmovať na zimu.

Ako vyzerá zber?

Vytáča sa to ako odstredivka. Do toho sa vyberú rámiky z úľa, medík. Pozmetajú sa včely dole a potom sa to dá do odstredivka a med stečie po stenách do nádoby. Po vyzretí, vyčistení sa zasklí do pohárov.

Ktorý med je najlepší?

 Dakomu čierna, dakomu blondína. Niekomu chutí agátový, inému lipový alebo lesný. Koncom mája a začiatkom júna je agát. Koncom apríla chodíme na repku až do polovice mája. Keď odkvitne agát začne kvitnúť lipa, sem – tam sa podarí aj lesný med.

vcelar1

Je veľká konkurencia s medovinou?

Konkurencia je väčšia ako bola vlani. Minulý rok som bol v rámci Slovenska na medovom festivale v Trstenej s medovinou a z jedenástich som skončil na druhom mieste. Tento rok som bol tiež a súťažilo ich 27. Skončil som na piatom mieste.

Foto: Andrej Mokrička

 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Den Země 2015 ve Velkém Valtinově - region pokračuje v obnovování tradice

zeme 200Představitelé obce Velký Valtinov a města Jablonné v Podještědí, Podralský nadační fond ZOD a Sdružení za záchranu kopce Tlustec srdečně zvou širokou veřejnost a hlavně rodiny s dětmi na tradiční oslavy Dne Země, v sobotu 18. dubna 2015 od 13 hodin. Akc...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Superman: Rudá hvězda

superman ruda hvezdaKlasická americká ikona. Kdo by neznal příběhy o Supermanovi, které nám byly servírovány již nespočetněkrát prostřednictvím televizních filmů, komiksů či hraných nebo animovaných seriálů. Malý chlapec vystřel...

Divadlo

Molierova klasika přešitá podle vzoru dnešní společnosti má pořádné grády

misantrop 200Misantropa hraje kde kdo. Každý ho zná a alespoň jednou za život by ho měl v divadle vidět. Nutně to však nemusí být hra posazená do tehdejší doby. Hrát ho ale ve svetrech se sobem na hrudi a z původního textu zachovat pouze jm...

Film

Čtyřlístek ve službách krále aneb Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík poprvé filmovými hvězdami!

ctyrlistek ve sluzbach kralePopulární komiksový seriál Čtyřlístek letos oslavil už 40 let od svého prvního vydání kresleného příběhu autora a výtvarníka Jaroslava Němečka. Pos...