Nezapomeňte na barborky!
Banner

Nezapomeňte na barborky!

Email Tisk

barborky tradiceTrhání takzvaných barborek patří k jednomu z prvních vánočních zvyků a ve váze pak větvičky konkurují adventnímu věnci.


Barborky se trhají 4. prosince a zpravidla by jej měly trhat mladé dívky, protože svatá Barbora je jejich patronkou. Barborky také symbolizují čistotu Panny Marie. Tradice a pověst, která se k nim váže říká, že pokud dívce barborka rozkvete do Štědrého dne, čeká ji v příštím roce svatba.

A z jakého stromu by se větvičky měly trhat? Tradice říká, že by se mělo trhat za svitu prvních slunečních paprsků a to z nejméně deset let starého stromu. Nejlépe poslouží třešeň, višeň, slivoň, jabloň, meruňka nebo okrasná sakura či zlatice (zlatý déšť).

barborky tradice

Pokud chcete mít jistotu, že vám barborka rozkvete, ponořte ji celou do teplé vody a nechte ji přes noc nasáknout. Poté ji normálně dejte do vázy. Vodu nevyměňujte, ale pouze pravidelně dolévejte. Také si pro barborky vyhraňte místo, kde není průvan. Zpočátku má ráda chladnější místa, až před květem ji můžete přenést do teplé místnosti, kde se můžete těšit z květů.

Dříve chodívaly v předvečer svátku svaté Barbory po vesnici ženy v bílém s bledým obličejem a hodným dětem rozdávaly srdíčka a zlobivé šlehaly metlami.

barborky tradice

Zdroj foto: internetSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Komentáře   

 
0 #1 BarborkyTereza Kodetová 2017-12-06 22:12
Dobrý den,
Jeden pán mi nasadil brouka do hlavy, zeptal se mě, jaký význam mají pomazane kliky u dveří o svátku svaté Barbory?
Velmi mě zaskočil, neměla jsem o tom žádné ponětí.
Hledala jsem a nikde jsem nenašla odpověď, proto bych si ráda doplnila znalost o teto tradici, zda je novodoba nebo zdali vubec souvisi s Barborkami.
Dekuji moc!
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Brazilská kuchyně aneb taje jihoamerického stravování

Brazilie Culturea 200Když se řekne Brazílie, tak mlsné jazýčky si většinou vybaví nezaměnitelnou chuť a vůni kávy, ale také zemi nepřeberného množství exotického ovoce. Brazílie představuje pestrou zemi nevyčerpatelných chutí a vůní, jako stvořenou...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

S tou správnou knihou rodičovství není věda

rodicovstvi perexTím správným průvodcem pro každého rodiče by mohla být kniha Margot Sunderlandové Věda zvaná rodičovství. Bohatě ilustrovaná publikace s mnoha užitečnými radami ukazuje všem rodičům pozitivní přístup k výchově a klade důraz na respe...

Divadlo

Zpěvák Janek Ledecký obsadí Vsetínský dům kultury, kde proběhne generálka jeho Vánočního tour 2017

ledecký perexExkluzivní generální zkoušku svého Vánočního Tour 2017 chystá ve velkém sále Domu kultury Vsetín známý český zpěvák Janek Ledecký se svým organizačním týmem, která se zde s přístupem veřejnosti uskuteční v úterý 21. listo...

Film

V šedesáti letech zpátky do ringu

zpatky do ringu 200Film Zpátky do ringu (2013) je velmi originální od začátku do konce. Není zrovna obvyklé, aby lidé na sklonku svého života chtěli zápasit v ringu, a přitom ani jednou neusnuli. Jenže staré křivdy dokážou rozpumpov...