Přijďte pobejt na Kittelovu pouť!
Reklama
Banner

Přijďte pobejt na Kittelovu pouť!

Email Tisk

altKittelova pouť je tradiční prvomájová akce konající se v malebném Kittelově areálu na Krásné. Krásná spadá pod obec Pěnčín, dříve se nazývala Šumburk a najdete ji cca 6 km od Jablonce nad Nisou směrem na Železný Brod. Rok od roku se návštěvnost Kittelovy pouti zvyšuje. Může za to  nejen opravdu výjimečné umístění areálu s fascinujícím výhledem na rozhlednu Černou Studnici, Pěnčínsko, vzdálené hřebeny Krkonoš a část Českého ráje, ale i vysoká koncentrace významných kulturních památek na jednom místě.

Všechny objekty jsou spojeny s jedinou osobou, tzv. ďáblovým doktorem jménem Jan Josef Antonín Eleazar Kittel  (7. prosince 1703 – 16. listopadu 1783). Věhlasný ranhojič neabsolvoval žádná lékařská studia, vědomosti získával z pilného studia knih a od svého otce Melchiora. K léčení používal místní byliny, vodoléčbu i chiropraktické metody. Ve svých čtyřiatřiceti letech si nalomil zdraví, když se pod ním probořil led na cestě za nemocným přes zamrzlé Labe. Koncem 40. let 18. století dokončil Kittel stavbu rozložité, z větší části roubené, stavby „horského sanatoria“. V Burku, jak se dům nazývá, zřídil doktor lékárnu a ubytovával v něm pacienty z Prahy i z Vídně. V současné době Burk již několik let prochází finančně i stavebně náročnou rekonstrukcí a není přístupný veřejnosti.

Osada Šumburk náležela farou ke Bzí a navštěvovat pravidelně místní mše bylo zejména v zimě velmi obtížné. Z toho důvodu se doktor Kittel zasadil o stavbu kostela sv. Josefa v těsné blízkosti svého Burku. Základní kámen kostela byl položen roku 1756 a o šest let později byly vloženy ostatky svatých do Svatých schodů, které jsou raritou i v republikovém měřítku. Tvoří je 28 stupňů a na každém z nich se má odříkat jedna modlitba, aby se kajícník dostal ze země do nebe. Důležitou podmínkou je stoupat vzhůru po schodech po kolenou. Ke kostelu sv. Josefa náleží také naproti umístěná fara, která se v posledním letech intenzivně opravuje a  konají se  v ní tvořivé dílny pro děti, výstavy a koncerty.

alt

Roku 1772 byl právě mezi kostelem a farou postaven morový sloup Nejsvětější trojice, který tvoří další významnou památku v této lokalitě. Čtveřici historicky cenných staveb doplňuje kamenná stavba krytá šindelem chránící Kostelní studánku s léčivovou vodou a nad ní ve stínu vzrostlých kaštanů v roce 2011 znovuvyzdvižená socha sv. Josefa na podstavci ze dvou sloupů. Zázračný doktor Kittel zemřel osmdesát dnů před svými osmdesátými narozeninami. Se svou ženou Annou Marií měli jedenáct dětí, z nichž dospělosti se dožilo jen sedm. Stejně jako jejich otec Jan Josef Antonín Eleazar, děd  Melchior a praděd Kaspar se řada z nich pokračovala v lékárenské a ranhojičské tradici.

alt

Právě na tento odkaz spojený s mnoha báchorkami opředenou postavou doktora Kittela se snaží navázat v roce 2010 otevřené Kittelovo muzeum. Toto soukromé muzeum s havranem ve znaku je umístěno v budově mezi kostelem a Burkem, jeho zřizovatelem a provozovatelem je firma Kitl s.r.o. V interaktivní expozici si můžete prohlédnout tajemnou Kittelovou pracovnu, ukázku přírodního léčitelství i mnoho dobových předmětů. Další část je koncipována jako netradiční
čítárna, kde jsou k dispozici známé i neznámé pověsti o Faustovi z Jizerských hor, jak bývá také doktor Kittel často označován. V muzeu je k dostání i unikátní ze švabachu přeložená knížka K. R. Fischera s názvem Doktor Kittel – Severočeský Faust v legendách a pověstech. K osvěžení těla i ducha zase slouží čistě přírodní mediciální vína a sirupy Kitl vyráběné pod heslem Kitl pomůže.

alt

Kittelův areál nesporně oplývá jakýmsi zvláštním kouzlem. Ve zkratce se to dá nazvat termínem genius loci. Jelikož se tradiční pouť koná vždy 1. května, můžete si po prohlídce všech zajímavých objektů, shlédnutí neméně atraktivního programu, ochutnání tradičního místního pokrmu z kvásku a hub – kysela, najít ten svůj rozkvetlý strom a políbit se pro štěstí nebo z lásky. Kde jinde, než na tradiční Kittelově pouti konané v máji na tak půvabném místě... Nezbývá mi než zopakovat nabídku z nadpisu tohoto článku...Přijďte pobejt! Program letošního jubilejního 10. ročníku Kittelovy pouti na Krásné je k nahlédnutí zde: http://www.pencin.cz/web/soubory/file/kultura/kittelova_pout-2012.pdf

alt

Kittelova pouť 2012 na Krásné
Datum a místo konání: 1. května 2012 obec Krásná, okres Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj
Pořadatel: Matice děkanství Železnobrodského, Obec Pěnčín, Římskokatolická farnost Krásná,
Krásnohled o.s., Kitl s.r.o.

Zdroj info: Krajem skla a bižuterie – PhDr. Jana Scheybalová, kittel.cz, pencin.cz
Zdroj foto: autorka článku

Fotogalerie


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Čtěte také...

Fotoreportáž z Masopustu v Benešově nad Černou 2012

12 masopust benesov nad cernou200Masopustní slavnosti už se rozbíhají. Jako návnadu na ty letošní maškarní reje proto přijměte fotoreportáž. 

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Život (je) byl pes aneb životop(i)es psa Života

zivot byl pes rytirovaO pejscích můžeme psát pořád, jsou to velmi pozoruhodní rodinní miláčci a knihy o nich také můžeme pořád číst. Uvítejme proto další titul o pejskovi, tentokrát s neobvyklým jménem Život, který se s životem musel pořádn...

Divadlo

Švandovo divadlo přináší mrazivý zážitek

zahrada perexKdyž slyšíte název Betonová zahrada a nečetli jste novelu Iana McEwana ani neviděli její filmovou verzi, asi máte mnoho představ, co se za trochu sterilním názvem skrývá. Přesně pro takové diváky bude nová inscenace mrazivým zážitkem. V Česku...

Film

Hurvínek a kouzelné muzeum nejnavštěvovanějším filmem víkendu

hurvinek200Nový český animovaný rodinný film Hurvínek a kouzelné muzeum se stal nejnavštěvovanějším titulem uplynulého víkendu. Film, v němž se legendární postavy představují poprvé ve 3D, vidělo během víkendu 56 562 diváků a přesunul tak na druhé místo velmi úspěšný snímek Jana Svěráka ...