Culturea 2014 – Zlínské seznámení se zeměmi divů

Culturea 2014 – Zlínské seznámení se zeměmi divů

Tisk

culturea 200V uplynulých dnech se ve Zlíně uskutečnil druhý ročník kulturního festivalu Culturea, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Letos se nám představily dvě podmanivé země – Indie a Velká Británie. A jaké to bylo?

 

První den, 8. dubna, nám přálo počasí, krásně svítilo sluníčko a k indickému dni se to perfektně hodilo. Festival se konal v prostorách 14|15 Baťova institutu a tato lokace se ukázala být vhodnou volbou. První nás zaujalo indické tržiště, kde jste se mohly podívat a koupit si nejen nějaké ty tretky, náušnice, šátky, polštářky a zdravé pochutiny, ale byly zde připravené i netradiční indické pokrmy k přímé konzumaci. My ochutnaly sladkou khaju a kořeněnou placku ze zelí - koftu, ale mohli jste si koupit i rýži, chalvu, kačori, kokosové kuličky a další. Nejen pro děti bylo nachystané malování na obličej, které vypadalo opravdu hezky. Prodavači byli velmi milí a pozorní a i to se cení.

culturea nakupy

Na platformě jsme si užily i orientální tanec s autentickou hudbou a nestačily se divit, co všechno tanečnice Jana Norková dovede. Také jsme si zašly na cestopisnou přednášku paní Jany Jelínkové, která nám poutavě vyprávěla o svém putování k pramenu Gangy v roce 2006 a o svém poznávání s kulturou, lidmi a náboženstvím Indie.Vše bylo doprovázeno autentickými fotkami a netradičními zážitky.

Poté jsme si ještě na platformě poslechly podmanivou hudbu na indický hudební nástroj esrádž a to v podání paní Eleny Kubíčkové. Bohužel, hrozila průtrž mračen, a proto bylo její představení zkráceno.

culturea esradz

Den jsme zakončily zajímavou přednáškou o indickém čaji od Michaela Hankeho, spolumajitele zlínské pobočky Dobré čajovny, kde se nám dostalo i krátkého filmíku o zpracování čaje, ale také exkluzivní ochutnávky first flush darjeelingu, jehož kilo by stálo 4500 korun. Čaj byl výborný a spolu se zajímavými informacemi příjemně zahřál.

Druhý den už počasí nebylo vůbec přívětivé a šlo to poznat i na tom, že platforma zela prázdnotou, jeden vchod do Institutu byl zamčený a celkově to nebylo moc domyšlené. Klání ve famfrpálu jsme přihlížet nejen z časových důvodů nešly, ale zavítaly jsme na přednášku o Velké Británii, jež vedl cestovatel Marek Císař, který nás svým ostrovtipem, milým vyprávěním a krásnými fotkami velmi zaujal.Příběhy od člověka, kterého ze spaní vzbudil klidně vypadající medvěd, neslyšíte každý den. Bohužel, přednáška o anglickém čaji se nekonala. Zato jsme na přednášce dostaly kalíšek horkého čaje a to při daném počasí potěšilo.

Divadelního představení Veselé paničky windsorské jsme se též nezúčastnily; možná, kdyby se hrálo někde jinde, než v kavárně Šachmat, tak bychom se šly podívat. Na večerní program už nebyly ani síly, a protože nejsme přímo ze Zlína, tak ani nálada. Pro milovníky indie muziky musel však program být to pravé ořechové.

culturea alnglie

Samotná myšlenka, pořádat kulturní festival a přiblížit lidem cizí národy a kulturu je velmi pěkná. Líbí se mi i to, že to pořádají studenti, a tudíž si zažijí všechno, co s organizováním takové akce souvisí. Rozhodně to má něco do sebe. Zvolené místo konání bylo taktéž dobrým tahem – platforma disponuje pěkným a velkým prostorem, sály v Institutu jsou moderní a pohodlné.

Co se mi nelíbilo, tak je určitě rozdělení dnů a jejich využití – první indický den byl nacpaný přednáškami, workshopy, bylo tam tržiště i čajovna, lidé tedy mohli zažít tuto kulturu na vlastní kůži. Druhý den bylo asi velkým lákadlem famfrpál a večerní hudební program v klubech. Já bych tedy uvítala více přednášek o Velké Británii, aby to bylo vyrovnanější, a rozhodně i nějaké to občerstvení v britském stylu. Nevyrovnanost obou dnů a malá návštěvnost mě zarazily, ale celkově jsem z tohoto festivalu měla dobrý pocit a líbilo se mi tam.

Název akce: Culturea
Datum konání: 8. a 9. dubna
Místo konání: 14|15 Baťův institut, Zlín
Pořadatelé: Fakulta mediálních komunikací UTB
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: autorka článku, Culturea


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ludmila Bakonyi Selingerová: Vysoká citlivost umí hodně brát i dávat

Ludmila Bakonyi SelingerováLudmila Bakonyi Selingerová (*1987) alias Pohádková Lída je autorka knížek pro děti, předškolní pedagog, publikuje v časopisech pro děti a spolupracuje na tvorbě vzdělávacích projektů. Ve své knižní tvorbě se hravý...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Renáta Fučíková, Vojta Kotek a Dana Kochová: noví rytíři Řádu krásného slova

svet perexNa začátku měsíce června se už podeváté odehrála v Praze veliká sláva knihovnického světa. Byl završen už devátý ročník projektu Kde končí svět, což je aktivita Klubu dětských knihoven Svazu knihovní...


Literatura

Hra na lež

lez200Tak pěkně tenhle příběh začal. Dvě spokojené rodiny, cíle, plány, radosti i běžné starosti. Mít doma dospívající dceru není vždycky jednoduché. Každá má svoji povahu a chová se tak, jak je jejímu věku přiměřené. Ale ruku na srdce – v období puberty se obča...

Divadlo

Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Kabaret Winton perexBěhem prvních osmi měsíců roku 1939 dostali Nicholas Winton (Matěj Anděl) a jeho spolupracovníci 669 dětí z pomnichovského Československa. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, pak se vrátil do Vel...

Film

JAK FUNGOVALA TOVÁRNA BARRANDOV

Tovarna Barrandov perexZáhy po nastolení komunistického režimu se vynořily představy, že ani filmové studio Barrandov se nijak neodlišuje od běžných továren, vždyť i v něm se přece vyrábí zboží. Vzápětí převážila víra, že je zbytečné natáčet...