Libverda - ostrov uprostřed bažin k pomilování

Libverda - ostrov uprostřed bažin k pomilování

LL perexV půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor, mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem, se nachází obec Lázně Libverda. Kotlina, v níž se obec nachází, je uzavřena majestátním horským masivem Smrku - nejvyšší horou české části Jizerských hor (1.124 m.n.m.), a jejich hřebeny, které Libverdu malebně lemují, jim dávají punc důležitého střediska cestovního ruchu a turistiky nejen regionu Frýdlantska, ale i celého Libereckého kraje.

Milý ostrov uprostřed bažin
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1381, kdy se dnešní Libverdě říkalo Lybenwerde a již v té době lidé věděli o léčivosti místního pramene. Název obce se později měnil: Liewerde, Liwerde, Liebweda (1601), Liewerda (1651), Leibwerda (1854), Libwerda. Začátek jména obce „lieb“ znamená v němčině „milý“, v doslovném překladu je celý název „milý ostrov uprostřed bažin“. Poutníci, kteří putovali z Lužice do nedalekého mariánského poutního kostela v Hejnicích, se osvěžovali „boží vodou“, která zde vyvěrala. Zpočátku to byl pouze jeden pramen. Léčili se jím i slavní panovníci - saský kurfiřt August I. a vévoda Albrecht z Valdštejna, který trpěl syfilidou a nechával si léčivou vodu posílat tam, kde právě pobýval. Více o historii obce se dočtete ZDE. Zakladatelem dnešních lázní byl Kristián Filip hrabě Clam-Gallas, majitel frýdlantského panství. Kristián Filip nechal v letech 1776 - 1818 otevřít nové prameny. Starý pramen byl zasypán. Nově navrtané prameny dostaly jména Mariin, Kristiánův a Eduardův a vyvěraly přímo u lázeňských budov. Statut léčivých lázní byl Libverdě udělen v roce 1836. 

LL kolonada

Regenerace těla i ducha
V místním Spa resortu Libverda se můžete oddat nejen léčivým účinkům minerálních pramenů hydrogenuhličitanového typu, ale i široké nabídce lázeňských procedur. Park, který resort obklopuje, je jako stvořený pro odpočinek a relaxaci. K dokonalému zážitku přispívají příjemné prostory lázeňských budov, komfortně zařízené pokoje a skvělá strava. Čerstvého vzduchu se můžete dosyta nadýchat při procházkách po blízkém i vzdálenějším okolí.

LL 1

Vyhlídky nad Libverdou a Sluneční cesta
Obec připravila pro své hosty a turisty značený vyhlídkový okruh, který je součástí interkontinentální sluneční cesty vedoucí kolem celé země, procházející 5 kontinenty a 180 státy. Sluneční cesta je největší cestou naší planety, je dlouhá půl milionu kilometrů. Tato unikátní trasa vede nejatraktivnějšími částmi jednotlivých měst, fascinujícími přírodními divy země, kulturními poklady lidstva. Zavede vás například do Himálaje v Nepálu, k pyramidám Egypta a Mexika, do říše Inků, do Paříže, New Yorku, Tokia, k historické Tróji, do pohoří Alp, do Austrálie a do mnohých dalších více než zajímavých míst. Zde v České republice vede tato trasa po značených cestách KČT. Zdejší okruh začíná u jednoho z nejstaršího objektu v lázních - zrekonstruovaného loveckého zámečku (penzion Frýdlant), dalšími zastávkami jsou Nový dům, lázeňský dům Ostrava, areál lázeňské kolonády, Zámeček s Clam-Gallasovským erbem a lázeňský dům Vodoléčba, odpočívadlo u panoramatické mapyObří sud.

LL 2

Obří sud pro jedlíky i tanečníky
Nedaleko obce na kopci se nachází další z atraktivních cílů návštěvníků, turistů i cyklistů – výletní restaurace Obří sud. Stavba je celá ze dřeva a vzorem pro její vybudování byl Obří sud na vrcholu Javorníku. Od roku 1974, kdy Obří sud na Javorníku vyhořel, až do otevření po jeho znovupostavení v roce 2011, byla libverdská stavba jedinou takovou v celé České republice. Na jídelním lístku můžete najít klasiku z české kuchyně, například hovězí guláš, staročeské lokše či flambovaný trhanec jako dezert. Pro pivaře mají na čepu ležák z Plzně či jedenáctku Kozla a nealko osvěžení zajistí domácí malinová limonáda. Přímo v sudu je i taneční sál pro 160 návštěvníků. V okolí můžete navštívit několik vyhlídek, které provází místní pověsti, a milovníky cyklistiky potěší nedaleká stezka Singltreku pod Smrkem.

LL sud

Vyhlídka, kterou si zamilujete (nebo kde se zamilujete)
Jednou z vyhlídek lemujících obec je místo s názvem Libverdské prameny. Kromě nádherné vzrostlé lípy, pod níž jsou umístěny lavičky jako stvořené k odpočinku znavených šviháků lázeňských, zde stojí dřevěná socha charismatického loupeživého rytíře Černýho Honzy, do které(ho) jsem se okamžitě zamilovala. Vypráví o něm místní legenda.

LL honza
Černej Honza

Za dávných časů v těchto končinách řádil se svými kumpány. Když zjistil, že si páni léčivý pramen pouze sobě ohradili, aby z něho nesměl pít obyčejný lid, rozčílil se převelice. A velel kumpánům rozbít ohradu, zapálit stavení, které bylo poblíž a studánku zasypat. Chlapi raubíři se na to vrhli jako diví. Což o stavení – shořelo hned, však bylo jen dřevěné – i ta ohrada padla, ale se zasypáním pramene bylo ouvej … Loupežníci snaživě zaházeli pramen hlínou, ale kouzelná voda prosakovala dále. Vykopali tedy nedaleko jámu, aby hlínou z ní zasypali ten pramen jak se patří … ale co čert nechtěl, jak tu jámu kopali, začal z ní prýštit druhý pramen, ještě vydatnější než ten první. Rozzuřil se tenkrát Černej Honza a rozkázal kopat zas ještě o kus dál a hloub, aby zaházeli pořádně oba prameny. Loupežníci kopou, kopou, už mají oba prameny skoro zaházené, když tu najednou i z té třetí jámy vyrazí prudký proud a prýští do výšky, jako když vodotrysk pustíš. A tu Černej Honza vzkřiknul: „Jeden pramen jsem zaházet chtěl a dva docela nové vyrazily. To bych taky mohl kopat do soudného dne a nakonec mi to tu začne stříkat ze všech stran.“ A tak se krutý mordýř stal objevitelem dalších dvou pramenů libverdské kyselky.

Zastavení u Matky Boží v Hejnicích
V nedalekých Hejnicích se nachází chrám Navštívení Panny Marie, který je národní kulturní památkou České republiky a patří mezi vyhledávané cíle turistů i skutečných poutníků. Pro ty je zde zřízeno Mezinárodní centrum duchovní obnovy. Baziliku je možné si prohlédnout po předchozím objednání za doprovodu průvodce (s výkladem).

LL znak

Tlustý kohout zemřel zdráv
Přijdete-li do Libverdy, podívejte se nejdříve na střechu Eduardova zřídla. Uvidíte tam fešáckého zeleného kohouta, ke kterému se váže další místní legenda o objevu léčivého pramene.

Jizerky po celý rok a výhledy 14x jinak
Lázně Libverda jsou součástí Turistického regionu Jizerské hory. Náhorní plošiny jsou protkány sítí cyklostezek a v zimě udržovaných lyžařských stop, kterými můžeme projíždět podle libosti mezi osadami, horskými chatami a přírodními zajímavostmi. Otevřené planiny a rarita Jizerských hor, 14 rozhleden, odkryjí před vámi nádherná panoramata. www.jizerky.cz

Fotogalerie:

Kdykoliv během roku se vydáte do tohoto nejsevernějšího pohoří České republiky, ať už do lázní nebo za různými druhy turistiky či sportu, Jizerky budou připraveny vás napojit, nakrmit a uspokojit další vaše představy a tužby. Věřte mi, že u jedné návštěvy nezůstane a že se budete chtít zase brzy vrátit.

Použitý zdroj: www.laznelibverda.cz 

Foto: Radka Mothejzíková


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Sylva Lauerová: Když sáhnete na Tichošlapa, dějí se podivné věci

tichoslap200Spisovatelská dráha Sylvy Lauerové je dlážděna kvalitními kameny s pečlivě vybranou strukturou a barvou. Její knihy jsou každá úplně jiná, ale protože jsou jejich řádky kladeny s rozmyslem a bez zbytečného spěchu, může se čtenář pustit do kte...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Najdou opuštěné kočky svého majitele na 1. Valentýnské umisťovací výstavě Kočičího domova Sluníčko?

kociciutuleklogoV sobotu 8.2.2014 na pražském Chodově v KC Zahrada od 10,00 do 17,00 hod. bude OS Kočičí domov Sluníčko organizovat svou 1.Valentýnskou umisťovací výstavu opuštěných koček


Literatura

Postupte v angličtině na vyšší úroveň!

PE perexKniha Practise Your English. Tematická slovní zásoba je další v řadě učebnic, která nabízí prohloubení znalostí tentokrát pokročilejším studentům anglického jazyka, kteří bez problémů používají základní gramatiku a zvládají běžná konver...

Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.

Film

V Českém Brodě se učili filmem a oslaví to festivalem

ucime se filmem 200Učíme se filmem je název projektu spolupráce, na kterém pracují místní akční skupiny z okolí Českého Brodu. Partnerem tohoto vzdělávacího projektu je občanské sdružení Harvest Films, jehož úkolem je odborné pora...