V druhé půli 21. MEZINÁRODNÍHO VARHANNÍHO FESTIVALU se představí osobnosti z České republiky, Estonska a Francie.

V druhé půli 21. MEZINÁRODNÍHO VARHANNÍHO FESTIVALU se představí osobnosti z České republiky, Estonska a Francie.

varhany 200Festival ukončí maďarský umělec László Fassang, jeden z nejoriginálnějších a nejžádanějších varhaníků své generace.

 

 

 

1.9. Neznámý svět IRENA CHŘIBKOVÁ (Česká republika) Druhou polovinu festivalu zahájí přední česká osobnost varhanního umění Irena Chřibková, která působí v bazilice sv. Jakuba již čtvrtstoletí. Je zároveň ředitelkou a dramaturgyní festivalu a dalších cyklů duchovní hudby Audite Organum (velmi známé jsou její nedělní půlhodinky varhanní hudby). Programy jejích koncertů v Evropě, Japonsku, Rusku, Izraeli a USA zahrnují bohatou varhanní literaturu od baroka po současnost a vynikají vynalézavou dramaturgií, barvitou registrací a vyzrálostí projevu. Je vyhledávanou interpretkou soudobých děl. V premiéře uvedla několik cyklů Petra Ebena a Jiřího Temla. Zasedá v porotách varhanních soutěží a je předsedkyní Nadačního fondu Sancti Jacobi Organum.

8.9. Hudba katedrály králů PIERRE PINCEMAILLE (Francie) Pierre Pincemaille se řadí mezi nejvýznamější osobnosti světového varhanního umění. Od roku 1987 je titulárním varhaníkem katedrály Saint-Denis v Paříži, kde hraje na vůbec první varhany z dílny proslulého varhanáře Aristide Cavaillé-Colla z roku 1840. Publikum na celém světě je doslova uchváceno jeho virtuozitou a magickou registrací, kterou vytváří nezaměnitelné barvy varhanního zvuku. Tento osobitý improvizátor a profesor několika francouzských hudebních škol je držitelem titulu Rytíře Řádu akademických palem, Rytířem Řádu umění a literatury a Rytířem papežského řádu sv. Řehoře Velikého.

15.9. Před a po Regerovi KRISTEL AER (Estonsko) Tato zajímavá osobnost estonské hudební scény je nejen koncertní varhanicí a pedagožkou, ale i členkou Společnosti přátel varhan, která organizuje projekty na záchranu estonských historických nástrojů. Kristel Aer se věnuje chrámové hudbě a také krom sólových varhanních recitálů spolupracuje se sbory a dalšími instrumentalisty především v Estonsku, Skandinávii, Rusku a Německu.

22.9. Dar improvizovat LASZLO FASSANG (Maďarsko) Festival zakončí laureát nejvýznamnějších mezinárodních varhanních soutěží, László Fassang, který je jedním z nejoriginálnějších varhaníků své generace. Mladým hudebníkům i posluchačům přibližuje bohatství nástroje i s jeho rozmanitým repertoárem, vystupuje na koncertech v Evopě, Americe a Asii. Své výjimečné improvizační schopnosti využívá u všech klávesových nástrojů, počínaje klavírem, přes cembalo až po Hammondovy varhany. Rád hraje v klasických komorních tělesech a také se zapojuje do jazzových produkcí. Mezi jeho nejcennějšími soutěžními úspěchy dominuje „Médaille d´Or“ v improvizaci, kterou získal v roce 2002 v Calgary a „Grand Prix“ v interpretaci z roku 2004 ve francouzském Chartru. Tato dvě vítězství nastartovala jeho uměleckou kariéru. Působil na hudebních školách v Itálii, Maďarsku a od roku 2014 je profesorem improvizace na pařížské Vysoké hudební škole.

varhany

Letošním rokem vstupujeme do třetího desetiletí Mezinárodního varhanního festivalu. K loňskému jubilejnímu dvacátému ročníku vyšlo CD Audite Organum, které obsahuje záznamy sedmi nejzajímavějších výkonů uplynulých dvaceti let.

Festivalové koncerty probíhají každý čtvrtek od 19:00 hod v Bazilice sv.Jakuba v Malé Štupartské 6 na Starém městě v Praze.

Během každého koncertu probíhá videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře.

Vstupenky lze zakoupit za 370 Kč v předprodeji sítí TICKETPORTAL a VIA MUSICA nebo na místě, kde je možné zakoupit i zlevněné vstupenky pro studenty a seniory.

Po roce 1989, kdy postupně vymizely v Praze koncerty, na kterých je možné slyšet zahraničního varhanního interpreta, je Mezinárodní varhanní festival jedinou možností tohoto druhu v takovémto rozsahu.

Původ svatojakubských varhan spadá na počátek 18. století. V roce 1705 je postavil mistr Abrahám Stark z Lokte, který byl ve své době znám konstruováním hudebních nástrojů v Čechách. Varhany prošly několika úpravami, poslední modernizací pak v roce 2011, která nástroj pozvedla na světovou úroveň. Svatojakubské varhany jsou svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8277 píšťalami největšími v Praze a druhými největšími v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více jak 90 hudebníky.

www.auditeorganum.cz, https://www.facebook.com/aomvfSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

„Zazpíváme na podporu léčby rakoviny, pomůžete?“ ptá se Hynek Tomm

Koncert200Hynka Tomma zná veřejnost jako romantického tenora s láskou k hudbě a zpěvu. Teď ale nosí v srdci bolest z odchodu milované maminky. Slávu utlumila ztráta, ale život musí jít dál. Hynek se rozhodl pomáhat lidem, kteří trpí nemocí, která mu sebrala ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Do konce roku představí Robert Rohál svou fotografickou tvorbu v Brně a Kroměříži

foto perexInteriér kavárny Podnik Café Bar v centru Brna zdobí od 14. října patnáct černobílých fotografií s ženskými portréty, jejichž autorem je Robert Rohál. Zatímco začátkem léta mu vyšla faktografická kniha o Heleně Vondráčkové, podz...


Literatura

Šamanismus a věda ve vzájemné spolupráci – známe, jak posílit mozek

Posilovna pro mozek200Co mají společného šamanismus a neurověda? Oba přístupy přispívají k fyzické a duševní pohodě, bystrému úsudku, duchovnímu uvědomění, růstu a blahobytu, lepším vztahům s okolím, vyšší kvalitě života a větší schopnosti stát...

Divadlo

Velký Gatsby v režii Petra Gábora poprvé na českém jevišti

Gatsby 200Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského čeká v divadelní sezóně poslední titul – česká premiéra dramatizace jednoho z nejslavnějších románů moderní americké literatury Velký Gatsby. Očekávaná inscenace, kterou připravil kmenový režisér a...

Film

Český Honza, slepičí rodina i malý Ježíšek. Česká televize připravuje tři nové Večerníčky

vecernicek 200Česká televize připravuje tři nové Večerníčky s překvapivými hrdiny. Stanou se jimi slepičí rodinka Kokoškových, klasická postava českého Honzy a jeho kamaráda beránka nebo malý Ježíšek, který se svými přáteli zažívá dobrodružství ve své Za...