CESTA NA MĚSÍC
Banner

CESTA NA MĚSÍC

mesic200Dne 26. 9. 2015 v 9:00 byl na ČT2 v rámci pořadu Náš venkov odvysílán dokument Marka Dobeše Cesta na Měsíc. Poetický krátkometrážní snímek produkovaný Českou televizí se odehrává na okraji Českomoravské vrchoviny, ve státním domově seniorů Onšov.

 

 

Zhlédnete ZDE

Vedení DDO v čele s ředitelem ing. Václavem Jarošem se zaměřuje na ojedinělý přístup k uživatelům. Nejsou zde vnímáni jako pouzí dožívající klienti, jsou doslova aktivizováni – tedy nejen drženi při životě, ale vtaženi do hry nazvané Cesta na Měsíc.

mesic09

 

Projektu předcházela Cesta kolem světa. Princip je ale stejný – jde o sčítání ujetých kilometrů na rotopedech a to jak osobních rekordů, tak celého domova. Poté, co senioři dvakrát objeli zeměkouli, rozhodli se pokračovat. A finální dosahování „Měsíce“ zaznamenal pro ČT Dobešův tým.

Průvodci dokumentem jsou paní Vlasta Kubalová (sedmdesátiletá učitelka v důchodu) a pan Karel Maleček (osmdesátiletý patriot a archivář vsi).

mesic5

 

Tento projekt vznikl poté, co DDO dostal jako sponzorský dar rotoped pro personál. Ředitele Jaroše však napadlo, že by si mohli fyzickou kondici zlepšovat i sami senioři. A poté co první uživatelka rotopedu ujela 1000 km a přidali se i další, začala se rýsovat Cesta kolem Světa a nyní i Cesta na Měsíc.

mesic6

 

Dokument Cesta na Měsíc se ale nevěnuje jen finálním kilometrům cesty, ale také dalším aktivitám uživatelů, jakými jsou jejich vlastní divadelní hra Neodeslané dopisy, fotografické vernisáže jimi pořízených portrétů osobností Vstupte mezi celebrity a ve výčtu bychom mohli pokračovat...

mesic7

 

Cesta na Měsíc ukáže divákům, že i v domově seniorů může být život žit naplno a denně přinášet výzvy. Dnes, kdy jsou senioři ve většině případů zpodobňováni jako trpné oběti odcizené společnosti, je pozitivní, poetický a dojemný dokument Cesta na Měsíc, protiváhou.

www.alfedus.cz/housereel/film/cesta-na-mesic-ct/Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Ondřej Ruml – zpěvák a muzikálový herec

ruml 200Herec Ondřej Ruml se z finalisty X-factoru dostal na dosky Divadla Kalich. O jeho současném působení v divadle i o zkušenostech ze soutěže se dozvíte v následujícím rozhovoru.

...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Třetí ročník Holešovské Regaty vystrkuje růžky

regata 2013 200Červnový víkend a zahrady holešovského zámku opět rozsvítí rodinný festival Holešovská Regata 2013. Tato akce, která spojuje hudbu, vodní hrátky, zábavu i poučení, se bude konat 22. června 2013 a je pořádána Agent...


Literatura

Jak se stát pirátkou, když to nikdo nechce?

Liga piratu 200Před takovým problémem stojí Hilary Westfieldová, dcera admirála. Odmala chce být pirátkou. Jenže Téměř ctihodná liga pirátů mezi sebe ženy nebere a tatínek admirál vůbec její přání nehodlá vzít v potaz. Pro něj jeho malá holčička musí bý...

Divadlo

Etiketa je životní styl

dobre mravy 200Už v předminulé sezóně, v červnu roku 2016 mělo premiéru představení Dobré mravy, které se inspirovalo a vycházelo z nikoho jiného z etikety Ladislava Špačka, guru českého společenského chování. Co toto ztřeštěné představení přineslo?

Film

Valerian a město tisíce planet

valerianValerian (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevingne) jsou zvláštní vládní agenti, kteří mají na starost udržovat pořádek v lidských vesmírních teritoriích. Valerian má se svou kolegzní víc než jen profesionální záměry a neustále jí dává milostní návrhy....