S paní Alicí Koškovou o celostátní anketě "SUK - čteme všichni"

S paní Alicí Koškovou o celostátní anketě "SUK - čteme všichni"

Tisk

suk perexKterou knihu vydanou v roce 2013 vyberou čtenáři jako nejlepší? To se můžeme zatím pouze dohadovat. Hlasování je v plném proudu a ještě chvíli nás nechá všechny napjaté. Anketa „SUK – Čteme všichni“ je celostátní anketou o nejčtenější a nejoblíbenější knihu pro děti a mládež, která byla vydána v předchozím roce. Vyhlašuje ji Pedagogická knihovna J. A. Komenského a v letošním roce tomu tak bude již po jednadvacáté. Až do 21. března letošního roku mohou děti posílat hlasy knize, která se jim ze všech vydaných v roce 2013 nejvíce líbila. K Ceně dětí se časem přidružila další ocenění: Cena knihovníků (anketní), Cena učitelů za přínos v rozvoji dětského čtenářství (porotní) a Cena Noci s Andersenem, o které rozhodují svými hlasy děti, které po celé republice nocují v knihovnách. Tuto tradiční anketu má na starosti právě teď Alice Košková, kterou jsme pro vás vyzpovídali. 

 

Letos jste vyhlásili již 21. ročník, čili anketa „dospěla“ a získává u nakladatelů a především autorů větší a větší prestiž. Prozraďte nám, jak to před těmi jednadvaceti lety začalo? 
Na počátku každé akce musí být originální nápad. Myšlenka vyhlásit anketu o nejoblíbenější novinku v oblasti literatury pro děti vznikla na počátku 90. let v hlavě Ivany Hutařové, mojí bývalé kolegyně a dlouholeté pracovnice pedagogické knihovny. Situace na knižním trhu byla v té době značně nepřehledná, živelně vznikalo mnoho nových nakladatelství a úroveň knižní produkce byla velmi různá. Anketa, ve které by děti hlasovaly pro nejoblíbenější knížku vydanou v uplynulém roce, měla do jisté míry pomoci knihovníkům a učitelům českého jazyka orientovat se v nabídce nově vznikajících nakladatelství a zároveň poznat čtenářské preference současných školáků. První ročník ankety proběhl v roce 1993 ještě pod názvem „Čteme všichni aneb Velký knižní trh pro malé“, vyhlášení výsledků probíhalo v tělocvičně základní školy Brána jazyků a jeho součástí byl malý knižní trh.  Ale již druhý ročník byl pojmenován po profesoru Václavu Františku Sukovi (*29. 11. 1883–†1. 7. 1934), předním českém pedagogovi a zakladateli Společnosti přátel literatury pro mládež. Zakládající členové Společnosti přátel literatury pro mládež v čele s Václavem Františkem Sukem zahájili také budování Knihovny českých spisů pro mládež – dnešní Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež. 

Vzpomenete si ještě na první tři oceněné knihy? 
Nepamatuji si přesně všechny knihy oceněné v roce 1993, ale u dětí získala první místo trilogie J. R. R. Tolkiena Pán prstenů, učitelé ocenili Františka Nepila a jeho Pohádkovou lampičku s ilustracemi Jana Kudláčka. Je pravda, že v prvním ročníku ještě nehlasovalo tolik dětí, ale vítězná kniha představovala v té dobé významný čtenářský fenomén. Výsledky všech ročníků ankety SUK – Čteme všichni najdete na webu pedagogické knihovny http://www.npmk.cz/knihovna/suk-vysledky-prechozich-rocniku 

Jak vůbec celá anketa probíhá – kde děti získají anketní lístky, mohou hlasy posílat samostatně nebo jen prostřednictvím školy, knihovny? 
Anketní lístky pro děti jsou ke stažení na webu Sukovy knihovny již od listopadu 2013, děti mohou hlasovat i samostatně, ale nejvíce hlasů přichází do ankety prostřednictvím dětských oddělení veřejných knihoven. Knihovnice obvykle lístky vytisknou a děti je mají k dispozici ve své knihovně, kam je mohou po vyplnění opět odevzdat. Knihovny nám potom hlasovací lístky zasílají hromadně a děti tak ušetří výdaje za poštovné. 

Je možné hlasovat on-line nebo jen prostřednictvím tištěných anketních lístků? Uvažujete do budoucna o elektronickém hlasování? 
Zatím lze hlasovat pouze prostřednictvím tištěných anketních lístků, protože tato forma do značné míry zaručuje autenticitu hlasů od dětských čtenářů. Několikrát jsem se setkala s názorem, že anketa není objektivní, že hlasy si mohou posílat nakladatelé či dokonce sami autoři. Ale my máme prokazatelně hlasovací lístky vyplněné dětským rukopisem, s uvedením jména, adresy a věku malého/mladého čtenáře. Navíc všechny lístky jsou po vyhodnocení výsledků slosovány a padesát dětí dostane po pěkné knížce. Hlasovací lístky z každého ročníku ankety máme uloženy po dobu pěti let, teprve poté je skartujeme. 

Kolik dětí ročně posílá hlasy? 
V posledních letech se počet ustálil na zhruba třech tisících hlasovacích lístků. V devadesátých letech počet hlasujících dětí postupně narůstal, ve druhé polovině prvního desetiletí nového milénia jsme se dostali téměř ke čtyřem tisícům hlasů. Myslím si, že při tomto počtu hlasů mají výsledky ankety poměrně značnou vypovídací hodnotu. Je třeba ovšem přihlédnout k tomu, že hlasují převážně děti, které navštěvují knihovnu, tzn. pravidelní čtenáři. 

Součástí anketního lístku je i anketní otázka – bylo tomu tak vždy? Co zajímavého jste se od čtenářů dozvěděli za ta léta? 
Anketní otázka pro děti se objevila poprvé v roce 2002. Ta první zněla: Kterou první knihu jsem si přečetl(a) sám(a)?. Otázek se za deset let vystřídalo mnoho, tu letošní vymyslely knihovnice na Valné hromadě Klubu dětských knihoven SKIP ve Vsetíně. Vtipné odpovědi přicházely na otázku Kde si čteš nejraději? To jsme se dozvěděli, že číst se dá nejen v posteli nebo na koberci, ale také na stromě a někteří přiznali i čtení ve škole pod lavicí.

suk foto (Foto Petr Šolar, z vyhlašování vítězů v dubnu 2013)

Kdy se anketa rozšířila o další ceny a proč? 
Součástí akce „SUK – Čteme všichni“ byla hned od prvního ročníku, kromě čtenářské ankety dětí, také cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. Tato cena je udělována na základě rozhodnutí poroty složené z učitelů českého jazyka maximálně pěti českým novinkám bez určení pořadí. Cenu mohou získat pouze knihy českých autorů, které vyšly v příslušném kalendářním roce v prvním vydání.  V roce 1996 přibyla anketní cena knihovníků dětských oddělení veřejných knihoven, která vnáší do soutěže další úhel pohledu, a sice pohled těch, kteří jsou s dětskými čtenáři celý rok v kontaktu.  Jako poslední přibyla Cena Noci s Andersenem, tu ale Sukova knihovna neorganizuje, probíhá v režii celostátní Noci s Andersenem a o této ceně rozhodují děti, které nocují po knihovnách v celé  republice. Knihovnice jednotlivých knihoven, které tuto úžasnou akci zajišťují, zasílají následně sečtené hlasy dětí do Sukovy knihovny. 

Budou se ceny ještě navyšovat nebo již jde do budoucna o setrvalý stav? 
V současné době neuvažujeme o zvýšení počtu cen. Nejdůležitější zůstává cena dětí, protože tím je anketa „SUK – Čteme všichni“ jedinečná, neboť odráží aktuální čtenářské preference dětských čtenářů. Můj velký dík patří všem knihovnicím, které pracují s dětmi, propagují tuto anketu a udržují zájem dětí o hlasování.

Uzávěrka hlasování je určena datem 21. 3. 2014, takže mají čtenáři čas „dočíst“ i knihy od Ježíška – nebo si myslíte, že předvánoční produkce je trošku upozaděna, protože čtenáři nestíhají číst?
To je složitá otázka, před Vánocemi vždy vychází plno novinek. Na druhou stranu mnohé z těchto novinek děti objeví pod stromečkem a i knihovny obvykle počítají s předvánočními novinkami ve svém akvizičním plánu. Vánoční prázdniny a další tři měsíce je podle mne dost času na knížky od Ježíška. Je tedy otázkou, zda jsou na tom lépe knížky, které děti přečetly začátkem roku a stihly je překrýt nové dojmy, anebo ty, které četly až po Vánocích. 

Máte nějaký tip na vítěze letošního ročníku? Oslovila vás některá z loňských kniha natolik, že byste ráda potkala jejího autora na vyhlašování vítězů ankety?
Popravdě řečeno, žádný tip nemám, ale i kdybych měla, zatím bych si ho nechala pro sebe, protože probíhá hlasování. Výsledky bývají pro mne někdy docela překvapením, protože sice pracuji s dětskými knížkami celý rok, ale nikoliv s dětskými čtenáři. Sukova knihovna je sbírkou určenou ke studijním účelům, jejími uživateli jsou vysokoškolští studenti, pedagogičtí a odborní pracovníci. A tak je pro mne anketa zajímavá i tím, že se setkávám s pohledem těch, pro které byly knížky napsány. 

Ovlivnila vás samotnou tato pozoruhodná anketa? Dala vám dobrý tip na pohodové čtení? 
Anketa mne určitě ovlivnila, stejně jako mne ovlivnila práce v Sukově knihovně. Po pravdě řečeno, v posledních pár letech čtu z velké části literaturu pro děti nebo spíš pro mládež. Vždycky, když na základě ankety sestavím žebříček dvaceti nejčtenějších knih za uplynulý rok, snažím se doplnit fond Sukovy knihovny o chybějící tituly a většinu knížek si alespoň zběžně prolistuji. Mám ráda knížky Ivony Březinové, Daniely Krolupperové, Renáty Fučíkové. Ale také jsem ve více než dospělém věku objevila svět fantazy a přečetla jsem si Pána prstenů, Harryho Pottera, Tobiase Lolnesse, Lichožrouty a mnoho dalších. Jen toho času na čtení bych potřebovala víc. 

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať hlasuje co nejvíce čtenářů.

suk logo

K anketním výsledkům se v dubnu vrátíme reportáží z vyhlašování vítězů. Hlavně, čtenáři, nezapomeňte hlasovat (ještě je čas), pokud jste své oblíbené knížce ještě hlas neposlali.  Vyplněné anketní lístky můžete posílat až do 21. března 2014. Vyhodnocení proběhne již tradičně v Památníku národního písemnictví 10. dubna 2014. Anketní lístky jsou ke stažení na http://www.npmk.cz/node/24/ 

Jana Semelková

Prameny: fotografie hostů a čtenářů z vyhlašování vítězů v dubnu 2013, Petr Šolar; logo a diplom pro vítěze loňského roku – Národní pedagogická knihovna


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Zuska: Od tanečníků očekávám andělsko-dábelské nálety na diváky

Petr Zuska perexChoreograf Petr Zuska, bývalý dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla, připravuje pro Pražský komorní balet nové představení s názvem "Carmina Vetera". Komponovaný večer na motivy starých lidových písní bude mít premiéru 27. ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Vadim Petrov: Novou hudbu již neskládám, ale některé skladby formuji do koncertní podoby

Vadim Petrov PEREXUznávaný český hudební skladatel Vadim Petrov je ve svém oboru osobností, která požívá v uměleckém prostředí vážnosti a respekt. Při našem setkání na zahradě jeho domu v Hlubočince u Prahy z něj sršela životní energie a ochotně se...


Literatura

Práce policisty člověka může změnit

dve tvare policisty200Po knize Můj příběh jménem policie od Jana Dudy je zde další zajímavá zpověď z tohoto prostředí. Má název Dvě tváře policisty a sepsána je pod jménem Jonathan Srpen.

 

...

Divadlo

Rozprostřeno: recept na život

altV experimentálních prostorech NoD se během června třikrát představila divadelní reality show Rozprostřeno. Pět lidských osudů, pět večeří o tříchodových hláškách, s nejznámější českou podvečerní zábavou podoba čistě náhodná...

Film

Tři bratři se vydali hledat nevěsty

Tri bratri 200Na počátku bylo i z televize známé jevištní pásmo pro děti, poskládané z hudebních variací na čtyři známé pohádky - o Šípkové Růžence, o Červené Karkulce, o Marušce s dvanácti měsíčky a o Budulínkovi. Hudbu složil Ja...