Hromnička vás ochrání před zlými duchy

Hromnička vás ochrání před zlými duchy

Tisk

hromnice 200V otevřených vratech kostela se krátce před mší schází celá vesnice. Starší i mladší ženy v šátcích svírají v promrzlých rukou velkou bílou svíci. Co na tom, že drkotají zuby, sníh jim padá za kabáty a studený vítr zalézá až do morku kostí. Je právě 2. února a všechny vesničanky si chtějí od faráře nechat posvětit svoji hromničku.


Bouřka přináší jaro

Typickou velkou silnou a vysokou bílou svíci si pak schovají doma a zapálí ji, jakmile jim v dálce z oblohy svým nezaměnitelným zvukem pohrozí hrom. Právě její světlo má zažehnat blížící se bouři. Hromy a blesky se v tomhle předjarním období objevovaly docela často a měly být znamením končící zimy, která svoji vládu přenechává jaru. Rachot hromu spojený se staroslovanským bohem Perunem lidé vítali s radostí, protože ve vzduchu po bouři už cítili blížící se jaro. Jarní hřmění zkrátka mělo probudit přírodu.

Vyhánění zlých duchů

Před hromy také utíkali zlí duchové do svých nejroztodivnějších skrýší. První zahřmění brávali staří Slované jako velice vážný symbol, například si při něm klekli na zem a políbili ji, aby byla v následujícím roce plodná. Představovali si totiž, že se při něm obnovuje síla země a všechno se začíná hýbat. Také různě hýbali nábytkem a věcmi, mávali nářadím a před vrata svého domova zasekli sekeru, která byla Perunovým symbolem. Těmito zvláštními rituály pomáhali bohu Perunovi v jeho nelehké práci spočívající ve vyhánění zlých duchů.

hromnice perun

Šití se raději vyhněte

Hromnička se stala symbolem ochrany před nečasem a zdrojem světla svítícího na cestu. Světlo přinášelo orientaci na životní pouti. Umírajícím svítila na jejich putování do nebe, aby jejich duše nikde nezabloudila, než dorazí k bráně u svatého Petra.

Existovala také pověra, že se na Hromnice nemá nic šít, protože jehla přitahuje boží posly v podobě blesků, které udeří na zem. Kov samozřejmě přitahuje blesky, ale že by ho přivábila drobná jehla v našem šicím polštářku, tak to stěží můžeme předpokládat.

Probouzejí se i ptáci

Druhý únorový den také mnohde lidé věštili, jaké bude počasí v dalším období. Většina z nás určitě zná přísloví „Na Hromnice o hodinu více,“ jež symbolizuje prodlužování dne, kdy už se tak brzy nestmívá. Také je-li na Hromnice jasná noc, bude prý mrazů ještě moc a jsou Hromnice zelené, pak Velikonoce budou bílé. Nebo ještě jedno přísloví, které značí, že už i ptáci se probouzejí: „Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.“

hromnice skrivan

Svítili si i Keltové

Pro církev se Hromnice staly svátkem Uvedení páně do chrámu. Připomínají okamžik, kdy se 40 dnů po narození Krista vydala Maria s Josefem představit svého syna do jeruzalémského chrámu. Při tomto rituálu zasvětili malého Ježíška bohu a obětovali také dvě hrdličky nebo holoubátka.

Symbolem světla byl 2. únor i pro Kelty. Ti v tento den zapalovali ohně jako ochranu před bouřemi nebo krupobitím. I oni už tušili příchod jara.

hromnice1

Zdroj foto: internet


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lucie Brejšová: Cestování je součástí mého života

archiv Lucie BrejšováVše u ní začalo již v dětském věku, když s rodiči cestovala po rodných Čechách. Poznávat svět se Lucie Brejšová rozhodla po maturitě a tehdy ji cesta zavála do Anglie. Od té doby procestovala se svým manželem celou Evropu, navštívili Argentinu,...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Pavel Soukup: „Po četbě vždycky skočím jako pstruh“

Soukup 200Přečtěte si rozhovor s Pavlem Soukupem, interpretem audioknih Medvědín a My proti vám nejen o audioknihách.

...

Literatura

Mějte i vy bezodpadovou domácnost

moje zero waste 200V nakladatelství Esence začali poslední dobou vydávat knihy malého formátu plné zajímavých a poučných informací. Jednou z nich je Moje zero-waste kuchyně obsahující jednoduchý návod, jak neplýtvat jídlem.

...

Divadlo

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...

Film

Přehlídka španělsky mluvených filmů začala v Praze a skončí v Hradci Králové

La pelicula perexJako každoročně se i letos v druhé půli února vynořila LA PELÍCULA, přehlídka španělských mluvených filmů (película = film), což obnáší díla nejen ze Španělska, ale i ze španělsky mluvících zemí americkýc...