Léto v Botanické zahradě hl. města Prahy

Léto v Botanické zahradě hl. města Prahy

Tisk

Botanicka zahrada 200Byli jste již v Botanické zahradě hl. města Prahy? Nyní máte jedinečnou příležitost spojit její prohlídku s bohatým doprovodným programem, který pro vás po celé letošní léto okořeněn hudbou, fotografií či sochařstvím.  

 

Botanická zahrada hl. města Prahy byla založena na sklonku šedesátých let. Dnes patří k deseti nejnavštěvovanějším místům v Praze. Na 30ti ha plochy lze nalézt na 15 000 druhů rostlin. K areálu náleží krom populárního tropického skleníku Fata Morgana, či meditační Japonské zahrady také historické Vinice sv. Kláry (ve zdejší vinotéce je možné se objednat na odbornou degustaci) .
 
Až do konce srpna se můžete dozvědět vše o jedovatých rostlinách. Tato atraktivní (a nutno podotknout, že také praktická) expozice skýtá prvky naučné stezky a láká k „objevení bohatého světa krásné a tajuplné flóry.“ Pro srpen je krom toho nachystána nostalgicky laděná výstava Květiny našich prababiček, kde se „se seznámíte s květinami, které se pěstovaly před sto a více lety, budou vám představeny nevídané druhy květin zámeckých zahradnictví nebo ty, které se pěstovaly za okny venkovských chaloupek a městských domků.“ Aktivní zahrádkáře možná bude zajímat i skutečnost, že o víkendech plánuje botanická zahrada prodej pěstebních přebytků: „K dostání budou též některé málo známé květiny v historických hliněných květináčích.“

Botanicka zahrada1

Také letošní léto přichystala trojská botanická zahrada navíc pestrou škálu doprovodných akcí. Dvojí estetický prožitek, jak z přírody, tak z umění, si můžete vychutnat během Hudebních procházek. Každou neděli se Ornamentální zahrada v 17h rozezní koncertem vážné hudby. Proč se tedy na chvíli nezastavit, neposedět v trávě (nebo na lavičce) a neposlechnout si třeba Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, či George Gershwina?  

Nejen ti, kteří se zajímají o postindustriální umění, mohou zhodnotit výstavu ocelových skulptur z dílny Čestmíra Sušky a Lukáše Raise. V areálu zahrady je instalováno celkem 17 objektů, jenž „jsou v mnohém inspirovány přírodou, a to nejen vizuálně, zobrazují až paradoxní kombinaci křehkosti a odolnosti, podobně jako tomu je ve světě rostlin.“

Botanicka zahrada2

To nejzajímavější z amatérských fotografií účastníků podnětného fotografického semináře pod vedením novináře Topiho Piguly můžete vidět na výstavě nazvané Fotofata 2014. Na základě šesti seminářů se fotoamatéři pokoušeli zachytit pomíjivé krásy rostlin. Pro další zájemce je již v tuto chvíli plánován workshop na následující rok.

fotografie: Botanická zahrada hl. města Prahy. www.botanicka.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Anna Bolavá: Mé texty vždycky byly více či méně bolavé. Pseudonym z nich přirozeně vyplynul

archiv Anna Bolavá 3Díky lásce ke knížkám se rozhodla studovat bohemistiku. Jako spisovatelka debutovala v roce 2013 básnickou sbírkou Černý rok a o dva roky později vydala román Do tmy, který jí o rok později vyne...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Nejnapínavější experimenty pro děti

nejnap200A pozor: tak tohle je přesně to, co docela jistě zabaví každé zvědavé a zvídavé dítko - Nejnapínavější experimenty pro děti. Rodiče, žádné strachy! Jedná se sice o vzrušující a zábavné, avšak zcela bezpečné pokusy.

...

Z archivu...


Literatura

Nebezpečná malá ručka
ImageNa obálce knihy najdete otázku: Věříte na duchy? Bylo mi jasné, že mne čeká napínavé setkání s nadpřirozenem. Horory čtu celkem ráda, ale nesmí se jimi prohánět krvelačné stvůry a netoužím po krvavých scénách, kdy hrůzná monstra porcují l...

Divadlo

Večeře bez servítků

pohreb-az-zitra 1 perexŠvandovo divadlo zve na večeři prostřednictvím hry Pohřeb až zítra, jejíž autorkou je Natalie Kocab. Na diváky čeká intenzivní zážitek plný ostrých slovních střetů opepřený složitou situací jednotlivých členů rodiny zase...

Film

Pravidla moštárny - srdcervoucí klasika

mostarna perexPravidla moštárny – už jste určitě slyšeli aspoň tento název, že? Nebo jste dokonce četli knižní předlohu filmu, o kterém je právě řeč. V každém případě – podívejte se, nebo se podívejte znovu, protože jde o j...