Šašov hrad – hrad Beckov

Šašov hrad – hrad Beckov

Tisk

beckov perexBeckovský hrad sa vypína na strmom sedemdesiat metrov vysokom brale nad obcou Beckov neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Skladal sa zo štvorbokej veže s ochranným múrom, ku ktorej pripojili hradný dvojposchodový palác. Beckovské opevnené sídlisko malo predovšetkým dôležitú strážnu funkciu vďaka dobrej strategickej polohe, ktorá bola v patričnej miere využívaná aj v ďalších obdobiach. Plnilo úlohu výnimočnej pevnosti, chrániacej vstup do oblasti spravovanej trenčianskym centrom vo veľkomoravskom období, ktoré bolo predsunutým strážnym bodom trenčianskeho centrálneho opevneného sídliska.

 

 


Prvá zmienka o hrade vznikla v roku 1200, kedy odolal nájazdu Turkov. Zaznamenaný je ako castrum Blundus od roku 1208. Hrad začiatkom 14. Storočia patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, ktorý postavil útočnú vežu a palác.

beckov K3

Najväčšou prestavbou prešiel hrad za vlády poľského šľachtica, rytiera Dračieho rádu a vojvodu Sedmohradska Ctibora zo Ctiboríc, ktorý hrad dostal za zásluhy na bojovom a diplomatickom poli od uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského v roku 1399. S týmto mužom sa spája najvýznamnejšie obdobie v dejinách hradu, keď bol obľúbeným veľmožom kráľa Žigmunda. Hrad bol prestavaný na reprezentačné gotické sídlo, kde remeselníci a umelci zanechali svedectvo stredovekého staviteľa. Neskôr hrad spravoval komposesorát viacerých šľachtických rodín, zmenil sa na väznicu, pustol a chátral. V roku 1729 hrad vyhorela odvtedy stojí v ruinách.

beckov K2

Veľkosť aj krutosť pána hradu Ctibora opisujú povesti. Podľa prvej dal hrad Beckov postaviť šašovi Beckovi za to, že na poľovačke zabával rozjarenú spoločnosť. Dal mu svoj sľub, ktorý dodržal a daroval mu hrad, keďže sa mu páčil žiadal si ho späť. Druhá povesť opisuje krutosť hradného pána, ktorý trestal svojho poddaného. Muž bránil svoje deti pred obľúbeným psom pána Ctibora až ho zranil. Rozzúrený hradný pán dal chudáka zhodiť z hradného brala. Ten ho v poslednej chvíli preklial a povedal do roka a do dňa na boží súd. Po roku Ctibora na svadbe dcéry pohryzla vretenica. Oslepený bolesťou spadol do priepasti na mieste, kde predtým jeho poddaný. Potvrdila sa tým kliatba nad hradom, ktorý sa z prepychového gotického hradu zmenil na ruiny, v ktorých sa preháňa len duch miesta a vietor.

beckov K1

Návštevníkov v súčasnosti upútajú ruiny horného hradu, atika, fragmenty okenných otrúb, kružieb, zvyšky klenby a nástenných malieb. Okrem pozostatkov palácov a opevnenia je zaujímavá aj otvorená nedokončená delová bašta na dolnom nádvorí. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. V súčasnosti na hrade dokončujú rekonštrukciu, po ktorej bude úplne otvorený pre verejnosť.

beckov2H

www.hrad-beckov.sk

Foto: Lenka Meravá

( 0 hlasů )


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Matěj Homola: „S fanynkami jsme měli vždy krásné a kolikrát nadstandardní vztahy. Nerad bych zabíhal do detailů, toto tajemství si střeží každá kapela.“

wohnout homola200Kdo by neznal kapelu Wohnout. Energičtí kluci s výraznými texty a rychlou rytmickou muzikou. Když je slyšíte hrát live, tak vaše nohy zkrátka nezůstanou v klidu a než se nadějete, skáčete jak střelení. Vy si teď můžet...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Chcete si rozjet nový web? Poradíme vám jak!

extra 200Nových internetových stránek vzniká v dnešní době jako hub po dešti. Jsou některé tak zajímavé a tak známé, že skoro nepotřebují žádnou reklamu. Jiné jsou tak skandální, že proletí internetem jako tornádo. Ovšem většina nezajímavých ...


Literatura

Aneta a Luboš Pavlovi: Příběhy Malého Tibetu

Maly tibet perexJako zvláštní směs se linou příběhy z této jednoduché knihy vonící dálkami. O minulosti, současnosti a budoucnosti podle obyvatel vesnice Mulbek. Mísí se tu témata od mýtických pohádek, příběhů, až po...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede poetickou komedii Happy End. Dlouholetý pár v ní ztvární Bohdana Pavlíková s Lubošem Veselým

Happy End 200Poetickou komedii Happy End zvoucí diváky na návštěvu bytu dlouholetých manželů uvede Švandovo divadlo v Praze. Režisérem a spoluautorem inscenace je Daniel Hrbek, ředitel smíchovské scény, premiéra se uskuteční 25. března ve Studiu Švandova di...

Film

Tibetští mniši a televize

altFilm, který se může pyšnit nálepkou “první skutečně tibetský film”, Tiché svaté kameny, odpovídá kritériím profesionálního filmu délkou i technickým zpracováním. Herecké obsazení je sice poskládané z neherců, ale i ti pod režijním vedením ...