Červnový Respect festival už zná svůj kompletní program

Červnový Respect festival už zná svůj kompletní program

Email Tisk

respect festival200Velikán africké hudby Mory Kante, ikona arabského undergroundu spolupracující s kapelníkem Nouvelle Vague Yasmine Hamdan, hvězda africké odnože hip hopu King Ayisoba a dalších sedm souborů z nejrůznějších koutů světa vystoupí na již šestnáctém ročníku Respect festivalu. Renomovanou přehlídku world-music s nejdelší historií u nás, která se uskuteční v sobotu 15. a neděli 16. června na pražském ostrově Štvanice, doplní letos objekty a performance Krištofa Kintery, Petra Nikla či Michaela Delii. Chybět nebude ani bohatý dětský program.

Jednou z největších hvězd letošního ročníku bude bezesporu Mory Kante z Guinei, jehož sklady propojující kořeny africké hudby s moderními fúzemi před čtvrtstoletím vystoupaly až na vrcholy evropských žebříčků a spustily tak hudební lavinu dnes známou jako world music. Mory Kante se stal autorem první africké nahrávky, které se prodalo více než milion kopií.

respect festival mory-kante1
Na festivalu vystoupí také libanonská zpěvačka žijící ve Francii Yasmine Hamdan, která má za sebou spolupráci s CocoRosie, producentem Madonny Mirwaisem Ahmadzaïem či účinkování v nejnovějším filmu Jima Jarmusche. Její aktuální projekt obsahující hity velkých arabských zpěvaček, který představí na Respect festivalu, založila s kapelníkem skupiny Nouvelle Vague Marcem Collinem.

Mezi nejzajímavější soubory letošního ročníku bude patřit skupina Terakaft, jejíž styl je označován jako pouštní rock. Skupinu založil Kedou, přezdívaný Obr a známý jako aktivní účastník povstání v Mali. Je jedním ze zakladatelů legendárních Tinariwen, s nimiž v roce 2001 nahrál jejich debutové album. Terakaft nabídne jedinečné spojení ostrého kytarového rocku s tradicí minimalistických zpěvů pouštních kočovníků ze Sahary.

respect festival terakaft2

Dalším zástupcem černého kontinentu bude King Ayisoba, stoupající hvězda žánru zvaného hiplife. Jde o dominantní styl současné Ghany, fúzi rapu a tanečního highlife s přísadou reggae. Hudba King Ayisoby vytvořená mistrným ovládáním tradiční dvoustrunné kytary kologo v kombinaci s elektronickými rytmy, hlubokým hlasem a palbou afrických bubnů představuje to nejsyrovější a nejvíce autentické, co z Afriky v současné době proniká do okolního světa.

Ani letos nepřijdou na Respect festivalu zkrátka fanoušci flamenca. Po loňském úspěchu zpěváka Duquendeho se tentokrát představí Jaco Abel, hráč na elektrickou kytaru navazující na odkaz flamencových klasiků, který si již získal respekt i těch nejpřísnějších kritiků. Budoucnost španělského flamenca představí společně s nejnovějším objevem žánru, zpěvákem Salaoem, a dalšími zkušenými flamencovými hudebníky.

respect festival jaco abel

Do světa orientálních perkusí zavede návštěvníky íránský hudebník Mohammad Reza Mortazavi, který vyrůstal jako zázračné bubenické dítě a posunul hru na bicí za hranici lidských možností. Dokáže zahrát, co bylo donedávna považováno za nemožné. Íránský bubínek tonbak připomínající velkých kalich zní v jeho rukou jako symfonická sekce bicích nástrojů.

Festival ozdobí také alžírská zpěvačka Hasna El Becharia, jediná žena, která mistrovsky zvládla hudbu doprovázející čarodějné noční rituály bratrstva Gnawa, do té doby vyhrazenou mužům. Jejím nástrojem je basová loutna guimbri, která na rituálech spolu se zpěvem a řinčením kovových kastanět karkabus vytváří spojnici mezi realitou a temnými silami, přivádí účastníky do transu a posléze k uzdravení.

Zea aneb „one man protest-pop“, tak by se dal s nadsázkou nazvat sólový projekt Arnolda de Boera, frontmana The Ex, veteránské skupiny holandského noise-punku. Své na první poslech šílené, přitom důmyslně promyšlené hudební nápady předvede oblíbenec legendárního Johna Peela s pomocí kytary, mikrofonu, samplerů, syntezátorů i automatických bicích.

Objev maďarské hudební scény s jihoslovanskými kořeny Söndörgő v posledních letech sklízí úspěch na celém světě. Potomci exilové srbské komunity předvedou v ostrém tempu virtuózně zvládnutou hru na autentické balkánské nástroje včetně tambury, akordeonu, flétny a saxofonu. Jejich album Tambusing - Lost Music of the Balkans po právu zařadil prestižní časopis Songlines mezi 10 nejlepších alb roku 2011.

Kolumbijského písničkáře Ivána Gutiérreze znají čeští posluchači především ze spolupráce se Zuzanou Navarovou. Jádro jeho kapely Madera tvoří kromě něj rytmický živel David Landštof, kontrabasový stěžeň Tadeáš Mesany a virtuózní klávesista Ondřej Kabrna. Na festivalu zahrají nejenom skladby z alb Madera a Jardín amurallado, ale i tvorbu jiných interpretů.

Bez zajímavosti nebude ani vystoupení mezinárodního uskupení MLM, jehož charakteristický zvuk s klasickou kytarou a africkým nástrojem mbira pilují Michael Delia a Martin Alacam již patnáctým rokem. V loňském roce se k nim navíc přidala bývalá Alacamova spoluhráčka, britská violoncellistka Lucy Fillery (Deep Sweden, Sing Sing).

respect festival mlm

„Také letos se držíme filozofie Respect festivalu, v rámci níž chceme našim návštěvníkům především rozšiřovat hudební obzory a nabídnout jim vystoupení interpretů, kteří patří v zahraničí k hvězdám world-music, ale u nás o nich mnoho lidí neví,“ podotýká ředitel Respect festivalu Borek Holeček ke skutečnosti, že drtivá většina souborů si na Respect festivalu odbude svou českou premiéru. Časy vystoupení jednotlivých interpretů je možno nalézt na www.rachot.cz 

Festivalový areál jako plenérová galerie s objekty známých umělců

Ve festivalovém areálu ostrova Štvanice budou navíc vystaveny objekty od jedné z nejvýraznějších uměleckých osobností poledních let Krištofa Kintery či instalace studentky sochařství Terezy Erbenové v podobě obří pyramidy z jemně zabarvených židlí.

Hudebně-interaktivní vystoupení ušité na míru jižnímu cípu ostrova Štvanice předvede známý český vizuální umělec Petr Nikl. Americký hudebník Michael Delia pak pro Respect festival vytvoří sérii interaktivních zvukových instalací, které návštěvníka udělají hudebníkem a zároveň posluchačem vlastního díla. Tyto instalace budou reagovat na přirozené vlivy ostrova, jako je slunce, voda a vítr.

„V letošním roce jsme pro návštěvníky festivalu přichystali kromě hudební produkce také možnost seznámit se s vybranými objekty a performancemi známých umělců. Rádi bychom v tomto trendu pokračovali i v následujících letech a přispěli tak k multižánrovému rozsahu akce,“ dodává Borek Holeček.

respect festival madera5

Festival vhodný pro celou rodinu

Také letos bude festival rozšířen o speciální program pro nejmenší. „V posledních několika letech se snažíme na festival přivést i rodiny s malými dětmi, a to formou výhodného rodinného vstupného stejně jako bohatého programu pro nejmenší. V loňském roce jsme zaznamenali výrazný nárůst dětských návštěvníků, což ještě přispělo k příjemné rodinné atmosféře ve festivalovém areálu ostrova Štvanice,“ říká mluvčí festivalu Filip Šebek.

Nejen děti si letos kromě vystoupení Petra Nikla jistě užijí představení známého mima a bublináře Václava Strassera s jeho obřími, duhovými či kouřovými bublinami, který opět přichystá i speciální bylinářskou dílnu. Další doprovodné aktivity pro děti od dvou let bude po oba dny festivalu zajišťovat agentura Hospodyňky. Program pro děti bude zahrnovat výtvarné a sportovní aktivity, ke kterým se mohou připojit i jejich rodiče, ať už jde o skákání v pytli, malování vlastních triček či využití skákacího hradu. Pro děti ve věku do dvou let lze ve stanu, který je pro tyto účely na festivalu zajištěn, přebalit svou ratolest na přebalovacím stole nebo ji ohřát v mikrovlnné troubě přesnídávku. Děti do 15 let mají na festival vstup zdarma. Připraveno je i zvýhodněné rodinné vstupné.

Součástí festivalu bude již tradičně doplňkový program, ať už půjde o vegetariánské občerstvení, kavárnu, čajovnu, vinárnu, stánek s grilováním masa či prezentace nevládních neziskových organizací. Pro cyklisty je ve spolupráci se sdružením Auto*Mat připravena loni hojně využívaná sleva na vstupném 100 Kč. Kolo je možné si uzamknout v areálu festivalu.

respect festival6

Doprovodné koncerty

V rámci doprovodných koncertů letošního Respect festivalu se ve čtvrtek 23. května od 20:00 v Paláci Akropolis představí zpěvačka Minyeshu se svým ethiopským funkem z rotterdamských klubů. Minyeshu na světových turné vystupovala s velikány etiopské hudby (Mulatu Astatke, Mahmoud Ahmed, Tilahun Gessesse) a svůj druhý hudební život začala v Holandsku. V Praze představí své nové album Black Ink, které otevírá další kapitolu její tvorby, natočila ho totiž s vizionářskými producenty z německo-holandsko-brazilské skupiny Zuco 103. Propojuje na něm etiopské pentatonické melodie a africké polyrytmy s elektronickými tanečními beaty.

Dne 1. července pak v Paláci Akropolis od 20:00 vystoupí skupina Jagwa Music z Tanzanie, která spojuje razantní rytmy afrického venkova s pouliční subkulturou. Její minimalistické obsazení propojuje archaické bubny s klávesami ze supermarketu, které sice připomínají dětské hračky Casio, ale výsledek, označovaný jako afro punk a trance rap, má dimenze živelné pohromy.

Předprodej Ticketpro
450 Kč jednodenní / 550 Kč dvoudenní / 600 Kč rodinné vstupné
Cyklisté: sleva 100 Kč – (pouze na místě)
Držitelé průkazu ISIC: sleva 50 Kč
Slevy nelze kombinovat

Zdroj foto: rachot.chSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Přihlášení  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
  • Tapír červenec-srpen 2019
    Od 28. června vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Václavem Vydrou a Pavlem Rakem...

Rozhovor

Můj repertoár je široký a rád odbočuji i do jiných stylů, říká houslista Pavel Šporcl

sporcl 200Fůru zajímavé a krásné práce má před sebou špičkový houslista Pavel Šporcl. Výjimkou není ani tato sezóna stejně jako ta příští. A pracovat bude, jak tvrdí v následujícím rozhovoru, i přes léto. Ještě před prázdninami - 11. června od 19 hodin - bude mít v nádherných prostorách...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Léto v Zoo Praha: poznání, zábava i dobrodružství!

zoo praha 200V zoologické zahradě v pražské Tróji se letos rozhodně nudit nebudete. S nadcházejícím létem připravili pracovníci ZOO celou řadu akcí. Ještě v měsíci květnu stihnete například křtiny ogangutaního mláděte. Ma...


Literatura

Příběhy Staré dámy – výprava za nejslavnějším cyklistickým závodem

Stara dama perexAutor Tomáš Macek napsal velmi poutavé dílo, které mapuje kompletní historii Tour de France, nebo-li Staré dámy. Tento závod, který je každé léto hojně sledován po celém světě se dočkal u nás vydání této knihy, která určitě nadchne každé...

Divadlo

Nora - Domeček pro panenky

nora domov loutek divadlo21Tragédie moderní doby. Příběh z dob, kdy muži měli majetkovou a morální moc nad svými ženami. Příběh z dob, kdy ženy byly bezbrannou a rozkošnou ozdobou mužova života. Příběh z dob, kdy ženy unikaly z této situace pomocí manipulace...

Film

Kino na hranici po sedmnácté: filmové hody, hudební lahůdky, jedinečná setkání

Kino na hranici 200O tom, že hranice nemusí vždy rozdělovat, se lze na přelomu dubna a května přesvědčit v Českém Těšíně a polském Těšíně. Po celých šest dní bude toto jedinečné souměstí, které se rozkládá na území dvou států, opět patřit filmu. Koná...