ČTENÁŘI NA CESTÁCH - POZNÁVÁNÍ SEVERNÍHO NĚMECKA A DÁNSKA: Helsingor a hrad Kronborg

ČTENÁŘI NA CESTÁCH - POZNÁVÁNÍ SEVERNÍHO NĚMECKA A DÁNSKA: Helsingor a hrad Kronborg

cestovani kronborg200Na světě je spousta míst, která stojí za to navštívit, ale z nejrůznějších důvodů to zatím nevychází. Díky čtenářům, kteří jsou ochotni podělit o své zážitky z cest si o některých místech můžeme alespoň přečíst a trochu se poučit a inspirovat. O poznávacím zájezdu absolvovaném v srpnu 2012 vypráví pan Ing. Jaromír Štrumfa z České Lípy, díky poměrně velkému rozsahu jsme zápisky rozdělili do devíti částí.

 

Část sedmá: Helsingor a hrad Kronborg

Následující den, 17.8., jsme ráno odjeli do Helsingoru na hrad Kronborg, který má spojitost se shakespearovským hrdinou Hamletem. Vzdálenost mezi Kodaní a Helsingorem cca 40 km. Krajina mírně zvlněná, méně polí, hodně luk a remízků a mokřadů. Při projíždění jsme byli upozorněni na Hamletův dům (Hamlethus). Kronborg byl budován jako pevnost, která střežila mořskou úžinu mezi Dánskem a Švédskem. Stavební a obranný systém pevnosti připomíná pevnosti Terezín, Josefov nebo Komárno. Nechal ji vybudovat král Frederik V. k účelu vybírání cla. Clo se vybíralo před namířenými hlavněmi děl do nichž se nabíjely koule o průměru 15 cm ( a zkus si zdrhnout !). Vodní úžina je široká 4 km a je velmi frekventovaná.

cestovani kronborg1

V současnosti slouží Kronborg k různým reprezentačním účelům. Konají se tam v režii monarchie oslavy narozenin, svatby a státní návštěvy.Dále různé tradiční akce a festivaly. Hamletovská legenda je velký magnet. Každá země má svého institucionalizovaného ochránce v nouzi nejvyšší. U nás jsou to blaničtí rytíři a v Dánsku je to slavný rytíř HALGER DÁNSKÝ, který v kronborském podzemí, dřímajíc, čeká na svoji příležitost pomoci svému lidu. Vyfotil jsem si ho pro všechny případy.

cestovani kronborg holger2

Nad branou do Kronborgu jsou dva letopočty a to 1640 a 1735. Asi šlo o přestavby, protože tam určitě před rokem 1640 něco podobného stálo. Pevnostní architektura odpovídá spíš tomu mladšímu letopočtu.

Prohlídka začala v hradních kasematech, které mají vlastní kapli. Turisté procházejí v úplné tmě hradním sklepením a pro orientaci slouží tlumené žárovky ve výši asi 0,5 m na místech změny směru chůze. Nejsem strašpytel, ale pocity jsem měl všelijaké a trvalo to bloudění temnotou nejméně 10 minut. Podruhé mne tam už nikdo nedostane…

cestovani kronborg kasematy

Prohlídka nadzemních podlaží hradu byla nesrovnatelně lepším zážitkem. Z královské komnaty (8 x 15 m) je vidět na úžinu. Po posledním požáru v 17. stol. byly stropy místností vymalovány alegorickými výjevy Kristiana IV. a jeho manželky Sofie. Ve 3. podlaží bývala královská galerie rovněž z doby Kristiana IV., kterou zanedlouho odvezli Švédové jako kořist, protože Dánsko dopadlo prachbídně. Tato neblahá záležitost je trvale připomínána, ale Švédové o návratu neuvažují. Podobně se zachovali u nás v Praze, když vykradli sbírky, které nashromáždil Rudolf II. Místo uloupených obrazů je m.j. vystaven idealizovaný obraz královny Margarety I. (1387 – 1412..

Obzvláštní pozornost zaslouží sál s devíti vzácnými tapiseriemi (gobeliny), rovněž s výjevy z dějin Dánska. Sál má jen umělé osvětlení, které se zapíná jen k prohlídce. Tapiserie jsou chráněny před slunečním světlem. Severní křídlo 3. podlaží m.j. zahrnuje francouzský sál se sbírkami čínského porcelánu. Dále jsou tam četné paravany (zástěny typické pro rokoko) a nábytek s pozoruhodnými intarsiemi. V tomto křídle se nachází sál pro ubytování vzácných hostů, který má název Skotský apartement. Přívlastek „skotský“ má původ v tom, že v něm trávila líbánky dánská královna se svým ženichem, skotským princem.

cestovani kronborg4

Skotským apartementem prohlídka interierů Kronborgu skončila a vyšli jsme opět na nádvoří. V jedné bývalé konírně se konají příležitostné výstavy. Za naší návštěvy běžela výstava plakátů k hamletovským inscenacím let 1993 – 2011. Jedná se o divadelní festival s názvem HAMLET SOMMER (Hamletovské léto). Festivaly se konají za účelem zvýšení turistického zájmu a prý to zabírá. Samotné plakáty stojí za shlédnutí, protože na nich je patrný nekonformní duch současného divadla. Plakát je chápán jako umělecké dílo se specifickým posláním.

Odjezd z Helsingoru ve 12,15 hod. a jízda do Kodaně trvala necelou hodinu. Zastavili jsme mezi radnicí a vchodem do velmi vyhlášeného zábavního parku TIVOLI, poblíž kodaňského hlavního nádraží.. Je to velice frekventované místo, kde se pořád něco koná. Ten den byla na programu akce homosexuálů „Pride“, která proběhla také v Praze počátkem července. Odjezd byl stanoven na 19 hod. (tolerance plus,mínus 5 minut)

Příště: Kodaň

Zdroj foto: internet


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Tapír

  • Tapír Plumlov 2020
    V sobotu 1. srpna 2020 proběhla v kempu Žralok akce s výstavou kresleného humoru od autorů z časopisu Tapír na...
  • Rozhovor Jana Tatarky
    Náš kreslíř z tapíří smečky, Honza Tatarka, se zase jednou rozpovídal. Rozklikněte si prosím příspěvek, aby to bylo čitelné, anebo...
  • Tapír v Bratislavě
    Poskytli jsme kreslené vtipy na výstavu pro Ingka Centres Slovensko s.r.o. v Avion Shopping Park Bratislava. Kdo nevěří, ať tam běží… Přejeme příjemnou zábavu.

Rozhovor

Tanečník Jan Onder: „Společenské tance jsou těžké všechny, jsou ale krásné, protože je to pro dva!”

Onder kurzy 200Dnes vám přinášíme rozhovor s mladým charismatickým živlem Janem Onderem, jehož vášní je tanec. Se svou životní partnerkou Lucií Hunčárovou patří do elitní skupiny nejlepších tanečních párů u nás, často reprezentují Českou ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Prahu zaplaví dýně a duchové

Dynova slavnost 200Pražské náměstí Jiřího z Poděbrad se připravuje na další slavnost. Celorepublikově známé prostranství zvané Jiřák bude tentokrát patřit Halloweenu. Původně keltský svátek, aktuálně slavený především v anglicky mluvících zemích, se...

Z archivu...


Literatura

Co se skrývá Pod maskou?

pod maskou200Kniha Zlín vydala druhou knihu ze série s novinářem Harrym Svenssonem – Pod maskou od švédského novináře a spisovatele Matse Olssona. Jaký je nástupce oceňovaného Trestu a smrti?

 

Divadlo

Prosincové pražské divadelní události

divadelni tipyAneb přehled toho, co byste si rozhodně neměli nechat ujít, co zaujalo redakci K21 a kam se vypravit zahnat předvánoční stres. Tipy na premiéry i zajímavé akce týkající se divadelního světa. Necháte se nalákat?

...

Film

Peter Gábor v jednom kole

peter gabor 200Už dvacet inscenací, pod nimiž je podepsán jako režisér, má na svém kontě v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě Peter Gábor. Jeho prozatím poslední prací je hra nizozemských autorů Hermana Kocha a Keese Prinse Večeře, jejíž česk...