Zámek Slatiňany a Kočičí hrádek uchvátí děti i dospělé

Zámek Slatiňany a Kočičí hrádek uchvátí děti i dospělé

Tisk

altMezi zajímavá místa Pardubického kraje, která rozhodně stojí za navštívení, patří město Slatiňany, proslulé chovem starokladrubských vraníků. Největším turistickým lákadlem je místní zámek s přilehlým anglickým parkem, hřebčín a Kočičí hrádek.

 

 

Původně gotickou tvrz ze 13.století, tyčící se nad řekou Chrudimkou, koupil v roce 1575 Bohuslav Mazanec z Frymburka, který ji nechal podle návrhu Oldřicha Avostalise přestavět na renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře získali zámek Berkové z Dubé. Za třicetileté války byly Slatiňany několikrát vydrancovány. V roce 1732 koupil zámek Josef František hrabě ze Schönfeldu, jehož jediná dcera se v roce 1746 provdala za Jana Adama z Auerspergu, na jehož rodinu o několik let později přešlo vlastnictví majetku. Od té doby až do roku 1942 patřily Slatiňany tomuto šlechtickému rodu, původně pocházejícímu z Kraňska (či podle jiných pramenů ze Švábska). Na další tři roky, kdy slatiňanští Auerspergové vymřeli po meči, je vlastnil Dr. Josef František Trauttmansdorff. Jeho majetek byl v roce 1945 Benešovými dekrety vyvlastněn.

alt

alt

alt

Uvolněné stáje byly využity v srpnu roku 1945 pro starokladrubské vraníky regenerované prof. Františkem Bílkem a budova zámku byla od roku 1950 využita pro účely hipologické expozice. V současné době zámek nabízí dva prohlídkové okruhy. První seznamuje s rodinným životem knížecí rodiny v zámeckých interiérech, jednak z pohledu moderního šlechtice z přelomu 19. a 20.století, jednak z pohledu personálu. Kromě reprezentačních prostor (pracovny, salonů, knihovny, jídelny,aj.) je na trase  k vidění například centrální vytápění včetně unikátní zámecké kotelny, kuchyně z konce 19. století, umývárna nádobí, toalety či koupelny s vanou.

Druhý okruh tvoří hipologická expozice. Vědecká část hipologických sbírek seznamuje návštěvníky s evolucí a historií koní, jejich anatomií, chovem a využitím ve společnosti. Umělecké sbírky nabízí širokou paletu významných obrazů koní hlavně z 18. a 19.století, další exponáty představují využití koní ve vojenství, dopravě, při parforsních honech či dostizích. Obrazové sbírky jsou doplněny ukázkami sedel a postrojů.

alt

Zámecký park o rozloze 16 ha byl založený roku 1796 v anglickém stylu a je druhou nejbohatší sbírkou dřevin ve východních Čechách. Při procházce parkem vám jistě učaruje vrbami obklopený rybníček s lekníny a labutěmi, nebo dětské hospodářství. Tam zámecké děti hostily dospělé návštěvy a učily se tak společenskému chování.

alt

Nejen děti, ale i dospělí budou jistě obdivovat živé exponáty hipologické expozice, párek koňů Převalského ve výběhu na okraji parku, hned vedle zámku. Milovníci koní mohou také absolvovat prohlídku hřebčína. Hřebčín, známý z televizního seriálu Dobrá voda, sídlí v bývalých knížecích stájích. Ty byly zbudovány v roce 1877. Od roku 1992 je hřebčín součástí Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

alt

U branky Klapačky, která vede z parku k výběhům starokladrubských vraníků, začíná naučná stezka Kočičí hrádek. Naučná stezka, vybudovaná v roce 1998, návštěvníky zavede k oblíbenému turistickému cíli mnoha generací dětí, miniatuře středověkého hradu, zvaného Kočičí hrádek. Ten pro své děti nechala na křemencové skalce vybudovat v letech 1898 až 1901 kněžna Vilemína Auerspergová. Stezka dlouhá 1,9 km má 9 zastavení, která návštěvníky poučí o okolní přírodě a živočiších (lesní stromy, lesní ptáci, lesní porosty, starokladrubský kůň, geologie Železných hor, zámecký park).

alt

Pokud budou návštěvnící Kočičího hrádku sledovat modrou turistickou značku, dovede je po necelých 2 km k rozhledně Bára, která má unikátní atypickou konstrukci - trojboký komolý jehlan. Rozhledna, vyprojektovaná architektem Martinem Rajnišem, je postavená z modřínového a dubového dřeva. Byla slavnostně otevřena 21.6.2008, ale vzápětí 25. 6. byla zničená orkánem. Obnovená rozhledna byla znovu otevřena 3.9.2009. Stojí v nadmořské výšce 346,5 m, vysoká je 25,7 m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 14,8 m. Pokud vystoupáte po 56 dřevěných schůdcích na vyhlídkovou plošinu, můžete se pokochat výhledem na Chrudim. Vstup je zdarma. Komu zbude dostatek sil, může navštívit přilehlý lanový park, kde jsou i atrakce pro děti, nebo se vrátit do Slatiňan a osvěžit se na místní plovárně.

alt

alt

Informace o zámku a rozhledně: zamek-slatinany.cz, lesychrudim.cz

Zdroj foto: autorka článku


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

František Nedvěd: „Jako legenda se vůbec necítím.“

frantisek nedvedFrantišek Nedvěd, který dal světu písně Stánky, Rozchod či Valčíček, brzy oslaví 65 let. Nyní jej můžete zastihnout na turné s bratrem Janem nebo se zaposlouchat do jejich spo...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jan van Helsing: Ruce pryč od této knihy!

helsingAutorův cíl? Otřást vaším světonázorem! A to se mu rozhodně povedlo. „Problémy jsou mými přáteli,“ můžete si na jednom místě v knize přečíst. Může mít Jan van Helsing lepší přístup? Podíváme se na světovlá...


Literatura

Sklo, to jest Křehká krása

krehka krasa200Nakladatelství Cosmopolis vydalo v červnu poutavý románový příběh Křehká krása německé autorky Petry Durst-Benningové. Jedná se o příběh tří nebojácných osiřelých sester na pozadí sklářského průmyslu v Německu 19. století.

Divadlo

Malované na skle ve Zlíně krásně namalovali

malovane-na-skle 200Podzimní večer 20. listopadu se v Městském divadle Zlín nesl ve slavnostním duchu. Jednak šlo o 51. reprízu představení Malované na skle, které získalo cenu Aplaus za nejlepší inscenaci 69. sezony a její představitel byl nomi...

Film

Začalo natáčení nového filmu Davida Laňky ÚTĚK

UtekPrvní klapkou začalo 6. listopadu v Říčkách v Orlických horách natáčení rodinného filmu Útěk podle stejnojmenné knižní předlohy Oty Hofmana. Štáb v čele s režisérem a scenáristou Davidem Laňkou v Říčkách zůstane do 26. listopadu. V hlavních rolích na...