Klasika Já, Claudius a detektivka Muži, kteří nenávidí ženy, vyšly i ve formátu audioknih

Klasika Já, Claudius a detektivka Muži, kteří nenávidí ženy, vyšly i ve formátu audioknih

Email Tisk
ImageAudioknihy jsou v současné době hodně populární. V mnohém usnadňují „práci“ a těm, kteří nemají čas a chuť na čtení, nabízejí možnost, jak se seznámit s těmi největšími klasikami, případně nejnovějšími bestsellery v pokud možno takové podobě, v jaké byly zamýšleny. A výhodou je také to, že mohou ukrátit dlouhé jízdy autem. Výjimkou nejsou ani další dvě CD od společnosti Radioservis, které vám v krátkosti představím.


Já, Claudius

Kniha Roberta Gravese už patří v dnešní době k literárním klasikám a zájemci o tématiku antického období by ji rozhodně neměli přehlédnout. Hrdinou této fiktivní biografie je kulhavý, nahluchlý a koktavý vnuk Marca Antonia Claudius. Ten jednoho dne vyslechl podivnou Sybyllinu věštbu, kterou posléze vrchovatě naplnil. Aby se vyčlenil z jemu nepříjemné a intrikující tehdejší mocenské společnosti, své tělesné nedostatky záměrně zveličoval. I díky tomu dokázal přežít hrůzovládu svého strýce, císaře Tiberia, vyhnul se zákeřným manipulacím své babičky Livie, přetrpěl i panování ne zrovna normálního Caliguly, aby se nakonec stal roku 41 sám císařem.

Spojení fiktivních příhod odehrávajících se na skutečném historickém pozadí je divácky i čtenářsky velmi atraktivní a Gravesův román toho plně využívá. V rámci atraktivity převedli rozhlasoví dramaturgové jeho beletristický text do podoby rozhlasové hry (což není nic nového, neboť v roce 1976 uvedla televize BBC stejnojmenný seriál), kterou zasadili do rámce dialogu. Ten se odehrává mezi císařem Claudiem, který v posledních dnech svého života vzpomíná na vše, co prožil, a poučeným oponentem dnešní doby – vypravěčem. To se ukáže být jako velmi dobrý tah, neboť onen vypravěč zde vlastně zastupuje moderního posluchače. Pokouší se pochopit veškeré kroky ústřední postavy, podrobně je analyzovat a zároveň nahlédnout do zákulisí tehdejší politiky, která by se s ne až tak velkou nadsázkou dala srovnat s tou dnešní.

Image

V hlavních rolích uslyšíte Františka Němce jako vypravěče a Viktora Preisse jako Claudia, který se musel vyrovnávat zejména s koktáním svého charakteru. A udělal to na výbornou, neboť při poslechu ani jednou nepoznáte, že jde o něco předstíraného, naopak to působí velmi přirozeně a Claudia je vám pak celkem líto. V dalších rolích se objeví například Josef Vinklář, Jaroslava Adamová, Otakar Brousek starší, Andrea Elsnerová nebo Boris Rösner.

Z výčtu zúčastněných jste si asi domysleli, že nejde o novou nahrávku. Pokud tedy vlastníte již původní vydání z roku 1999, můžete zůstat v klidu. Současná edice se liší pouze v tom, že je převedena do formátu MP3 a tudíž se vešla na jediné CD. Pět a čtvrt hodiny tak můžete poslouchat v kuse, aniž byste museli přehazovat jednotlivé „placky“.

Patříte-li tedy k fandům starého Říma a jeho vládců, neváhejte a pořiďte si toto CD, protože je zvládnuté velmi dobře a netrpí nějakými většími nedostatky. Navíc se dá doporučit i těm, kteří by se do knihy normálně nepodívali kvůli tomu, že jim je třeba zvolené téma cizí, neboť se budou snadněji orientovat v postavách a mohou si je přiřadit k jednotlivým hlasům, což jim kniha neumožní.

Muži, kteří nenávidí ženy

Trilogie Milénium švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona je v současnosti takovým kulturním fenoménem, že nemá cenu ho nějak podrobně představovat. První díl už se dočkal dvou filmových adaptací a nyní přichází na trh i jeho audiopodoba. Děj tedy zmíním jen v krátkosti. Novinář Mikael Blomkvist odchází od soudu jako zpráskaný pes a kvůli urážce na cti jednoho mocného švédského finančníka musí zaplatit vysokou pokutu a odsedět si pár měsíců ve vězení. Jelikož je jeho momentální kariéra v troskách, přijímá po chvilce váhání nabídku bohatého průmyslníka Vangera, aby se pokusil objasnit skoro čtyřicet let staré zmizení jeho praneteře. Pátrání mu odhaluje ne zrovna příjemná tajemství celé rodiny a hlavně ho seznamuje se zvláštní bytostí, asociální, ale geniální hackerkou Lisbeth Salanderovou.

Tentokráte čtenáře žádné zásadní změny nečekají. Román předčítá známý herec Martin Stránský (dabér mj. Dr. House), který mu dodává na atmosféře svým nezaměnitelným hlasem. Postavy se od sebe pokouší oddělit a daří se mu to a vůbec nevadí, že přednáší i ženské party. Se svým hlasem umí pracovat a ženu předvede vkusně, aniž by se pitvořil. Vzhledem k velkému rozsahu celé knihy, je vše zaznamenáno na dvou CD ve formátu MP3 a dosahuje neskutečné délky patnácti hodin.

Jelikož jde ale o strhující záležitost, hrozí nebezpečí, že je můžete odposlouchat klidně v kuse, protože po prvních kapitolách a pár hodinách budete chtít znát další osudy skvěle propracovaných postav. A vůbec nezáleží na tom, zda už jste knihu přečetli, nebo ne. Pořád budete stejně napjati a dokážete si najít další rozměr, který jste předtím nerozluštili. A opět se přesvědčíte o tom, že celá trilogie není tak populární pro nic za nic. Nabízí opravdu fantastickou gradaci a promyšlenost příběhu, přitom nepůsobí nijak lacině a prvoplánově.

Image

Jelikož jde vlastně o „pouhé“ čtení, výtky jsou úplně stejné jako u knihy. Dojem kazí možná zbytečné množství postav, v nichž se zpočátku orientuje jen stěží (audipodoba navíc vše komplikuje tím, že se nelze vracet na stránky, ale musíte spoléhat jen na překreslený rodokmen rodiny Vangerů na vnitřní straně přebalu CD) a pro někoho dost natahovaný konec, který už s celým vyšetřováním příliš nesouvisí.

Audioknihu Muži, kteří nenávidí ženy, mohu rozhodně doporučit úplně všem. Opět platí, že pokud se vám více než pětisetstránkové dílo nechce číst, profesionálové to udělali za vás a posluchačům tak nezbývá nic jiného, než se podmanivým hlasem vypravěče nechat vést a na skoro celý den zapomenout na všednodenní realitu.    

Název: Já, Claudius

Autor: Robert Graves
Překlad: Alena Jindrová-Špilarová
Dramatizace: Jaroslava Strejčková a Jan Strejček
Režie: Markéta Jahodová
Účinkují: František Němec, Viktor Preiss, Josef Vinklář, Jaroslava Adamová, Jan Vlasák a další
Stopáž: 5 hodin 15 minut
Hodnocení: 80%
Vydal: Radioservis

Název: Muži, kteří nenávidí ženy
Autor: Stieg Larsson
Režie: Jitka Škápíková
Čte: Martin Stránský
Stopáž: 14 hodin 37 minut
Hodnocení: 90%   
Vydal: Radioservis
        
Zdroj foto: Radioservis

 Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
PřihlášeníBanner

Anketa

  • Tapír č. 1/2019
    Od 10. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – rozhovor s Arnoštem Goldflamem – pokračování...
  • Děkujeme
     
  • Bastard.cz
    Pro vás, naše čtenáře, jsme připravili 10% slevu na veškerou nabídku e-shopu Bastard.cz Navštivte jejich e-shop ZDE: e-shop Bastard Nezapomeňte...

Rozhovor

Zuzana Stirská: V Německu mi přezdívali Malá dáma s velkým hlasem

stirska 200Jméno zpěvačky Zuzany Stirské se v posledních letech pojí především se stále populárnějším pěveckým souborem Fine Gospel Time, který pravidelně účinkuje – v rámci tradičních Gospel Time Party – v pražském divadle Rokoko, na koncertech po celé rep...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Čtěte také...

Před Hrou o trůny tu byl Potulný rytíř

rytir200Dnes už neexistuje mnoho lidí, kteří by neznali kritiky i fanoušky ověnčenou knižní ságu Písně ledu a ohně, potažmo alespoň její seriálovou podobu, tedy televizní Hru o trůny. Pokud vás příběhy ze Sedmi království chytly a bažíte po tom, abyste prožili...


Literatura

Strašidelné povídky frčí

altHorory frčí. Čtou je rádi dospělí, nacházejí v nich oblibu děti. Strašení bylo, je a bude in. Vždyť se s ním setkáváme od mala, kdy jsme se báli o pohádkové hrdiny, kteří bojovali s příšerami, čaroději, ježibabami a jinými potvorami. Mladá fronta přis...

Divadlo

Shirley Valentine oslavila 500. reprízu, Simona Stašová dostala speciální dort s 500 svíčkami

Shirley 200One woman show Simony Stašové Shirley Valentine oslavila v úterý 15. září v Divadle ABC 500. reprízu. Bravurní komedie Willyho Russella o hledání sebe sama měla premiéru v roce 2008, od té doby se stala jednou z nejoblíbenějších inscenací Městských...

Film

Hrdinové Krobotova nového filmu Kvarteto žijí hudbou a touží po štěstí

kvarteto 200Natáčení nového celovečerního filmu Miroslava Krobota Kvarteto je v plném proudu, filmaři točí v těchto dnech v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Po divácky úspěšném Krobotově režijním debutu Díra u Hanušovic, který v kinech vidělo 153 tisíc diváků, ...